• grup rock n roll un dogusundan on yil sonra kuruldugundan bu adi almis.
  • alvin lee'nin başı çektiği underrated blues/rock'n'roll grubu. i'm coming on bassları güzel şarkılarındandır.
  • ilk çalıştığım ajansta bana kağıdın suyundan tut ciltleme tiplerine kadar grafikle ilgili ilk has biligileri veren art direktör 70'lerde gençlik yaşamış uesyu mezunu top sakallı tipik trakyalı bir abimizdi
    ve katıksız nazereth hastasıydı
    bu nazereth iyi bir gup olmasına rağmen diğerlerini bir yana bırakıp
    yani vahanın has damarından sapılarak girilecek yegane yol değildi bence.
    o nedenle o fanlığı tam anlamamıştım
    ben o sıra ten years after'ın yakaladığım her albümünü kapıyordum
    bunun gibi başka tarzlarda yüzen başka ulu rock dehalarının albümlerinin de ayrıca kendimce küçükbir koleksiyoneri gibi birşeydim
    ilk çalıştığım ajanstaki o ustam kadar
    hiç bir şeyin koşulsuz manyağı olmadım hayatım boyunca
    ama bunun gibi bazı grupların diğer hepsinden özel bir yeri olmuştur has cirahımda
    aradan 1453 yıl geçti
    arabadaysam
    en sıkışık trafikte
    özellikle boğaz köprüsünde
    özellikle kitlenmişse otoban
    ten years after açarım
    öyle bir açarım ki
    önümdeki panel titrer
    şakağımdaki tüyler dahil.

demin birini okudum emsallerine nazaran o kadar da olamamış falan gibi yazalı geçmiş 12 yıl

bu tip hıyarlıkları
    yumuşakça yere bırakıyorum
  • arada köşede kalmış epic eğlenceli 60'lar sonu gruplarından biridir. bildiğin rock'n roll'dur. yalarım. neyse ki hipster'lar rock'n roll dinlemiyolar, hoh.
  • jazz'dan blues'a, rythym and blues'a ve rock'a uzanan müzikal yelpazede müzik yapan sıradışı grup. pink floyd'u aratmayacak parçaları olduğu gibi, eric clapton ve b. b. king gibi büyük blues'çılara taş çıkartacak blues parçaları ve insanın ağzını açık bırakan jazz parçaları (bazı parçalarda bonzo'yu andıran uzun bateri soloları bulunmaktadır) vardır.

led zeppelin ve pink floyd gibi rock'un büyük gruplarıyla karşılaştırılabilecek bir müzik yapan ten years after, nedense türkiye'de yeterince bilinmemektedir. (bu satırların yazarı grubun izmir'de daha fazla tanındığını gözlemlemiştir.)

grubun "over the hill", "i'd love to change the world", "the bluest blues", "i woke up this morning", "i get all shook up", "3000 miles beneath my brain" mutlaka dinlenmesi gereken parçaları arasındadır. tıpkı diğer büyük gruplar gibi birden bire dinleyesiniz gelir ve "ladies and gentleman! let me introduce you ten yeaaars afteeeer" diyen sunucunun sunduğu parçayı ararsınız. bu satırların yazarının oldukça geç keşfettiği bu grup, her defasında yazara ayrı bir keyif yaşatmaktadır. grup 2004 yılında yeni gitaristiyle "now" adında bir albüm çıkartmıştır. bakalım ne zaman buralara ulaşır...
  • 1969 yilinda alman kanali bayerische rundfunk'ta yayinlanan ve buena vista social club gibi müzik adina bir cok basarili is yapan yönetmen wim wenders tarafindan cekilen su provalari* izlenildikten sonra ne kadar kaliteli müzik yaptiklarinin ve blues rock'ta gercekten de cigir actiklarinin daha iyi görülebilecegi gruptur.

ve bunu söylemek üzse de alvin lee ve ten years after, o yetenege, güzel müzige ve kaliteye (hatta woodstock'taki muhtesem performansa) ragmen maalesef müzik tarihinin en degeri bilinmeyen* gruplarindan biri olarak kalmistir*.
  • çok geç tanıştığım, daha da ayrılmayacağım, o mübarek mümbit 60'larda devlerin arasında gölgede kalmış ama bugün benim diyenin alnını tek parça ile karışlayabilecek üstadlardan biri.

(bkz: camel)

(bkz: barclay james harvest)

(bkz: jefferson airplane)

hatta utanmadan (bkz: king crimson)
hesabın var mı? giriş yap