• insana bir süreliğine komik zamanlar da yaşatabilen bir alet.
    bundan yıllar önce üniversiteyi yeni kazandığım zamanlar, yazları abimin yanında otelin resepsiyonunda çalışıyorum. hem dilimi geliştiririm, hem de harçlık kazanırım derken, iş ortamı süper, eğlenceli olaylar da yaşıyoruz. neyse ilk yaz gündüzleri çalışırken, ikinci yaz gece vardiyasına geçtim. meğer tüm geyikler gecedeymiş haberim yok. otelin alanı geniş, teknik ekibinden, müdürüne, resepsiyonundan güvenliğine herkesde birer telsiz. malum tüm konuşmaları aynı anda diğer telsizdeki herkes duyuyor. bir süre sonra dikkat ediyorum ki, güvenlikteki arkadaşlar birbirini anons ettikten sonra klasik "telefonda görüşelim" anonsuyla anlaşıyorlar. ilk başlarda normal gelen olaydan bir süre sonra kıllanmaya başlıyorum. lan bi tanesi hadi kapıda duruyor, diğer eleman gezici, sahilde, orda burda turluyor. ne telefonu lan? sonra jeton düşüyor. bunlar ne zaman telefonda görüşelim deseler, frekansı değiştirip başka frekansda konuşmalarını yakalıyorum. ses kayıt cihazı olsa şimdi youtube'da en çok dinlenecek küfürlere sahip konuşmaların kulak misafiri oluyorum. güvenlikteki arkadaşların birbirinin sevmediği akrabası kalmıyor. analarından girip doğmamış çocuklarından çıktıkları en orijinal küfürleri birbirlerine ederek zamanı geçirip, deşarj oluyorlar. bir gece yine ben bunları dinlerken, müdürün beni basması, telsizi elimden kapması, olaya uyanması, elemanlara uyarı vermesi, "telefonda görüşelim" anonslarının çok azalması, olduğunda da gerçekten telefonda konuşmaları, telsizle yaşadığım o eğlenceli anların sona ermesi.
  • kullanımının yayıldığı ve hobi olarak evlere ulaştığı dönemde, kuzenimin flörtlerini televizyon'da cızırtıyla dinleyen ve radyo yayını sanan annanemin sinirlerini geren ve "radyo dinlemek istesek radyo açarız" nidaları ile tv düğmelerini kurcalamasına sebeb olan, güçlü antenleri ve yayın kaliteleri ile maksadını aşan alet.
  • 1905 yılında rus-japon savaşında kullanılması sonucunda, savaşın kaderinin japonlar lehine değişmesine neden olmuştur.
  • her türlü konuşmanın kısa ve net olmasının tek bir anlamı vardır: hayat.

kısa konuştuğunuzda gönderici * daha az çalışır. pil süreniz uzar.
    net konuştuğunuzda karşınızdaki size daha az soru sorar. tüm olayı bildirmişsinizdir. pil süreniz uzar.
    bir seferde en kısa konuşmayla en çok şeyi anlatırsınız. pil süreniz uzar.

zorda kaldığınızda pillerin bitmemiş olması size yardım sağlayabilir. ne yapıp edin, pil süresini uzatın.
  • teknolojinin gelşimesinden*** ufacık bile pay almayan alet. her şeyi yaptılar, şu aletteki cızırtıya çözüm bulamadılar. gerçi böyle bir durumdan rahatsızlık duyan bir grup bilim insanı var mıdır, bilmem. belki de isviçreli bilimadamları çoktan çözüme ulaştı da haberimiz yok. *
  • bir tel sahibi bile olmayan, biçare, kopuk, havada...
  • olasi bir felaket aninda geriye kalan tek iki yonlu iletisim aygiti
  • bir zamanlar telsizler yasaktı.. sonra yasak kalkınca $imdiki cep telefonu furyasi gibi telsiz furyasi ba$ladi.. ve telsiz geyikleri ba$ladi.. telsizden arkada$liklar kuruldu, sonra cafelerde falan bulu$uldu.. .. klasik bir diyalog baslangici :
    "..bayan arkadas ariyorum bayan arkadas.."
  • kablosuz gibi iğrenç bir kelime tarafından iğfal edilmiş naçiz kelime.
  • radyo sinyalleri aracılığı iletişim sağlayan cihaz.

arkadaşlar arazide kullanmak üzere telsize ihtiyacım var. nasıl bir şey almam gerekir. iki kişiyiz. genelde önlü-arkalı gidiyoruz(araçlı). uzun mesafelere gerek yok. neye dikkat etmeliyim alırken kazanayım diyorum. tavsiye mümkünse. teşekkürler.
hesabın var mı? giriş yap