• berhan şimşek'in bir hayat erkeğini canlandırdığı filmdir. ayrıca demet akbağ ile çok komik bi diyaloğu vardır.

demet akbağ: ismin ne?
    berhan şimşek: hamza.
    demet akbağ: herhalde gerçek ismin bu değildir. esas ismin ne?
    berhan şimşek: ..satılmış..

hayır keşke gerçek ismi hamza olsaydı.
    ayrıca geçenlerde kanal 1'de gösterilen ve tamamı bitmeden yayından çekilen filmdir.
  • kadınların bitirim olduğu, erkekleri kaçırdığı, en çok bıyıklarına ve koca ayaklarına vurulduğu, koca ayaklı erkeklere methiyeler düzülen bir orhan kemal romanı. kalıp bazı düşünceleri zorlayan eğlenceli ve okunası bir eser.
  • uzun zamandır tv lerde gösterilmeyen konusu hakikaten ilginç ve düşündürücü olan bir filmdir.
    filmi hiç seyretmemiş insanlar için anlatmak gerekirse kadın ve erkeğin toplumdaki rollerinin birebir yer değiştirmesi , ataerkil bir toplumun anaerkil bir toplum olması , güçlünün erkek değil kadın olması , eve ekmeği getirenin , sokakda laf atanın, dayak atanın , hep kadın olmasını ve "acaba öyle olsaydı nasıl olurdu ? " vb gibi soruları soran ütopik bir sinema filmidir.
  • filmin yapım yılı: 1993
  • --- spoiler ---

filmin sonuna dogru gecen pavyon sahnesinde berhan simsek'in* demet akbag'i* durtukleyerek "tuvalete gotur beni" demesi kopartir. olgun simsek'in pavyona gelirkenki varos supermani kostumu de muhtesemdir. hele o alna dusen sac yok mu

--- spoiler ---
  • inanılmaz bir konuya sahip, kadrosu mükemmel bir film. içinde erkeklerin şimdilerde yaptığı şeyler, söylediği kelimelerin kadınlara uygulanmış şekli var. mesela, sahnelerden birinde kadın yemin ederken diyor ki. "babam kocam olsun ki ben bir şey yapmadım". bu size bir şey hatırlatıyor mu? evet evet ta kendisi: "anam avradım olsun ki ben yapmadım". kadınlar kocalarını ulu orta yerde dövüyorlar. fabrikatör kadınlar, gencecik elemanlara paralarını kullanarak sarıyor. ayrıca bir orospu olma hikayesi var ki sormayın gitsin. demet akbağ soruyor, sen nasıl düştün buraya?, eleman da cevap veriyor. "ben namusluyken köyde bilmem ne abla vardı, samanlıkta zorla bana kendini tecavüz ettirdi. işte sonrasını da biliyorsun.". sahnelerde kendinizi yerlere atarak gülebilirsiniz.
  • mahallenin kabadayısı lale mansur'un, genelevde çalışan bir taze fahişe cem davran'ı altına aldığı sahne filmin en iç gıcıklayıcı sahnesidir. erkekleri gıcık, kadınları tahrik etmek manasında.
  • kadın erkek ilişkilerinde sorunların erkeklerden kaynaklanmadığını anlatan film, zaten filmin en sonunda bu durum dile getiriliyor. filmen anladığım, sorunun güç ile ilgili olduğu gücü elinde tutanların aynı şeyleri yapmaları.
  • "çok kilo aldın oğlum orhan. yedinci ayında hamileliğin, çatlayarak doğuracaksın.

bu mutfak dolaplarını ahşap yaptırmışız, iyi yapmışız da, insanın içini karartıyor be.

patlıcanlı yapıcam bugün mantıyı, karı bişi demez umarım. aman dese ne olacak ki, duydum işte. duymaz sandılar ama duydum.

karım beni aldatıyormuş biliyor musun mantı? kayınbabayı 'yapma kızım, etme kızım bak kocan hamile, çocuğunuz olacak yakında' derken yakaladım.

bir dostum bile yok, karım beni aldatıyor... ühü ühü... ağlama orhan, erkekler ağlamaz.

hep o jinekolog denen dürzünün yüzünden bunlar. neymiş, merak etmeyin orhan bey'miş, sizin yapınız gayet uygun'muş. doğumdan hemen önce bile cinsel hayatınız devam eder'miş. bok etti. devam eden hatununki.

tabii yapamazsan bir şey, gider dışarıda arar kadın milleti. beklemez seni, güvenemezsin hiçbirine.

bu çocuk ikimizin değil mi, sen de azcık sabretsen olmaz mı!

ya bu çocuk benden değilse? boş yere taşıyorsam içerde? allahım ne büyük ızdırabım varmış.

şu artan patlıcanları poşetleyip dolaba kaldırmalı en iyisi, kararmasın, yarın çorba yaparım.

oy oy, annesini bilmediğim bu çocuğu nasıl doğururum ben? bunca zaman taşıdığım yetmez mi, çok bile değil mi? allahım bana yardım et.

hah yarın arabayı amaaan dil alışkanlığı işte. çamaşır makinasını servise götürücez. aman unutma.

allahım allahım, karıma akıl fikir. n'olur yardım et.

yapma kızım, tekmeleme kızım, bak annen vurdu, sen de vurma kızım.

ayyyy, aghhhhh, ayşegüllll çık o adamların koynundan.

sancılandım! erken doğuruyorummm. yetişin hüseyin, mahmut, zekeriyaaa"
  • çok zengin bir oyuncu kadrosuna sahip filmdir ayrıca. her köşeden iyi oyuncular çıkıyor ütopik filmde. insan gülüyor falan da düşünmeden de edemiyor filmin "ütopikliği" hakkında. enteresan..

oyunculardan bazıları şöyle:

demet akbağ
    rasim öztekin
    lale mansur
    jale arıkan
    berhan şimşek
    sevda ferdağ
    erdinç akbaş
    tomris incer
    suat sungur
    cem davran
    can kolukısa