• genelde cerrahlarda falan gozlenen, yaptigi i$in cok onemli ve hayati oldugunu, elinde buyuk bir guc bulundurdugunu du$unerek kendini digerlerinden ustun tutmak, buyuklenmek.
  • herkeste vardır tanrı kompleksi.

tanrı endir hep. en güzeldir, en güçlüdür, en zekidir, en merhametlidir, en yalnızdır ve kral çıplak; en acımasızdır.

biz de tanrının çocuklarıyız. herkes babası olmak ister. küçükken herkes için kahramanı babasıdır. ne kadar kötü olursa olsun ya da varsın hiç var olmamış olsun.

"baba, tanrının protipidir." -sigmund freud

herkes en olmak ister. "en" olmayı başaranlara da tanrı gibi tapmaz mıyız zaten?

(bkz: adam tanrı yaa)

"baba bak, ben en güzel oldum. bu da tacım."
    "aferin benim prensesime."

"baba bak, ben en zeki oldum. bu da nobel ödülüm."
    "aferin benim oğluma."

"baba bak, ben en yaratıcı oldum. bu da benim bestem."
    "sana da aferin oğlum."

"baba bak, ben en merhametli oldum. bunlar da çocuklarım."
    "işte benim kızım."

"baba bak, ben en güçlü oldum. hayatımı siktin ama direndim. bunlar da bileğimdeki izler."
    "başaracağını biliyordum oğlum."

"baba bak, ben en yalnız oldum."
    "gel benimle konuş kızım. psikotik diyecekler sana ama boş ver, sen gel benimle konuş."

"baba bak, ben en acımasız oldum. bunlar da leşlerim."
    "..."

hepimiz istemiyor muyuz tanrı olmak? bir şeyde en olmak istemiyor muyuz, insanlar bize tapsın diye uğraşmıyor muyuz, ölümsüz olmak için çocuk yapmıyor muyuz, sanat eserleri bırakmıyor muyuz, daha uzun yaşamak için kıçımı yırtmıyor muyuz ve en cesaretlilerimiz öne çıkıp tanrının acımasızlığı ile aşık atmıyor mu?

herkes tanrı olmak ister, bazıları olur da. kabul ettirebilene sanatçı derler, güzellik kraçilesi derler, bilim insanı, idol derler. ettiremeyene psikotik derler, psikopat derler, narsisist derler.
  • ben tam anlamıyla bu durumun içerisinde olan birini biliyorum ama şimdi bunun mahkemesi var, içerde gözlerinin parlaması var.
  • yaratıcılık yönüyle birlikte egosu da gelişmiş sanatçılarda rastlanabilen sendrom.
  • lost'ta jack'in bünyesinde sık sık gözlemlediğimiz travmatik durum..
    nedense büyüklenmek, böbürlenmekten öte mükemmeli aramak ve onun için uğraşmaktan (ki burada mükemmellik hayat olmakta) doğan sıkıntı gibi geliyor bana bu kompleks.. dolayısıyla başarısızlık, kompleksli insanın hayatını karartacak derecede bir yenilgi.
    tanrı kompleksi olanlara kızamıyorum yani, üzülüyorum sadece..
  • sadece belirli mesleklere özgü değildir.

başka bir kişi hakkında "onun için daha iyi olan şey budur" dediğiniz anda tanrı kompleksiniz var demektir. yani hepimizin annesi, babası, bilimum akrabaları ve bizzat kendimiz kendi dünyamızın tanrıları olarak görürüz kendimizi. ve evet birine "sende tanrı kompleksi var" diyen insan, sende de var bundan hayırlı olsun. tabii ki bu satırları yazan ben de, aynı komplekse sahip olduğumu kendi argümanımla ispatlamış oluyorum.

lakin bence asıl sorun bu komplekse sahip olmak değil, bunun farkında olmamak. ve dahası başka bir birey üzerinde hak iddia etmek. daha da basitçesi, başka bir insana hatasından ötürü kızma hakkını kendinde görmek. siparişi yanlış getiren garsona kızmak ile istediğiniz gibi davranmayan çocuğa/anneye kızmak arasında fark yok.

hak arama noktasındaki istisna ise şiddet. şahsa yönelik veye bir başkasına yönelik uygulanan şiddet, hak aramayı zorunlu kılar. ancak toplumsal yaşamda hak arama bireysel intikam ile gerçekleşemez. yine o toplum tarafından belirlenmiş yöntemler ile gerçekleştirilir. bu nedenle kırmızı ışıkta geçen birini dövmek gayrımeşru iken, ilgili mercilere bu kuralsızlığı ihbar etmek meşru bir harekettir.
  • uzun süre başbakanlık ve cumhurbaşkanlığı yapan kişilerde görülmesi muhtemel.
  • ulkemizin en buyuk spor kuluplerinden birisinin baskaninda fena halde gordugumuz, kendini dev aynasinda gorme durumudur. (bkz: aziz yildirim)
  • tanrıça versiyonu daha tehlikelidir.
  • kisinin davranislari ve sozleriyle kendini tanri gibi gormesi, karsisindakini degersiz ve kucuk gormesi, kendi fikrinin her zaman dogru ve ustun oldugunu dusunmesi durumu. bir doktor hastaligi.
hesabın var mı? giriş yap