• filmden ilginç bir detay : dude film boyunca hiç atış yapmamaktadır.
  • 2020 sonu, 2021 başları gibi çocuk sahibi olmaya karar vermiştik ama bir kaç ovulasyon zamanı denemeleri başarısızlıkla sonuçlanmıştı. bu konudan alakasız olarak bir akşam bu filmi izlemeye karar verdik. sahnelerin birinde maude dude'u yatağa atıyordu. iş bittikten sonra da yatakta sırt üstü yatmaya devam ederken dizlerini karnına çekip sallanıyordu. adam sebebini sorduğunda da çocuk sahibi olmak için yaptığını söylüyordu ki hamile de kalıyordu. o sahneden sonra acaba biz de denesek mi dedik ve cidden ilk denemede hamile kaldım :) bizim için de böyle hoş ve eğlenceli bir anısı var. teşekkürler the big lebowski. kızım ellerinizden öper *
    ek: işte o sahne :)
  • saniyorum su an 100. izleyisim uzerinde olan hayatimin filmidir ve yeni farkettim ki; filmin ilk sahnesinde eve giren jackie treehorn'un elemanlarinin uzerindeki elbiseler ayni elemanlarin ayni eve 2. girmelerinde birbiriyle degisiyor.

cok sikko bir anlatim oldu farkindayim ama acikliyorim. ilk sahnede dude'un kafasinin klozete gomuldugu sahnede sarisin eleman uzerinde gri renkli kolsuz bir atletle eve giriyor. diger asian eleman ise pembe renkli kolsuz bir gomlekle. 2. sahne ise dude'un kapinin esigine guvenlik icin tahta caktigi sahne. bu sahnede bu elemanlar dude'u alip goturmek icin tekrar eve giriyor ve ben yeni farkina variyorum ki bu sefer gri atlet asian elemanin uzerinde ve kisa kollu pembe gomlek sarisin elemanin uzerinde. bu 2 sahneyi ayni gun cekmisler ve bence espri olsun diye elbiseleri birbirleriyle degistirmisler.

internette bunu aradim ama farkeden 1 kisi bile bulamadim. amina koyayim bununla ovunecegim nerdeyse. utanmasam turk milleti icerisindeki en buyuk the big lebowski hayrani olarak kendimi gosteririm. o derece iddia'liyim.
  • halı odayı dolu gösterir...
  • -o bir nihilist
    -çok yorucu olmalı.
  • havaya savrulan kul sanesinde gozlerimden yaslar gelmesine, karnima agrilar girmesine nerdeyse filmin bitisine kadar istem disi gulmeye sebep olan yegane film.
  • coen kardeşlerin amerikan sinema kalıplarıyla kafa bulduğu film.
    flmi seyreder seyreder sonunda da koca bir kovboy şapkalı adamdan "aha ne istiyosunuz işte güldünüz, eğlendiniz hadi yallah!" şeklinde laflar işitirsiniz.
  • bir de dude un limuzinde hesap verme sahnesi vardir ki:

-what in the gods name are you blabbering about
    -i ll tell you what im blabbering about, i got certain information maaan, new shit has come to light..a..and..shit, maaan!

buradaki ozellikle son shit kismi, jeff bridges e her yil kafadan bir oskar, 2 de uefa kupasi kazandirmali.
  • lanet yuzyilin en iyi kahrolasi filmlerinden biri. eger biri bana bi filmi 20 kusur kez izliycegimi soylese ona git kendini becer derdim. (istisna (bkz: rocky horror picture show))
  • geçenlerde amazon.com'daki 10. yıl dvdsine bakarken buradaki bir forumda gördüklerim herhalde bu filmin ne kadar komik diyaloglara sahip olduğunun kanıtıdır. adres şu: (bkz: http://www.amazon.com/…vd&asin=b001aef6cw&store=dvd)

bu linkteki alışveriş forumunda the big lebowski'nin blu-ray versiyonu çıkacak mı diye soruyor bir arkadaş. cevaplar ise filmi izleyenlerin anlayacağı gibi oldukça komik:

christopher j. nelvin says:
    transferring a movie to blu-ray is a very complicated process... lotta ins... lotta outs... lotta strands for the studios to keep in their heads. i wouldn't hold out much hope for the blu-ray.... or the credence. (dude'un arabası çalınınca evine gelen polisin söylediklerinden)

thebarrel9 says:
    well man.. thats like.. your opinion, man. and for this delay of a blu-ray version, it will not stand.

(bu en yaranı)
    benjamin g. dunning says:
    are you employed sir?

jay #1 says:
    you want the blu-ray? i can get you the blu-ray, believe me. hell, i can get you the blu-ray by 3 o'clock this afternoon... with extras. (walter'ın ayak parmağı muhabbeti)
hesabın var mı? giriş yap