• -gerçek nedir hikmet amca?
    -gerçek, iki nokta üst üste koydun mu?
    -koydum hikmet amca.büyük harfle başlanıyor değil mi?
    -hepsini büyük harfle yazsaydın. gerçeğin de soluna çiçek yapma sakın.
    ...
    -yaz bakalım: gerçek, başkalarının bize uygulamaya çalıştığı tatsız bir ölçüdür.
    -birimi var mı hikmet amca?
    -birimi insandır.
    (t.o, oğuz atay)
  • iletişim yayınlarında çıkan baskıda cevat çapan'nın bi önsözü yer alır ki bence sonsöz olmalı hikmet'in hikayesinin sonunu söylüyor direkt. kitabı ilk kez okuyacaklara nacizane önerim bu önsözü atlamaları olur.
  • "bize camasira gelen bir fatma hanim vardi, radyoda okunan mevluda aglardi. sonra annemde katilirdi aglamaya. ben onlari paylardim, sen anlamazsin derlerdi. gercekten anlamiyordum nasil agliyorlardi hicbir sey anlamadiklari halde? simdi bende soylediklerimi anlamasalar bile bana aglamalarini istiyorum insanlari aglatmanin bu kadar guc oldugunu bilmezdim. aslinda kendimi de aglatamiyordum."
  • ' kelimeler albayim, bazi anlamlara gelmiyor '
  • kısa bir örnek vermek gerekirse:

- neden öldü?
    - kalpten öldü elbette.
    - kalbi mi vardı?
    - evet, kalbi olduğu için, oyunları çok ciddiye aldığı için öldü.
  • herhangi bir: sence nasil bir roman bu?
    set: kesinlikle tutunamayanlar'in golgesinde kalmi$, hemen her yonuyle muhte$em roman. sevgi'nin yazdiklari, piyesler ve hele o son yemek.
    herhangi iki: aptal. o kadarini biz de anladik.
  • içkiyi bırakıp oğuz atay'a başlamanın ikinci kitabı budur. bu kitapları okuduğunuz dönemlerde içmeyin. hele hele içerken okumaya çalışmak gibi bir cesaret gösterisine hiç girmeyin. ilk olarak tüm eserleri serisinin birinci kitabı tutunamayanlar'ı bitirdiniz. roman bitince bir eksiklik hissi duydunuz ve bu adamın yazdıklarını okumalıyım diye düşündünüz. ve evet bu başlıktasınız. kitabı alayım mı diye düşünüyorsunuz. alın efendim, bu kitabı alın. ardından hikayelerini topladığı korkuyu beklerken'i, sonra da bir bilim adamının romanı'nı alacaksınız nasılsa. son olarak yıldız ecevit'in ben buradayım'ını okur bir şifre çözer gibi, bir tefsir okur gibi hatmederek aynı kitapları satır satır yeniden okuma isteği duyarsınız. yakışır. bunlar gideceğiniz yol.

benim önerime gelince: tehlikeli oyunlar'ı alır almaz önsözünü yırtın. kitabın sonunu söyleyen önsöz mü olur be cevat abi?!
  • sevgiyle sevgisiz, bilgeyle bilgisiz, kendiyle hesaplaşmaları bitmeyen hikmet benolun hikayesi...

...sokağa nasıl çıkılacağını bilmem mesela. bende hayat bilgisi zayıf albayım. bilge bunları bilir, bu bakımdan akıllıdır, birlikte olabilseydik insanlık çok yararlanacaktı bundan. yazık oldu. şimdi yanımda olsaydı böyle üşümezdim albayım; beni bir arabaya bindirirdi hemen. ben bunlara çabuk karar veremem albayım. kararsızlığımla yanımdakilerin canını sıkarım. hava da çok soğudu albayım, eve dönmek istiyorum. biliyor musunuz, bilge beni evde bekliyormuş gibi geliyor bana. yoksa eve dönmek istemiyorum. beni bekleyen yalnızlığı ve karanlığı istemiyorum. bilgeden akıllı olduğum halde neden bu duruma düştüm acaba? neden herkes benden kaçıyor albayım? yaşamasını bilmiyorum da ondan mı? bir dakika albayım karşıdan birileri geçiyor. kadını bilgeye benzettim; peki erkek kim? değilmiş....
  • oğuz atay'ın türkiye'nin gelişmiş ülkelerle ilişkilerini bir kalemde özetlediği roman.

"azgelişmişülke göndeririz; yardım gönderirler. zelzele, toprak kayması, sel felaketi

göndeririz; çadır ve heyet gönderirler. asker göndeririz; teşekkürler gönderirler.

binzorluklayetiştirdiğimizdeğerler göndeririz; dışülkelerdeçalışanyabancılaristatistiği

gönderirler. gerçekinsanlarımızı göndeririz; bizeordanmektup gönderirler."
  • "keşke hiç bitmeseydi" demediğim, hep yeniden başlanabilinen kitap. oğuz atay a has bir özelliktir bu, " ben o kitabı okudum" deyip bir kenara koyamazsınız, isterseniz her sene bir kez daha okuyup, ne kadar büyüdüğünüzü/yaşlandığınızı/anladığınızı yaşamı, yeniden test edebilirsiniz. isterseniz her cümle bir aforizma haline gelir.
    "hiç okumamış olsaydım, asla yaşam eskisi gibi olmayacak" da denilemez tehlikeli oyunlar için, okuyup da yaşamı değişemeyecek olan zaten okumayacaktır bu kitabı! bilemediniz üç sayfa sonra bırakacaktır, eğer okuduysanız, zaten çelişkilerinize, sorularınıza, açmazlarınıza aittir bu kitap. ve ona rastladığınız için şanslısınız, ya olmasaydı? ya içimizdekini böyle anlatabilmiş bir kitap yazılmamış olsaydı... ben o cümleleri bulamazdım ki...
hesabın var mı? giriş yap