• romantizm nedir'in muzigini yapmis deha.

yutub sagolsun, bir suru muzige kolaylikla ulasabiliyoruz artik. soyle bir karisik videosu var, eylul ayinin serinliginde bundan daha guzel kışı karsilayan hem sevincli, hem huzunlu... hem uzgun, hem umutlu bir melodi butunlugu olabilir mi diye dusunuyor insan. bir de gunumuzun autotune'lu sacma sarkilarina bak... pehey...
  • " doğrusu, müzik olmasaydı, delirmek için daha çok neden olurdu "
  • piyanist mikhail mordvinov ve kum sanatçısı polina sayfudinova tarafından genç yaştaki piyano öğrencileri için hazırlanan videoda bir buket eseri yansıtılmış, enfes bir çalışmanın öznesi olan klasik müzik bestecisi. mükemmel.

https://www.youtube.com/watch?v=y-kmqwd9ceu
  • bugün doğum günü olan kendisinin klin de ki evini 6 yıl önce ziyaret ettiğim değerli bestecidir kuğu gölü balesi,3 no lu orkestra suiti,1 no lu piyano konçertosu ve de fındıkkıran balesi başta bir çok eseriyle dünyayı en çok etkileyen bestecilerdendir
  • rusların en büyük bestecisi. 4. ve 6. senfonisi, klasik müzik tarihinde bestelenmiş en güzel senfonilerdendir. 4. senfoni, sponsoru ve koruyucusu madame von meck’e ithaf edilmiştir. bu büyük bestecinin biyografisi niteliğinde olan 1970 yapımı ken russell’ın yönettiği “the music lovers” adlı filmi tavsiye ederim (aynı yönetmenin “mahler” adlı filmi de vardır)
  • sadece tchaikovsky gibi bir çılgın rus beyni, top atışlarının sesleriyle bu kadar güzel bir eser besteleyebilirdi. her ne kadar kendisi benimle aynı fikirde olmasa da bu eser müzik dünyamda baş köşelerde oturmaktadır. (bkz: 1812 uvertürü)
  • kendisinin doğru düzgün biyografik filmini yapacak bir yiğit yönetmenin henüz çıkmadığına üzüldüğüm muhteşem klasik müzik bestecisi. hayatı da öyle çok sıradan bir hayat değil, hayret yani neden yapılmaz şöyle 2-3 saatlik güzel bir film anlamış değilim.
  • görece yakın zamanda yaşamamış bir müzik dehası. içindeki, korkunç ve derin duyguları ustalıkla sese ve uyuma döken bir bestekar. 7 mayıs 1840 doğumlu. 6 kasım 1893'te ise st. petersburgta vefat ediyor. tanrı ondan razı olsun. zaten böyle bir ruhu dünyamızın bir kere daha göreceğini sanmıyorum hiç. kuğu gölü balesi, fındıkkıran gibi müthiş eserlerinin yani sıra çeşitli bale, opera besteleri; senfoniler ve konçertolar. tolstoy ile beraber beni en çok etkileyen rus karakterdir. hele o arap dansı, rus dansı, çin dansı, şeker kamışı dansı ve yine fındıkkıranda yer alan sanki çok sevdiğiniz birini son kez öpüyormuşsunuz hissini veren mükemmel ötesi valsler ve hayali, fantastik isimli eserleri. yüce çaykovski nin aziz hatırası önünde saygı ile eğiliyor şapka çıkarıyorum.

eserlerinde öne çıkan duygular ve temalar hemen hemen hayata dair her şey. ölüm, yalnızlık, saf sevgi, tanrı, aşk, coşku.... her şeyi hissettiriyor. müzik konuşuyor. çocukların üzerinde ve hayal gücünde özellikle artırıcı etki yapacak büyük üstad.

`edit :` birini övmek için onu göklere çıkarırken bir diğerini yerme ihtiyacını hiç hissetmedim. kıyaslama yapmayı ve eleştirmeyi de bıraktım.
hesabın var mı? giriş yap