• sana hakkımı helal ediyorum abi.

bir sana ediyorum. babam gururla döneminin şarkıcılarını anlattı durdu bana. sen olmasaydın benim kendi dönemime ait dönmemiş, yalakalık yapmamış, saray soytarısı olmamış, popüler, ortalığı kasıp kavurmuş kimsem yoktu. kimler hayal kırıklığına uğratmadı ki son 10 yılda. ajda pekkan, sezen aksu, ve daha bir çoğu.
    ama sen. abi sen gerçek bir starsın. debelenen, boka batmış sanatının ayakta kalan starısın. seni gururla anlatacağım, dinleteceğim. artık ölene kadar tırt şarkı yapma kredin var. gitme yeter. biz nereye yeter. unutmamalı yeter. unut beni yeter. kıl oldum abi bile yeter.

hakkım sana helaldir abi. sevmemiş olsam bile zaten severdim seni.
  • ataturk havalimanı dıs hatlar'da thy lounge da gordum kendisini. kendisi ile fotograf cektirmek isteyen herkesle birer birer ilgileniyordu, o icten gulumsemesi ile mutevaziligini gormeniz lazimdi. adamda en ufacik bir kasintilik yoktu. hatta fotograf cektirdikten sonra biraz otede telefonuna bakip surati dusen bir kiza seslendi, tekrar cekelim dedi, telefonu kendisi eline aldi kafa kafaya verdi kizla cekti fotoyu. sonra da bak guzel oldu deyip geri verdi boyle tatli bir mahcup ifade ile. gercekten tarkan neden tarkan anlasiliyordu. daha 2 gunluk sohretlerin havalarindan gecilmezken, yaninda koruma yok, kasinti tavirlar yok, kibir yok, aurasi gorulmeye degerdi.
  • ..seneler önce havalimanında çalışıyorum..20lerin başındayım..işim gereği de ya kodaman heriflerler ya da ünlülerle uğraşıyorum..bir gün bir hengame koptu dış hatlarda dediler ki tarkan geldi..koştuk gittik en yakın arkadaşımla..o zamanların yapıkredi lounge gelmiş oturmuş..ulan diyorum hayırdır vipe gitmemiş..neyse bir enerji,bir güzellik..dedim yok böyle olmaz gittim ben yanına dedim sarılalım mı tabiii kii dedi kalktı oturduğu yerden..sımsıkı sarıldık..sonra dedim bir de fotoğraf nolur..aldı benim telefonu kendi selfimizi çekti..o zamanlar selfi falan da yoktu..sonra gözü kolonun arkasından bize bakan görevliye takıldı..benden yaşça büyük bir kadındı,lounge temizlik görevlisiydi..sen niye uzakta duruyorsun gelsene dedi..kadın utandı sıkıldı..yetkilisini gösterir gibi oldu ki tarkan aaa ama lütfen dedi gitti kadının yanına..sımsıkı sarıldılar..herkes onları izledi..benim gözlerim doldu..çünkü bir kaç gün önce seda sayan'dan gerçek isminin aysel olduğunu bilmediğim için fırça yemişim..dedim ki evet sen gerçek bir megastarsın..
    aklımda, kalbimde tarkan'ın yeri bambaşkadır..onun gibisini görmedim..bir insan nasıl bu kadar alçakgönüllü,nasıl böyle güzel olabilir bana gösterdi..geldik 2022 yılına hiçbir şey değişmedi..gündemin berbatlığında konuşması gereken herkes kafasını gömerken ilk önce tarkan konuşuyor..yapmayın diyor,nolur kıymayın doğaya, hayvanlara,çocuklara, gençlere diyor..iyi ki varsın güzel insan,iyi ki..
  • uyusturucu kullandigi icin degil de uyusturucu kullanip da hala bu muzigi yaptigi icin tutuklanmasi gereken sarkici. roger waters da uyusturucu kullaniodu, jimi hendrix de, phil lynott da.ama sonuclari da ortada.
  • bu tarkan'la ilgili çok kötü bir anım var.

dağın yamacına kurulu küçük bir karakolda görev yapıyorum . tezkereye sayılı günler var. akşam olmuş görevden yorgun argın dönüp yemekhanede haberleri izliyoruz. yaklaşık 5-6 kişiyiz. yücel adında çok makara bir devrem var. esprili çok.

neyse, haberlerde spiker tarkan'ın konserinden bahsediyor. tarkan yine ortalığı yıkıp geçti kızlar çıldırdı falan diyor. kızlar tarkan'ı görünce ağlayarak çığlık atıyor falan. kamera onları gösteriyor.

o ara kadraja bir kız giriyor ve tel örgüye sarılıp ; ''tarkaaaaaaaaaaaaaaaaaaannnnnnnn '' diye bağırıyor.

o öyle bağırırken bizim yücel de espri olsun diye '' sik beniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii '' diye kızın lafını tamamlıyor.

bi dönüyorum komutan arkada.

e yuhhh!!

''dikkat'' çekip herkesi ayağa kaldırıyorum.

yücel kalkarken sandalyeyi düşürüyor. yücel şokta.

komutan yücel'e bakıyor, yücel komutana. ben komutana, tarkan hepimize.

'' kim siksin seni asker? bu çığlık ne lan?''

- yücel kara samsun emret komutanım

+ kim siksin seni dedim? cevap ver.

- komutanım şey

yücel kekelerken devreye girip ; '' komutanım ben açıklayabilir miyim '' diye yücel'i kurtarmak istiyorum ama komutan lafımı yarıda kesince iş iyice boka sarıyor.

'' komutanım ben

- ney, sen mi ?

+ şey yani komutanım yücel onu derken bana demek istemedi tabi.

- yücel kimin sikmesini istiyor. delirtmeyin adamı. söyle çabuk.

+ tarkan komutanım. ( burada kendimi tutamayıp gülüyorum )

- yücel doğru mu bu? tarkan'a mı siktirmek istiyon kendini?

+ komutanım olay sandığınız gi

derken çat çat 2 tokat yiyiyor yücel ve seri bir şekilde durumu izah ediyor. karakol komutanı bıyık altından yücelin bu salaklığına gülse de yine taviz vermeyip tezkere alana kadar nöbet cezası veriyor. bana da 1 hafta veriyor. neden milleti '' sik beniiiiii '' diye bağırtıyomuşum. bu nasıl çavuşlukmuş..

ne zaman kuzu kuzu şarkısı çıksa yücel iç çekiyor. zillerini sikeyim diye sövüyor. sanki suçlu tarkan anasını satim.
  • kendisi vefat ettikten sonra umarım diğer şarkıcılar tarkan'a saygı albümü yapmazlar, şarkılarına dokunmazlar.
  • yil 2005, sahne soyle:

gunlerdir acik bulunan winamp, azimle playlistin assagilarina ulasmis ve tarkan calmaya baslamistir. uzun zamandir tarkan dinlenmedigi farkedilir ve sevince bogulunur, bu bir sevgi olayidir, ercandir. o sirada sessiz sedasiz yemegini pisiren meksikali ev arkadasi mirildanmaya baslar. ben tam "ulan ese, ilk defa duydugun sarkiyi ne diye mirildanirsin" diye kontra-mirildanirken, binlerce kisinin saskin bakislari arasinda bagira cagira sarkiyi soylemeye baslar. bir taneyle de kalmamis namussuz, degistirdikce soyluyor. korku filmi gibi, donup "birader sen de yemek istiyon mu" demesine ramak kalmis. meger tarkan zamaninda meksikada meshur olmus, pek cok kisi bilirmis, o kadar cok calmis ki adamin yillar sonra bile aklinda kalmis.

yil 2006, takriben iki saat once:
    los angelesin ciks mekani sunset strip'te geziniyoruz. geziniyoruz derken ortamlara akmiyoruz, hasta yatagindan kalkmisiz, gece yuruyusu yapiyoruz pijamayla terlikle filan. diger herkes bildigin britney spears modunda, rukusluk had safhada. trafik de sikisik, neredeyse hepsi luks olan arabalardan yoldakilere ve civar mekanlardakilere laf atiliyor, iki adimda bir polisler birini kelepcelemis goturuyor, boyle cilgin bir ortam var. iste bu sirada, gananin gsmhsine esit degerde oldugunu tahmin ettigim bir arabanin butun camlari ayni anda iniyor; artik hiyaragasi nasil bir ses sistemi kurmussa butun o hengameyi bastiran bir dimtistak'la sarkiya giriyor. butun kafalar bunlara cevrilmis, icerde 4-5 tane ayi gibi zenci var, bildigin hiphopcu takimi. unlu filan da olabilirler bilmiyorum, hiphopcularin hepsi birbirine benziyor zaten. ilk soku atlattiktan sonra bir baktik, yakalarsam muck muck caliyor. seni gidi findikkiraaan dedigi yerlerde de zenciler avazlari ciktigi kadar nananananaaaaa diye bagiriyorlar.

iki dakika kadar devam etti olay, polisler filan geldi, abartmayin dediler. bildigin lapd memurunun, bildigin hiphopcuya, tarkanin sesini kis demesi ve o sirada arkadaki ayilarin hep bir agizdan tum mahalleye opucuk yollamasi paradigm shift denilen hadisenin tanimi olsa gerek.

benzer olaylar ibrahim tatlisesle de cok yasaniyor, ama onun pazari iranlilar, ermeniler filan, tarkan kadar evrensel olamadi daha.
  • ulen adamlar 70lerde cocaine diye şarkı yapmış dünyayı sallamış

yıl 2010 türkiye'nin megastarı kokain kullanıyor diye gözaltına alınıyor...

mick jagger falan bizde olsa 30undan sonra mapus türküleri söylerdi.
  • çok iyi insandır. tanıdığım bir abi yıllar önce turne ve festivallerde sahnesini kuran işçilerdendi. anlattığına göre bir gün yemek saatinde kontrol etmeye gelmiş çalışmaları. (tabi tabldotunu alan işçiler ya gazete seriyor yere yerde yiyor ya da kolonun vs üzerine koyup yiyor) işçilerin yemeklerini yerde yediklerini görünce çok sinirlenmiş nasıl benim için emek veren insanlara yerlerde yemek yedirirsiniz diye çalışmaları koordine eden kişiyi paylamış baya. sonrasında konvoyuna fazladan bir tır eklenmiş masa ve sandalyeler için. hatırlıyorum o işte çalıştığı zamanda maaşı da oldukça iyiydi abinin. tarkan'ın çalışanına saygısı ve vefası vardır, sanatı bir yana sırf bu yüzden gözümde en değerli sanatçılardandır.
  • sene 2022. bu adamın ilk çıkış yılı 1992. 30 sene olmuş, az uz değil bak 30. 30 yıldır istisnasız her yeni şarkısı çıkacağında insanları ekran başında bekleten biri. sadece fan kitlesini değil herkesi bekletiyor, çünkü herkes hayranı zaten. aradan geçmiş 30 yıl, değişen ne?

günlerdir herkes delirmiş gibi bunu bekliyor. şarkı çıkacak diye 3 gündür twitter'da trend listesinden aşağı inmedi tarkan ismi. şu an twitter'da türkiye gündemine bakın. her tag tarkan'la ilgili neredeyse. twitter'da klibin bir kısmını paylaştığı videosu 3.7 milyon izlenmiş 140 bin fav almış 3 saatte. itunes'u şunu bunu saymıyorum zaten 1 numaradan giriş yaptı oralara. şarkıcısı, oyuncusu, siyasetçisi, gazetecisi, yazarı, fenomeni, ergeni, yaşlısı herkes bu adamı konuşuyor şu an. youtube izlenme rakamları kitlendi yarına kadar kendine gelemez ama like sayısı 160 bin daha şimdiden, 2 saatte kaç milyon izlenmiş olması lazım bu kadar like alması için onu bilemiyorum ama az olmadığı belli. ekşi sözlük'te 1.4 bin entry girilmiş sadece şarkının başlığına. 30 yıllık bir şarkıcının yayınladığı tek bir şarkıyla yaptığı şeye bak. gel gör ki ekşicinin biri de gelmiş diyor ki tarkan maalesef bitmiş. kardeşim bu adamın bitmiş hali buysa diğerleri daha hiç başlayamamış.
hesabın var mı? giriş yap