• internetten pek bir güzel biletinizi alıp, çıktısını cebinize atıp (illa a4 ve renkli olacak ve beraberinde geçerli bir kimliğinizle birlikte) hareket saatinden iki dakika önce treninize atlayıp paşa paşa yolculuk edebileceğiniz demiryolu şirketi.

paris brüksel arası yolculuk 1 saat 20 dakika kadar sürer. biletin üzerinde yazan küsüratlı saatte kalkar, yine o küsüratlı saatte, tam vaktinde yerine ulaşır.

o kadar kısa yolculukta yemekli vagon manasız belki ama insan tren yolculuklarında yemekli vagon istiyor, olsa keşke. yine de barında oturup kahve filan içip vakit geçirilebilir.

"insanın böyle insan gibi bir yerden bir yere trenle gidebilmesi ne hoş bir duygu" diye geçer insanın aklından. bir de yolculuk boyunca yemyeşil tarlaların arasından hızla geçip giderken "neden benim ülkem böyle yeşil değil" diye hasetinden çatıır çatır çatlar.

edit: " +1 saate kadar rötar yapabiliyor" diyenler* var, tikkatli olmak laazım.
  • köln'den paris'e yaklaşık 4 saatte götüren oldukça konforlu fakat bir o kadar da kazık tren şirketi. köln hbf - aachen hbf - liege-guillemins - bruxelles-midi - paris-nord şeklinde bir rotası vardır.
  • belçikaya, hollandaya, fransaya seferleri vardir.. trenleri kirmizi renkte olur, 11:13'te kalkicaz diyorsa 11:13'te kalkar... eger onbirde giderseniz oraya ortada başka tren görürsünüz panik yaparsiniz...
  • insanın ülke içi şehir değiştirir gibi ülke değiştirdiği,yanınıza şarhoşundan entelektüeline her milletten insanın oturup kalktığı,bir sürü dilin bir arada konuşulduğu,sandviçlerinin biraz kazık ama çok hoş olduğu,elinize bi heineken birası alıp barda hareket halindeki trenin camından huzur içindeki kendi halinde avrupa kasabalarını sırasıyla izleyip hoş bi tren seyahati gercekleştirebileceğiniz,amsterdam central stationdan binip 4 saatlik bi yolculuk sonrası kendinizi paris gare du nord da bulabileceğiniz bi tren hattı.
  • brüksel'de gar du midi'den binerek paris veya köln'e gidebileceğiniz hızlı tren.
    gayet dakiktir. 14:02'de istasyona geleceği yazıyorsa, 14:02'de gelir. bir de, siz treni kaçırsanız da gişeye gidip "treni kaçırdım" dediğinizde, sorgusuz sualsiz üstelik beş kuruş para almadan istediğiniz bir başka sefer için yeni bilet veriyorlar.
    köln'e giderken almanya sınırında pasaport kontrolü olmadığına inanmayın. sınırda bal gibi pasaport kontrolü var.
  • kampanyaya denk getirilirse 2. sinif fiyatina 1. sinifta seyahat edilebilecek guzel zarif bordo tren. yalniz birinci siniftaki degnek yutmus takim elbiseli suratsiz adamlar gercekten rahatsiz edici olabiliyor, vagonda cit cikmadigi icin 2 saat boyunca kendinizi kasmaktan catlayabilirsiniz de. acikcasi ben alismadik gotte don durmaz prensibiyle yaklasip bir dahaki sefere kampanya olsa dahi 2. sinif almaya karar verdim. tabii bu durumda kahvalti/yemek ve sinirsiz cay-kahve servisinden de vazgecilmis oluyor. ve rahat genis koltuklardan. ve cocuksuz vagonlardan. hmm. yok yok tutturabiliyorsaniz 1. sinif alin. ama yol boyunca laptopta calismayana cok kotu bakiyorlar haberiniz olsun.
  • yazin ortalarina dogru super promosyonlarla 19 euro'ya bruksel'den paris'e goturebilen firma. lakin internet sitesi duzenli takip edilmeli.
  • kendisinin pahalılığını kelimelerle anlatabilmek mümkün değil. o kazığı anca yerseniz, hissederseniz onun tadını alabilirsiniz. 200 km yol için 80 küsür euro verdiğim gün benim için hayat o anda değişti. bileti satan elemana bu ne amk bi sikmediğiniz kaldı tadında birşeyler söyledim, o da bana haklı olduğumu ve bu firmadan daha pahalı bir firmayı kendisinin de görmediğini söylemişti. hey gidi hey, aklınızda bulunsun aman diyeyim bulaşmayın.
  • tgv ile hemen hemen aynı kalite ve hız özelliklerine sahip olan kazıkçı tren operatörü. fakat paris'e yolunuz düştüyse* ve brüksel veya amsterdam'a geçmeniz gerekiyorsa bu trenleri kullanmaya mecbursunuz. elinizde interrail bileti olsa bile brüksel'e yapacağınız 1 saat 20 dakikalık yolculuk için 35 euro supplement almaktan çekinmezler. üstüne bir de gare du nord'un o leş ortamına maruz kalırsınız.

son kalite hızlı trenler arıyorsanız brüksel'de deutsche bahn'a ait ice* trenlerinin sizi güzel bira ve sarışın insanların memleketine* götürmesinin keyfini çıkarın.
  • süper hizli ve luks bir tren, paris-rotterdam biletiniz varsa bruksel'de aktarma yapmanız önemle rica olunur ama fransızcanıza guveniyorsanız brukselde ne siz onların fransızcasını anlarsınız ne de onlar sizin fransızcanızı anlarlar. iyisi mi ingilizceye devam edin.
hesabın var mı? giriş yap