• oncelikle sakin olalim gencler. henuz "tek yapacagimiz seyin koltukta oturmak olacagi gunler" o kadar yakin degil.

bir suredir kullandigim tesla autopilot hakkindaki gozlemler.

* beta, beta, beta. yani son kullanima hazir degil. henuz beta yani hatalari oldugu biliniyor, bu sartlar altinda kabul edilirse kullanilabiliyor. ve evet, hatalari var. mesela dun 80 mil ile giderken "en azindan bana gore" sebepsiz bir sekilde fren yapip 60 mile dustu, birkac sn sonra tekrar 80 mile cikti. onume birsey cikti da ben mi farketmedim diye dusundum. belki de hata degildi ama dedigim gibi ben farketmedim.

* medyada gosterilenin aksine, bu ozellik gps'den bir nokta secip "hadi oraya git" diye beklemek seklinde kullanilmiyor. autopilot devrede oldugu surece, surucunun dikkati yolda, elleri ise direksiyonda olmak "zorunda".

* autopilot denilen ozellik "henuz" cruise control'un cok daha gelismis hali ve auto streering olarak adlandirmak daha dogru.

* sehirler arasi yollar disinda kullanilmasi "henuz" dogru degil.

* hava kosullari, kamerayi engelleyecek kir, camur ..vs.. gibi kosullardan etkileniyor.

* autopilot ile araba kullanmak, ozellikle de serit degistirmek cidden insani biraz geren bir tecrube. ondeki araba aniden yavaslayinca arabanin fren yapacagini bilmek ama ondan once mudahele etmeden sakin kalmak cok zor. alismak gerekiyor. ozellikle de tesla gibi inanilmaz ivmeli ve yuksek hizli bir arac sozkonusu oldugunda.

* ondeki arac ile mesafeyi ayarlayan sistemin yedi derecesi var ve en yakin ayar bir hayli yakin, ben sahsen en uzak ayar ile kullaniyorum. ozellikle alisma devresinde insanlari germemek icin belki de daha uzak bir ayar olmasi gerekliydi.

* sadece kotulemeyelim tabii ki. autopilot devrede iken sinyal verince (sol sinyal) otomatik olarak serit degistiriyor. sag serit icin aynisini yapmadi ya da henuz benim bilmedigim bir sey var.

* denedigim en virajli yolda bile seritleri ortalayarak kullandi, serit kaydirmadi.

* on panelde (direksiyon arkasindaki, hiz gostergesinin yaninda) arabayi, radar ile tespit edilen etrafindaki diger arabalari ve yol seritlerini surekli bir sekilde izleyebiliyorsunuz. https://www.teslamotors.com/…ss01_autopilot.jpg?020

sonuc olarak bu her gun gelisen ve guncelleme alan bir sistem o yuzden giderek iyilesecek. heyecanla bekliyorum.

guncelleme: (bkz: #62860286)
  • kendisinin karismadigi bir kazayi onceden tahmin edebilme becerisi icun:

https://electrek.co/…logy-predict-accident-dashcam/

7. saniyedeki "collision warning" uyarisina dikkat.
  • daha once yazdigim entry'deki (#61166358) bazi yanlis seyleri duzeltme geregi duydum. biyron

* beta, beta, beta. yani son kullanima hazir degil.

beta olmasina beta tamam -gerci beta'dan cikmasina cok az kaldi, yeni gelen surumun stable surum olacagi soyleniyor- ama "son kullanima hazir degil" demek abarti olmus. facebook'da tesla kullanicilari grubunda autopilot ile +50000mil uzeri yol gitmis insanlar var.

* medyada gosterilenin aksine, bu ozellik gps'den bir nokta secip "hadi oraya git" diye beklemek seklinde kullanilmiyor. autopilot devrede oldugu surece, surucunun dikkati yolda, elleri ise direksiyonda olmak "zorunda".

yeni versiyonda bu ozelligin olmasi bekleniyor ama henuz spekulasyon tabii. bu arada autopilot devredeyken elleriniz direksiyonda degilse araba bir sure sonra sizi uyariyor, "eller direksiyona" diye.

* autopilot denilen ozellik "henuz" cruise control'un cok daha gelismis hali ve auto streering olarak adlandirmak daha dogru.

biraz haksizlik etmisim. ondan biraz daha fazlasi (:

* sehirler arasi yollar disinda kullanilmasi "henuz" dogru degil.

bu konudaki fikrim henuz degismis degil, yeni versiyonda gorucez.

* hava kosullari, kamerayi engelleyecek kir, camur ..vs.. gibi kosullardan etkileniyor.

bu konuda da yeni versiyondan beklenti yuksek.

* autopilot ile araba kullanmak, ozellikle de serit degistirmek cidden insani biraz geren bir tecrube. ondeki araba aniden yavaslayinca arabanin fren yapacagini bilmek ama ondan once mudahele etmeden sakin kalmak cok zor. alismak gerekiyor. ozellikle de tesla gibi inanilmaz ivmeli ve yuksek hizli bir arac sozkonusu oldugunda.

sanirim artik ben alistim, ani frenlerde bile tedirginligim gecti. bu arada anlik olarak baska tarafa bakarken ondeki arabanin fren yapmasi durumu ile karsilastigim iki seferde de panik yasamadan durumu kurtardim. tek kotu yani bu ozellige alisinca baska arabalarda da ayni beklentinin surmesi, olersiniz mazallah.

* ondeki arac ile mesafeyi ayarlayan sistemin yedi derecesi var ve en yakin ayar bir hayli yakin, ben sahsen en uzak ayar ile kullaniyorum. ozellikle alisma devresinde insanlari germemek icin belki de daha uzak bir ayar olmasi gerekliydi.

buyuk sallamisim. en uzak ayar (7) bir hayli uzak, ben artik (2) ye bile dusurmeye basladim. sanirim bu sayilar ondeki arabanin bulundugu noktadan kac sn sonra gececeginiz (tamamen uyduruyor da olabilirim)

* sadece kotulemeyelim tabii ki. autopilot devrede iken sinyal verince (sol sinyal) otomatik olarak serit degistiriyor. sag serit icin aynisini yapmadi ya da henuz benim bilmedigim bir sey var.

yapiyor, her iki yone de serit degistiriyor. fakat bunun icin belirli kosullar var. tam ayrintisini hatirlamasam da arkadaki arabanin bulundugunuz noktadan en erken 3 sn sonra gecmesi ..vs.. gibi bir kosul var, eger bu kosula uymazsa serit degistirmiyor. ayrica autopilot aktifken serit degistirince autopilot kapanarak cruise control moduna dusuyor.

* denedigim en virajli yolda bile seritleri ortalayarak kullandi, serit kaydirmadi.

daha sertlerini denedim, hala ayni. bu konuda oldukca basarili.

--------------

https://www.dropbox.com/…/tesla-consolejpg.jpg?dl=0

fotografta ortadaki 69 (o anki hiz) un solundaki 75 (hedef hiz) sagindaki mavi direksiyon iconu ise autopilot'un aktif oldugunu gosteriyor.

cruise control ondeki otomobilin hizina ayarli oldugu icin fotografin cekildigi anda araba hizi hedef hiz 75'de degil 69'da tutuyor.
  • bir tesla model s'in kaza yapmasindan sonra bu konuda bircok tartisma suruyor ve bu sirada da autopilot hakkinda da oldukca yanlis seyler yaziliyor. ornegin asagidaki entry'i tesla model s basligindan aldim. otisabi usulu aralara girmek isterim.

"telefon donabiliyor, pc donabiliyor, zor iş 120 km hızda hayatımı otomatik pilota devretmem tamamen".

120'yi bilmem ama 900km/h hizda hayatinizi otomatik pilota teslim etmek [hayati devretmek biraz abarti oldu] istemiyorsaniz ucaga binmeyin.

"uçakta bile otomatik pilota bağlayıp uyumuyorlar"

ondan o kadar emin olmayin. ucusun cok buyuk bir kismi otomatik pilot kontrolunde gerceklesir, teknik olarak %100'u de otomatik pilotta gerceklesebilir.

"ki zaten hata payı esnek yerlerde uçak otomatik pilottadır"

degildir. ucus sirasinda en kritik anlar inis ve kalkistir. 2016 yilinda cogu ucus [airliner'i kastediyorum] bu asamalarda otopilot kontrolunde gerceklesir. bazi durumlarda ise tersi zaten imkansizdir. sifir gorus ile uygun olmayan hava sartlarinda otopilotsuz nereye iniyorsun ?

"yani uçak çok sağa gitse de, pilot yetişir uçağı düzeltmeye ama yolda ufacık bir hata kazaya yol açar derim ben".

ah be abi.

--------

netice itibari ile ucaktaki otopilot ile otomobillerdeki otopilot sistemleri birbirine benzeseler dahi ayni sey degiller. ornegin bazi ucaklarda birden fazla otopilot var [ariza durumunda kazaya yol acarsa kayip cok daha yuksek olacagi icin] otomobil otopilotunda ise ariza olursa devreden cikarir, kenara gecer durursun en kotu. bu yuzden tek birim var.

onun disinda ucak uc boyutta hareket ederken, otomobil iki boyutlu yuzey uzerinde hareket ediyor bu yuzden ucak otopilotuna gore daha az karmasik.

herseyden onemlisi, su an icin henuz "beta". yani ucakta kontrolu tamamen otopilota birakmak mumkun iken otomobilde bu mumkun degil. yapmak da yasal degil zaten.

------
    son olarak, entry'i yazarken eklemeyi unutmusum. bu tip yorumlarin cogu insanlarin otomatik sistemlere guvenmemesi sebebi ile yapiliyor ve sadece siradan insanlara has degiller, tecrubeli pilotlar dahi otomatik sistemlere guvenmedigi icin kazaya sebep olabiliyorlar. hatta insanlar daha ote gidip, tam ondort yil once bugun gerceklesen kazada (https://en.wikipedia.org/…rlingen_mid-air_collision) oldugu gibi otomatik sistemlerin aslinda gerceklesmemesi icin gereken seyi yaptigi durumlarda onlara engel olup, kazaya sebep olabiliyorlar. konu hakkinda bilgisi olmayanlar icin kisaca ozetleyeyim, ucaklarda bulunan tcas adinda bir sistem, olabilecek carpismalari onceden tahmin edip engelleyebilir. bunu yapmak icin diger ucaktaki tcas sistemi ile iletisime gecip, "bir ucagin 1000 ft alcalmasini, digerinin ise 1000 ft yukselmesini" saglayip, kazaya engel olabilirler. oysa ki bu olayda tcas tam da bu duzeltmeyi yapmasina ragmen, atc otomatik sistemi dinlemeyerek her iki ucagi da ayni yukseklige geri getirdigi icin kazaya sebep oldu.

benzer sekilde otomobil otomasyon sistemleri giderek daha fazla arabaya yayilip, standardize oldukca kaza sayisi artmayip tersine azalacak. gereken daha fazla otomasyon, daha az degil.
  • tesla bu sabah yaptigi aciklamada yakinda version 8.0 in gelecegini duyurdu. bu surumle beraber en ciddi degisiklik autopilot'un veri kaynagi olacak gibi gorunuyor.

halihazirda kamera en buyuk veri kaynagi. tesla bunun yerine radar verisini on plana cikaracagini acikladi. daha once radari kullanmama gerekcesi olarak radarin bazi objelerde cok iyi sonuc vermesine ragmen, bazi objelerde sorunlar yasamasi (ornegin metal parcalar, ozellikle de yuvarlar sekildeki metal parcalar) oldugunu belirtti. daha once bu sistemdeki false positive'lerin cok fazla olacagini dusunuyorlarmis fakat yaptiklari testlerde bu konudaki sorunlari cozdukleri, sistemin neredeyse tamamen hatasiz calistigini gordukleri icin radar verisi artik birincil kaynak olacak. bunun bircok getirisi var ama baslicalari:

1. artik hava durumundan etkilenmeyecek zira eski birincil kaynak kamera kotu hava kosullarinda nesneleri goremiyor ve/veya taniyamiyordu.
    2. radar sinyallerinin arabanin yanlarindan gonderilip yol kenarlarindan bounce etmesi sayesinde sadece ondeki arabalari degil cok daha ondeki arabalari da tespit etmek mumkun dolayisi ile surus sirasinda artik iki veya uc ondeki arabayi da hesaba katabiliyor, ayni sekilde zincirleme kazalari da tespit edebiliyormus.

ayrica, ust gecitlerdeki isaret levhalari ayni sekilde sorunlara sebep oldugu icin [autopilot bunlarin altindan gecilebilecek seyler olup olmadigina karar veremiyormus] buna "gps verilerini ve diger otomobillerin topladigi verilerin kullanilmasi yontemini" kullanarak autopilotun karar gereksinimi ortadan kaldiracakmis.

bunun disinda:

- autopilot'un autosteer yani direksiyonu kontrol eden kismi aktif olmadigi manual suruslerde dahi eger sistem yoldan cikma durumunu "kesinlikle emin" oldugu sekilde tespit ederse, direksiyon kontrolunu alip yola geri sokacakmis. bu degisiklik surucunun uyuyakalip yoldan cikmasini veya baska bir araca carpma olasiligini engelleyecek.
    - eger surucu autopilot aktifken ellerini direksiyonda tutmasi gerektigine dair uyarilari ignore ederse bir sure sonra autopilot tamamen devreden cikacak.
    - autopilot aktifken otoyolu terketme fonksiyonu eklenmis. (8.0 versiyonunda sinyal verilmis ise, 8.1 versiyonunda ise rotada olmasi yeterli olacak)
    - ondeki arabanin sinyal vermesini algilayarak arabanin onune atlama olasiligini hesaba katma fonksiyonu.

yeni versiyon 2014 sonrasi tum teslalarda calisiyor (gerekli hardware oldugu icin) ve over-the-air update seklinde iki-uc hafta icerisinde dagitilmaya baslayacak.
  • tesla motors'un 7.0 güncellemesi ile arabalarına kazandırdığı otopilot özelliği.

detaylı bilgi: http://teslaturk.com/…7-0-autopilot-ile-yayinlandi/
    istanbulda bir avuç tesla sahiplerinden bir tanesinin tem'deki tecrübesi: http://teslaturk.com/istanbulda-autopilot/
    daha fazla video: https://www.youtube.com/watch?v=sjxybma6lxi, https://www.youtube.com/watch?v=m4bglqoasyo

autopilot özelliğinin kaza olasılığını önceden fark ederek arabayı durdurması: https://youtu.be/9x-5fkzmy38
  • videolarını gözlerimde yaşlarla seyrettiğim muhteşem hede. iphone 6s plus için, "abi çok geliştirmişler, manyak teknolojiler eklemişler" diyen sikko güruh bunun ne demek olduğunu anlayabiliyor mu acaba? çok yaşasın elon musk. petrol kartelleri yolunu tıkasa da çalışsın. böyle adamlar lâzım dünyanın daha iyi bir yer olabilmesi için. devrim arabalarını yapan adamlar gibi, elon musk gibi...
  • adamlar internet üzerinden yapılan güncelleme ile oto-pilot özelliği getiriyorken, canım hükümetim ise on yıllık ecnebi arabasını sadece sanayide kamuflaj efekti ekleyerek bize yerli otomobil ürettik ayağına bize kitliyor. sürsün tabi istikrar amk..
  • google'ın yaptığı testler bile ''flaş flaş flaş insansız araba'' diye verilirken insanlar istanbul'da geliştirici sürümü değil bildiğin kullanıcı sürümüyle gezip tozup video çekiyorlar.elon musk bu işi çözmüş helal olsun,bize de 2 litre mazotla 100 km gidecek denilen caddy çakması yapmak düşer tabii ki.
  • 1 temmuzda karıştığı kaza sırasında aslında autopilotun kapalı olduğu elon musk tarafından tweet ile bildirilen teknoloji. http://tcrn.ch/29fpaih
hesabın var mı? giriş yap