• 8 yıl askeri okul sonrası çizmiş adam. kıtaya çıkar, ortalığı karıştırır.

bölüğünün karşısına geçer:
    teğmen: gölgeleriiiiiin gücü adına!
    askerler(hep bir ağızdan): teğ-men!
  • askerde en korkulan rütbedir. ben öyle gördüm en azından. sanırım teğmenlerin çoğu kendini atatürk gibi gördüğü için bütün erata ''çocuk'' diye seslenirler. hele bi de pilotsa bu teğmen aboooovvvvvv, yanına yanaşılmaz havasından. atatürk artı top gun tom cruzu olmuştur o artık.

haa, ben teğmen artı pilot olsaydım, kendim dahil bütün eratın belasını skerdim. 16 milyon dolarlık makine kullanıyorum ben amk der, çavuşun kafasını falan ıssırırdım herhalde ne bileyim.
  • harp okulunu bitirince omuzlarına taktıkları yıldızın yanı sıra 1 adet reno ve 1 öğretmen/hemşire eş istihkakı olan rütbe. karacılar, istihkakına düşen broadway'i 10000 km bakımına götürüken, havacılar megane coupe ve lacilerle ilk fırsatta alemlere akar.
  • holivud filmlerinde en çok karşılaşılan rütbelerdendir. bu rütbeyi taşıyan holivud şempanzesi çoğunlukla bir generalden daha gözü kara, daha bilgilidir. general yaşlıdır, koş desen koşamaz, tırtın önde gidenidir. oysa teğmen öyle midir? gece üç posta atıp gündüz her türlü ekşını bir filmin içine sığdıracak çevikliktedir.

başkan: general, karargah derhal geri alınsın.
    general: mümkün değil efendim. tüm girişleri tutmuşlar. bence karargahı havaya uçuralım, hem çok yorulmamış oluruz.
    başkan: fakat general, içerde siviller var. (sanki ölmeyi haketmeyen bi siviller mına koyim)
    teğmen: efendim, izin verirseniz ben bi koşu karargahı alıp geleyim. hem 18:30'da kılementinle buluşcam, sabahlayamam burada.
    general: bu mümkün değil evlat, kendini öldürmene izin veremem!
    teğmen: hadi len tırt. sen burda mal mal bekle. ölmeme izin veremezmiş... dedeeee bırak artık bu işleri, bıraaak!

***vıııınnnnnn***

teğmen: işte karargahı aldım geldim. hatta eski yerini beğenmedim, güney cepheli bi yere koydum. umarım beğenirsiniz.
    başkan: bu ülke sana çok şey borçlu.
    teğmen: tıraş yapma len.
    general: aferin canıtın. bundan böyle amerikan ordusunun saygın bir binbaşısısın!
    teğmen: aman haaa, hayatta olmaz. bak, aramızda bi tane binbaşı var mı? yok! ekmeğimle oynamayın gözünüzü seviim.
  • harp okullari'ndan birisinden mezun olmu$ genc harbiyeli'nin rutbesi. ne de yaki$ir aslanlarima piril piril, yuruyun be...
  • trinity'yi iki birlikle durdurabileceğini sanan polisin rütbesi
  • insanın küçük dağları ben yarattım modunda olduğu tek rütbe. üsteğmen ve üzerisi, havası alınmış oluyor 5 ay 4 günlük koca askerlik hayatımda gözlemlediğim kadarıyla.
  • 4 çeşit teğmen vardır;

1- harp okulu bitirmiş muvazzaf subay

2- üniveristede lisans eğitimi alıp dış kaynaktan giren sözleşmeli subay (gerçi son zamanlarda muvazzaf olarak da dış kaynak alımı yapıldı sanırım)

3-astsubay olarak görev yaparken lisans mezuniyeti, görev süresinin 4-7 yıl arasında olması sicil notlarının yüksek olması gibi kriterleri karşılayıp eğer ihtiyaç varsa subaylığa geçen şanslı azınlıktan olanlar

4- asteğmenligin son 1 veya 3 ayında teğmen olarak görev yapanlar.

2020 yılı itibariyle görevde olan teğmenlerin hiçbiri harp okulu mezunu değildir. 2021 yılında harp okulları 15 temmuz sonrası yeni yapılanmasında ilk tam mezunlarını verecektir.
  • bazen hiç bitmesin istiyorum,o yıldızlar orada tekken sanki daha değerli ve kıymetli gibi.yıldızlar çoğalınca önemini yitirecekmiş gibi.mustafa kemal atatürk’ün izinden gitmek,vatanı omuzlarda taşımanın verdiği gurur.paha biçilemez.
  • yarın sabah uyanıp, omuzlarımın üzerine takacağım rütbedir.
hesabın var mı? giriş yap