• bu filmlerde bir de klişe olarak ölmeye mahkum bir erkek genç karakter vardır. genelde ismi josh, jack, ben, chris gibi kisa olur kizlar kolay haykirabilsin diye :
    - caaş?? caaş?? (kız endişeli tonda arıyor)
    "tangır tungur"
    - caş?? caaşş veir ar yu! (yetti be caşcuş)
    "caş in kesik kafasi belirir ani abartı sağır edici ses efekti ile"
    - caaaşş! iiiiiii ! (ciyaak)
  • wes craven 'ın 1996 yapımı scream isimli filmiyle yeniden canlandırdığı hollywood filmleri furyası. bir grup genç takılırlarken cinayetler olmaya başlar, esas kız ya da esas oğlan hariç herkes ölür, katil genelde en beklenmeyen kişi çıkar. eski korku filmleri furyası ile dalga geçmeyi de ihmal etmeyen filmlerdir bunlar. scream,i know what you did last summer, urban legends, faculty, scarry movie gibi filmler ve bunların devam filmleri bu türün örnekleridirler.
  • asıl bu filmler 1974 yılındaki texas chainsaw massacre filmiyle başlamıştır. daha sonra halloween, friday the 13th ve a nightmare on elm street bunu takip etmiştir.wes craven-scream le birlikte bu filmler çağa ayak uydurmayı becermiş ve günümüze kadar süregelmiştir....
  • nerde kalitesiz, 2. sınıf, berbat oyunculu teen slasher filmi var greyback orada. korku türünün en sevdiğim alt kümesi yemin ediyorum. bayılıyorum o coşkulu gençlerin teker teker kesilip biçilmelerine. o önce seviştirilip sonrasında kafa, kol, bacaklarının teker teker birbirinden ayrılması falan. off bebek yazarken bile zevk alıyorum. türü sevenler için en iyilerinden birer kuple;

(bkz: wrong turn) bütün seri ayrı güzel yemin ediyorum
    (bkz: jeepers creepers)
    (bkz: final destination) yine bir seri film güzellemesiyle karşımızda.
    (bkz: primal) pek bilinmeyen, hak ettiğini görememiş.
    (bkz: turistas)
    (bkz: död snö) norveç'li gençler nazi zombilere karşı şeklinde sıradışı bir teen slasher.
    (bkz: cabin fever) eli roth'un hostel'den önceki işi.

en iyisini de en sona bıraktım. hadi yine iyisiniz.

(bkz: the faculty)

gençlerimiz izlesinler, ders alsınlar, ne de güzel sevişip de ölüyorlar desinler. asjklfaf.
  • daha çok seksenlerde rağbet gören , düşük bütçeli , oyuncularını gençlerin oluşturduğu , çoğunlukla içlerinden birinin katil olması sonucu finalde kadrodan (ki bu kadro 10 - 15 kişilik falan ) tek kişinin sağ kurtulduğu , aşırrı saçma ve bir o kadarda zevkli film türü.filmler birbirine o kadar benzer ki , klişeyi aşan ve özgün olanı yok gibidir.sidney inde dediği gibi koca göğüslü sarışın kız , katilden kaçarken merdivenlere koşar, oysa evden çıkması yeterlidir.. belli kalıpları olan bir türdür.her filmde bir çığlık kraliçesi başroldedir.filmin başında büyük ihtimalle mutlu bir arkadaş topluluğu yer alır , bunlar salak salak etrafta oynarken sırayla ölürler falan...
  • klasik korku anlamında pek ba$arılı olmasalar dahi, arkada$, sevgili, vb vb ile izlenince gayet ne$eli vakit geçirmenizin kesinlikle garantili olduğu, ortamdaki kızların arada "ıııııyyyyyyyyyyy!!!!!!!!!!" erkeklerin ise -her zaman olmasa da genelde- "offff be gidermiydi o hatun $imdi!!!!!!!!!!" nidalarıyla inlediği, binbirçe$it kli$elerle dolu olduğu seyirlik filmlerdir.bu kli$eleri gruplandırmak gerekirse:
    sevi$mek ölüm belgenizi imzalamanız anlamına gelir, $i$man, zenci ve de japon olmanızın yanında gözlüklü ve çalı$şkan olmak ta ölüm sürecini hızlandırır, katil ki$i tüm cinayetlerini birbirinden akıl almaz $ekillerde ve görsel $ölen tadında i$ler, tıfıl ve de ezik olmak daha sonra o ki$inin çılgın atacağının belirtisidir, tüm kadro içinde bir ya da iki ki$i enteresan şekillerde, ilginç mekanlar ve ilginç alet edavat e$liğinde ölürler*****, en ba$ta ezik görünü$lü esas kızımız etrafta arkada$ları kurbanlık koyun edasında patır patır kesilirken serpilir, güzelle$ir ve film sonunda evrimini tamamlayıp ta$ gibi olur, vb vb vb bu liste daha gideceğinden entry nin selameti için kesilmesi tarafımdan uygun görülmü$tür.
  • en gıcığı güzel kızları değişik animasyonlarla öldürüp seyirciye gitti ulen taş gibi karı dedirtirler...
  • bazi elestirmenler bu tür için, film çekmek bahanesiyle, insanlara cinayet izlettirmeyi amaçladiklarini söyler. 13. cumanin yönetmeninin filmi hakkindaki görüsleri de(13. cumayi çektikten sonra filmi birkaç sinemada izlemis ve seyreden insanlarin korkularini görünce baya keyif aldigini söylemis) bunu destekler niteliktedir.
  • bu tip filmleri ciddi korku filmi olarak gormemek de gerekir (bkz: imho) zira filmleri gulmek icin izlediginizde gercekten on kat daha fazla tad almak mumkundur. tek korkunuz ise uzerinize sacilmasi muhtemel tereyagli pop corn olacaktir.
  • elm sokağında kabus ve evil dead gibi filmler de bu türe dahil olmasına rağmen, kendilerine has bi kitleleri olduğu için ilk anda akla gelmiyorlar.
hesabın var mı? giriş yap