• son aldıkları çalışanlardan biri tokat gaziosmanpaşa üniversitesi - mekatronik mühendisliği mezunu biridir. arkadaşlar bu üniversitesinin 'mekatronik mühendisliği' bölümünün 45 kişilik kontenjanından 10 kişisi dolmuş geçtiğimiz yıl. son giren kişi meslek teknik lisesi sağlık kısmından mezun olmuş.
    yazıklar olsun böyle düzene. nerede liyakat, nerede vatan, nerede bu devlet?
    biz kabul edilmeyecek ne yaptık? çift ana dallar, ilk on binler, sabah akşam ders çalışıp deli gibi projeler kovalamalar?
    benim vergim, benim hakkım varsa helal etmiyorum bir kuruşunu bile.
  • belirli aralıkla beni arayıp görüşmeler yapıp reddeden firma, muh-te-şem bir iksı var.
    bir tane standart mailleri var, bana onu gönderip duruyorlar, lan bari hangi pozisyon için reddettiniz onu yazın, yook. 2 senedir sürekli ret alıyorum, sürekli aynı mail geliyor. arkadaş geldiğim zaman 3 farklı pozisyon için görüştük, bu ret hangi pozisyon için, insan yazmaz mı? temel kotil başkan hale yola koyar sizi merak etmeyin:)

uzun zamandır sesleri çıkmıyordu, şimdi mail attılar sistemdeki bilgilerinizi güncelleyin diye, güncelledim, "kriterlere uymuyorsunuz, değerlendiremiyoruz sizi" diye otomatik mail geldi gece gece adjaslkdjalks lan allah sizi ya... almayın olm gidin başımdan yaa alla allaaa...

bu arada, lan bir görüşmede mülakat yaptığım bir eleman bana şöyle dedi, işe alsalar şefim olacaktı bir de:) (internetle alakalı birisine benziyordun eğer burayı okuyorsan tam bir odunsun birader kusura bakma);

- bir adada tatildesin, internet yok, araştırma şansın yok, yerlilerin sattığı el yapımı bir biblo gördün, 250 euroya satılık, satın alır mısın?
    + (bugün hala arkasında olduğum cevabım): adada tatilde olduğuma göre maddi durumum iyi olabilir, sonuçta şu anda adaya tatile gidemiyorum. eğer beğendiğim bibloya maddi durumum yetiyorsa alırım.
    - ama 250 euro böyle ufak bir şey için çok değil mi?
    + (ben evet ya da hayır gibi net bir cevabı olmayan soru sorduğunu düşünerek) yani sanat eseri sonuçta, ham maddesine ağırlığına bakmam, eğer estetik açıdan hoşuma giderse alırım
    - (suratını astı, sanki yanlış cevap vermişim gibi) bence insanlar paralarını böyle çarçur etmemeli

ashashdbasd adam böyle dedi ya, insanlar paralarını çarçur etmemeliymiş, lafa bak ya, inanamadım resmen. yani bu elemana mona lisa'yı 1000 tlye satmaya kalksalar hem eski hem de kaç gram boya var orada falan diyecek heralde hahaha ya ne insanlar var yaa, hep de bana denk gelir.
  • tusa$ aircraft industries.. ankara'da, (bkz: f 16) ucaklarinin montajini yapan kamu kurulusu
  • bir zamanlar ülkenin göz bebeği bir konumdayken şu anda hayra davet adlı tarikatın elinde can çekişen kurum. siyasal islamın yağmasına uğrayan tüm kurumlar gibi yakında içi tamamen boşaltılacak.
  • ar-ge'sinin o kadar abartildigi gibi fikirler uretmeyen yerdir. biraz da yonetimin beceriksizliginden, ar-ge muhendisleri bildigin memur gibi oturup saat dolduruyorlar. bir insani zorla 9 saat masa basi calistirip (izin yok, hasta olsan rapora izin yok), nasil ozgurce fikir uretmesini bekleyebilirsin ki?

zaten okuyan dusunen insanina ne zaman onem verdi ki bu ulke? masterli/ phd'li calisanlarina fotokopi bile cektirdiklerini bile duymustum.

edit: insansiz hava aracini yapan uc ulkeden biriymisiz. valla wiki oyle demiyor insansiz hava araci. hindistan mars'a arac gondermis ulke, bunu mu yapamayacak. avrupa esa'si kuyruklu yildiza uydu gonderdi... tabi ki tai'nin yaptigi is bos, kolay bir is degil. umarim yaptigi isin onemini biraz da calisanlarina gosterir, ar-ge muhendislerini torpille degil, emekleriyle yukseltir. 10 saat calisan ar-ge muhendisinden yaratici calismalar bekleyemezsin.

edit2: airbus insansiz hava araci uretemiyormus, bunu da ogrendim. adamlar birak insansiz ucaklarini, yakin 10 yilda ticari ucaklari pilotsuz yapmaya calisiyorlar. proje 2 sene oncesinden basladi, ismi airbus pilotless aircraft. airbus'ta calismasak, oyleydi, boyleydi diye bizi yiycekler. hayir benim bildigim tai'nin helikopter projeleri italyan destekli, helikopter yapan adam mi bunu yapamayacak.

edit3: tai su an insansiz hava aracinda basarili olsa (ve bunu yapan uc ulkeden biri olsa), inanin yok satar, devletten bir para beklentisi olmaz, sultanimiza bosuna pankartlar hazirlamaz.

edit4: turkiye'nin artik askeriye degil, baska sektorlerde r&d destek vermesi lazim, paranin geri donmesi icin. mesela saglik...
  • mülakatlar da bekleme salonunda biz nasıl olsa taı'yiz denilerek saatlerce bekletilen, 3 saatlik ingilizce sınavına sokularak sınavı verdikten sonra her yöneticinin tekrar ingilizce mülakat yaptığı mülakata gelen yöneticilerin yunan tanrısı kadar kibirli olduğu, absürt sorular sorduğu kurum. hele "atanmış" biri gelsin mülakatınıza siz görün şamatayı. işsiz kaldıktan sonra mülakata 10 kez çağıran, gel başla diyen sonra birden beni eleyen (arada tabi başka iş ihtimallerini reddetim) firma. bu tablodan sorumlu olan insana içim yana yana beddua ediyorum.
  • 2016 yılında temel kotilin genel müdürlüğe atanmasıyla akp tipi kadrolaşmaya maruz kalan, orta üst kademe yöneticileri işden çıkarılıp yerleri badem bıyıklılarla değiştirilen, kırk yıllık birikimi heba edilen şirket.
  • ordumuza yüksek kabiliyetler kazandıran, anka silahlı insansız hava araclarini ureten (bkz: türk silahlı kuvvetlerini güçlendirme vakfı)'na ait şirket. bilinenin aksine bayraktar'a ait iha ve sihalar kullanılmamış.
  • maalesef yeni türkiyenin parlak kurumlarından gözükmesine rağmen hiç de öyle olmayan bir şirket. işe alımları ve kadrolanmaları maalesef şu an ismini vermeyeceğim bir grubun, cemaatin eline geçmiş durumda ve hızla da devam ediyorlar, liyakat vs. hak getire. aynı grup başka yerlerde de örgütlenmeye devam ediyorlar. sonumuz ne olacak bilemiyorum altan. yalnız ve güzel ülkem için üzülüyorum.
hesabın var mı? giriş yap