• buralı birisiyle tanışmıştım ve bana demişti ki tanzanya türkiye'den toprak olarak daha büyük. yok canım kardeşim olur mu dedim, önce açtım telefonumu, haritalardan girip gösterdim göz var izan var diye. lakin vikipediden görünce 900 bin km kare olduğunu, ufkum açılıverdi. sonra anladım ki, haritalarda bu afrikayı zaten olduğundan küçük çiziyorlar imiş. mesela mısır fransa'nın iki katı ama aynı görünüyor. ya da grönlandı avustralya'dan daha büyük sanıyorsun falan. mercator projeksiyonu dedikleri haliyle tanırmışız biz meğer dünyayı.
    farklı projeksiyonlar olsa da, onlar pek yakışıklı değil. yani aslında dünya haritası diye bir şey nesnel olarak mümkün değil. bilim dedikleri, nesnellik dedikleri işte böyle bir şey. teşekkürler tanzanyalı çocuk.
  • afrika kitasinin orta-dogusunda uc tane gol vardir (victoria golu, nyasa golu ve tanganika golu) iste o uc golun tam ortasinda yer alan, denize kiyisi olan, baskenti dodoma olan, dar es salaam adindaki sahane sahil seridi sehrine sahip olan ulkeye tanzanya denir
  • "tanganyika ile zanzibar ın birleşmesi ile kurulan ülke" olduğu doğrudur ancak bu birleşme, kaynaşma ismen de gerçekleşmiştir. tanganyika'nın "tan-"ı, zanzibar'ın "zan"ı ile bitişmiş, kıçına da -ia sözcükten ülke yapma eki godun mu al sana tanzania ya da türkiye'deki adıyla tanzanya.

(bkz: portmanteau)
    (bkz: gereksiz bilgiler)
  • erdoğan hükümetinin kapalı kapılar açılsın dünyayı gezmeyen kalmasın parolasıyla yola çıktığı vizesiz seyahat açılımında karşılıklı olarak kısa süreli gezilerde vizenin kaldırıldığı son ülke.

suriye ve lübnan'dan sonra gezi takvimime tanzanya'yı da ekliyorum.nitekim vizelerin kaldırıldığı iki ülkeye kıyasla tanzanya'nın (bkz: ölmeden önce görülmesi gereken 100 ülke) listemde de yer aldığını belirtmek isterim.
  • web sitesinde turizm'e tıklandığında en tepede "medical advice" linki çıkıyor. ona tıklayınca kafam kadar 404 alıyorsunuz. bunun anlamı "sana hiçbirşey demiyorum" gibi birşey sanırım. 404 sayfasının sağ üstündeki "the home of demon" sloganı ise ayrı bir kıvanç verdi. heyecan istiyorsanız tanzanya'ya gidin.
    http://www.tanzania.go.tz/tourism.html
  • hiç bir komşusuyla problemi olmayan bir ülkedir.
    ayrıca %30 küsür müslüman, %30 küsür hristiyan nüfüsına rağmen cemmatler arasında hiç bir gerginlik yoktur.
    birbirlerinin kutsal günlerini kutlarlar, kız alıp verirler ve kimse kimsenin inancını sorgulamaz.
    yani yurtta barış dünyada barış ilkesini tam olarak gerçekleştirmiş bir ülkedir.

tek problemleri gelir adaletsizliği ve alt yapılarını hala kuramamış olmalarıdır.
    nüfüsun %80'i günlük bir doların altında kazanabilmektedir ve elektrik-su kesintisi büyük problemdir.
  • uluslararası plaka imi eat olan ülke
  • freddie mercury' nin 5 eylül 1946 da doğduğu ülke. o zamanlar ingiltere sömürgesiydi..
  • tanganyika ile zanzibar ın birleşmesi ile kurulan ülke
  • baskentinin dodoma oldugu ulkenin resmi internet sitesi http://www.tanzania.go.tz/ de acikça belirtilen ulke.
hesabın var mı? giriş yap