• eleştirilere biraz göz gezdirdim de filmi kimse anlamamış.

--- spoiler ---
    "skynet nasıl legion oldu?", "nasıl skynet'i bilmez ya?", "madem skynet yok, john connor'ı nasıl öldürdü?" falan diye soran var. bir de ekşi sözlük yazarı olacaksınız ayıp.

terminatör zaman çizelgesi şu:

- terminator 1'in geçtiği tarih: 1984. sarah connor, kyle reese'in yardımıyla bir adet t-800'ü yok ediyor.
    - terminator 2'nin geçtiği yıl: 1995. john connor'ı öldürmesi için bir t-1000 yollanıyor.
    - skynet aktivasyon tarihi (1997). terminator 2'deki olaylar sonucu bu skynetli gelecek kayboluyor.
    - son filmde öğreniyoruz ki terminator 2'deki olaylar sırasında john connor'ı öldürmesi için bir tane değil bir sürü farklı model terminatör aynı anda yollanmış ama sadece biri (en gelişmiş model olan t-1000) aradığını bulabilmiş. diğerlerinin (t-800) bulması vakit almış. hatta öğreniyoruz ki sarah connor bunların varlığını öğrenince bunlarla savaşmış. ama sonunda bir tanesi sarah'nın tüm çabasına rağmen john'ı bulmuş ve öldürmüş. filmde bunları direkt anlatıyor nasıl anlamadınız?
    - 1997 yılı olaysız geçiyor.
    - lakin skynet aktive olmasa da yapay zeka geliştirmeleri dünyada durmuyor, yeni yapay zeka araştırmaları devam ediyor. sadece skynet'le ilgili çalışmalar cyberdyne patlatılınca yok olduğundan bu biraz daha vakit alıyor ve filmin bize verdiği mesaj da bu oluyor: naparsan yap yapay zeka meselesi er ya da geç kapına problem olarak gelecek bu bugün skynet olur, yarın legion olur fark etmez.
    - yani film tamamen alternatif bir gelecekteki başka bir yapay zekanın başka bir kurgusuyla oluşuyor. yapay zeka yine zaman yolculuğunu keşfediyor. o arada insanlar da body augmentation'ı keşfediyorlar. farklı gelecekte john ölü olduğundan direniş lideri de başka biri oluyor. o yüzden robot modelleri de alakasız (rev.9 vs). tamamen başka gelecek çünkü.
    - o yüzden grace harper skynet diye bir şey bilmiyor. çünkü onun bildiği skynet planları yok edildiği için 20 yıl sonra ortaya çıkan alakasız başka bir yapay zeka. yani "bilince kavuşup insanlığı tehdit olarak algılayıp köleleştirilmeye tepki olarak eski efendilerini yok etme çabası" yapay zekaların evrensel bir problemi olarak sunuluyor (bkz: emergent property). bu tartışılabilir ama film evreni içinde tutarlı. the matrix'te de konu buydu hatırlarsanız.
    --- spoiler ---

ha denebilir ki "geleceği değiştirdiysen onun geçmişe etkisinin de değişmesi gerekmez mi?" evet, ve bu bir paradoks (bkz: grandfather paradox). terminator kainatında bu asla bir problem olmadı. geleceği değiştirsen de geçmişe gelmiş olanlar bundan etkilenmiyor. kyle reese yok olmadı, t-800 ve t-1000 skynet havaya uçunca bir anda buhar olmadı vs vs. haliyle film kendisiyle çelişmiyor.

kısacası t2 senaryosuna en güzel oturan senaryoyu yazmışlar bence. tebrik ettim.
  • sana ağlama demeyeceğim.

çünkü her gözyaşı mutsuzluktan değildir.

edit: hislerim soğumuyor ama seriyi orjinal döneminden beri izleyen hasta bir fanatik olarak ne zaman çizgisi umrumda ne de başka bir şey; linda hamilton'ı bir daha sarah connor olarak görmek, 1991 yılında kızılay'da batı sineması'nda izliyormuşçasına kendisini izleyecek olmak "beni heyecandan delirtiyor". hiç bir şeyle ilgilenmek istemiyorum, beni dondursunlar, film başlamadan 6 saat önce çözsünler. bu günleri beklemek istemiyorum. diğer ergen robotlar falan umrumda değil. ben ruhen bir the expendables ım, ben batı sineması'nda filmi izlemiş çocuğum, trt 1'de ilk filmi izlemiş çocuğum, ben eşiyle sinemaya giderken "machete'ye gitsek ya" diyen adamım, ben aynı zamanda geceleri uçan terörüm ama o olmadı şimdi hahaha o çizgi filmdi. neyse, şu an ağlıyorum ve entry giriyorum. bu akşam terminatör, yarın da terminatör 2 izleyeceğim. şu an hedefe kilitlenmiş şekilde arabanın peşinde koşan robert patrick'im ben. sıvı robot olup elimi "süt sahnesindeki gibi" hareket ettiriyorum.
  • şahsım adına terminator 2' den sonraki tüm filmler olmamıştır, olmayacaktır, olmaz...

çünkü serideki hiç bir kötü karakter, robert patrick' in t1000' i kadar sizi ürkütüp tedirgin etmez.

dark knight serisi için heath ledger ne ise terminator serisi için de robert patrick odur benim için.

edit: ayrıca bir üstteki entrye de katılıyorum. gösterin artık şu büyük savaşı. t800' ler iskelet halleriyle topluca yürüsün şu savaş meydanında. sündüre sündüre 6 film oldu hala savaşı izleyeceğiz.
  • allah rızası için bir terminator 2 judgment day'in fragmanına bakın ;

https://www.youtube.com/watch?v=lwsysg9o7we

bir de kendisine transformers ve batman karışımı bir devam filmi ismi seçmiş terminator dark fate 'e.

https://www.youtube.com/watch?v=jcyex6u-yhs

neden bilmiyorum 2000'lerde sinema ve müzik adına yapılan işler 80'ler ve 90'ların çok gerisinde..

yazacak nota mı bitti, çekecek senaryo mu kalmadı bilemiyorum ama öyle.
  • iyi de zaten 2. filmden sonrasını yok sayarak genisys'i çektiler. o filmde de ilk ve ikinci filmlerdeki hikayeleri hatta bire bir sahneleri kullandılar. böyle canımız istedikçe seriyi bozabiliyorsak iki senede bir çekip çekip vizyonda sıçınca "yok yok bu olmadı ya" diyelim, paramount'tan paramızı alalım devam edelim. ayıp lan...
  • maalesef baya kötü bir film. gişedeki rakamlarına da bakarsak terminator dükkanı kapatmış olabilir.

spoiler

spoiler

film aslında o kadar kötü başlamıyor. kızın çalıştığı fabrikadaki işçilerin yerini makinaların almaya başlayacak olması, makinaların zaten bir tür istilaya başlayarak insanların yerini almaya başladığı vurgusu, makinalar yüzünden bir çok insanın işini kaybederek fiilen ölecek olması, kızın erkek kardeşinin de bu grubun içinde yer alması ve kızın kendi işinde de makinalara karşı mücadele veriyor olması çok kısa sürede iyi bir temel noktaydı. keza ilk saldırının fabrikada gerçekleşmesi, erkek kardeşinin kazada ölmesi ve kızın kaçmaya devam etmesi o güne kadar yaşadığı hayatıyla da iyi bir paralellikti.

sonrasında ortalama aksiyon filmi standardında kaçma - kovalama izliyoruz. dananın kuyruğu ise arnold'un göründüğü sahnede kopuyor.

arnold göründüğü andan itibaren film yokuş aşağı düşmeye başlıyor. zaten bir 10 dk emekli terminator sitcomu izliyoruz. yok perdeymiş yok burası teksasmış, cinsel hayatı yokmuş, pişmanlık yaşamış falan gerçekten utancımdan yorganın altına saklanacaktım da sinemada yorgan yoktu.

film o noktadan sonra girdiği bu girdaptan kurtulamayarak daha da sıçtığının üzerinde geziniyor. mesela insanlığı kurtaracak olan dani'nin, gelecekte grace'i kurtardığı bir sahne var. ilkokul müsameresi kalitesinde. sahne de şöyle bir şey oluyor ''neden birbirinize karşı savaşıyorsunuz, birlikte olup makinalara karşı savaşalım helele'' az önce kızı öldürecek 2 tane herif bu 2 lafa aydınlanma yaşadılar heralde. film bizi böyle dandik bir sahneyle ikna etmeye çalışıyor.

filmin yine sonunda ilkokul müsameresi tadında bir insan olma vurgusu var; bir terminator, bir yarı terminator, 2 tane de insan evladı finalde bir robota karşı savaşıyor. sarah connor bir yerde karşılarındaki legion makinesine ''sen metal yığınından başka bir şey değilsin'' gibi dünyanın en klişe lafını söyleyerek arnold'un da insanlığını vurguluyor. filmin dramatik yapısı da bunun üzerinden bitiyor. sarah connor arnold'u affediyor, arnold'da kendini feda ediyor. grace'te kendini feda ediyor.

yani film kötü. kötü olmasının feminizmle falan da pek alakası yok. kadınları çıkarıp erkekleri koysan film yine kötü olacaktı. kurtarıcı kadın olabilir ama seçilen kadın profil olarak bizi buna ikna etmekten uzak, ikna etmeye çalıştıkları yerler kötü. bunca sene dava kardeşi bellediğimiz john connor'ın yerini dolduracak hiçbir şey koymuyorlar.

son olarak tim miller iyi bir aksiyon yönetmeni olabilir, ben ilk kez bir filmini izlediğim için bir şey demeyeyim ama terminator aksiyondan ziyade gerilim hatta korku türüne daha yakın ele alınması gereken bir film. sen o gerilimi, tedirginliği, yaşanılan korkuyu yaratamayınca aksiyon sahneleri de harala gürele falan oluyor. ilk 2 filmin bence en büyük artısı aksiyondan ziyade gerilim filmi olarak ele alınmasıydı. bu film ne gerilimi yaşatabiliyor ne bir kahraman yaratabiliyor ne bir yeniden distopya yazabiliyor. hiçbir halt yapamadan tarihin çöplüğüne karışacak.
  • ismini nasıl çevirecekler acaba? kara baht? kem talih? kaderin böylesi? böyle mi olacaktı? kader utansın? bahtımı sikeyim?
  • oh , goody the lgbt 1000 that's just what we need! yorumu ile koparmış sikko film.
  • hollywood yapımcılarının anlayamadağı belki de beceremediği şey şu. insana zevk veren şey sonuçtan ziyade, sonuca giden yolda yapılanlardır. mesela t2'de sonuç falan yok. gelecekten gelen terminatörü ve skynet'in tüm kalıntılarını yok ettiler ama o tarihe terminatör gönderen skynet ondan 2 sene sonrasına gönderemeyecek mi? tabi ki gönderecek ve serinin sonraki filminde de gönderdi zaten. ama t2 niye serinin en iyi filmi? çünkü sonuçtan ziyade olayın içini bize o kadar güzel yansıttı ki kendimizi makinaların ele geçirmeye çalıştığı bir dünyada gibi hissettik. ilk filmde de bu böyleydi. zaten bu seriden bir bok olmayacağını anlayan james cameron seriden çekildi. sonraki tüm filmler de beklenin çok çok altında gişe aldı.

anlamadığım şey niye bu seride bu kadar ısrar ediliyor? harcanan paraya oranla iyi sayılabilecek gişe elde edilemiyor. hikayeden de ne kadar zorlarlarsa zorlasınlar bir bok çıkmıyor işte. zaten çıkacak olsa james cameron gibi bir para avcısı bu seriyi asla bırakmazdı.

bu filme gelirsek james cameron filmin sadece yapımcısı. ne yönetmeni ne de senaristlerinden biri. sırf bu yüzden filmden daha çok reklamı yapılacaktır tabi ama filme çok bir katkısı olacağını sanmam. dediğim gibi bu serinin çok ekmek yenecek bir tarafı kalmadı. genisys'ten belki biraz daha fazla izlenir o kadar.

ayrıca eğer arnold insan çıkarsa ve gelecekte bir yerlerde kendi yüzünü terminatöre kopyalayıp insanlığı kurtarmak için o terminatörü geçmişe göndermişse sıçarım öyle filme afedersiniz. bu teori senelerdir konuşulan bir teori zaten. gerçi bunun sinyallerini genisys'te verdiler. arnold'u geçmişe kimin gönderdiği bilinmiyordu. bu sefer hikaye iyice o yöne kayarsa ağır sıçarlar.

bu serinin finali asla olmayacak bu film, ilerde arnoldsuz rebootlar spin offlar falan gelecek ama bu evreni bitireceklerse kimsenin aklına gelmeyecek bir yolla bitirmeliler. tıpkı genisys'teki gibi bize 2 saat film izletip serinin ondan önceki 2 filmini yok sayıp ilk 2 filmdeki hikayenin de içine sıçıp, hikayeyi tümden açık uçlu bırakırlarsa cidden bundan sonra çıkacak filmi izlemem.

genisys'te skynet'i bitirdik sanıp yollarına devam ettiler ve adım gibi eminim ki bu film oradan başlamayacak. hatta muhtemelen genisys'te tümden yok sayıp apayrı bir hikaye izletecekler bize. ama bu sefer de ilk 2 filmdeki o orjinalliğin içine ederlerse film gişede yine çakılır.

son olarak bir soru bırakayım şuraya. james cameron terminatör'ün 3, 4 ve 5. filmlerine dahil olmadı. efsane 2 film çekmişken ve seriyi orada bırakıp efsane olarak anılmasını sağlamak varken, serinin haklarını serbest bıraktı ve seri 3 kuruşluk yönetmenlerin eline düştü. arnoldla bile düzgün bir gişe yapmayı beceremediler. james cameron tüm bunlara neden izin verdi? siklemediği için mi yoksa ileride terminatöre devam filmi nasıl çekilir herkese göstereceğim diyebilmek için mi? veya başka bir sebepten mi? bu film o film değil tabi çünkü kendisi filmi yönetmiyor.

arnold elden ayaktan düşmeden james cameron bir terminatör yazıp yönetirse ve seriyi orada bitirirse tadından yenmez tabi ama nerdee?
  • türkiye'de "terminator: kahpe kader" adıyla gösterime girecektir.... fragmanını ise aşağıdaki linkten izleyebilirsiniz:

https://www.youtube.com/watch?v=jcyex6u-yhs
hesabın var mı? giriş yap