• futbolda en az tartışma yaratan hakem kararı. (bkz: hakem taçımızı yedi)
  • bizim kültürümüzde pek yeri olmadığı için taç diyip geçmişiz de bayağı bir çeşidi var bunun. şu dünyada küçük kız çocuğu oldum, taca özenmedim, bilgisayar oyunlarında amuletlere altınlar döktüğüm dönemler oldu, taca özenmedim, gelinlik giyip evlendim, taca özenmedim, ne zaman ki the crown'ı izledim, karşı koyulamaz bir kafama taç geçirme arzusuna kapıldım. ama hangi taç?

crown: monarşide rütbe belirten, oldukça ağır, taşıması zor taç. öyle keyfe göre bir başkasına verilemez, kutsaldır. tam çemberdir ve tepesinde yükselen kemerler ortada birleşirler. örnek

coronet: dünyadaki en ünlü taç bu sayılır. çocuklar kartondan zik zak şekilli taç kestiklerinde aslında o coronettir. (ki o modele radiant crown da denir, zik zaklar güneş ışınlarını simgeler, mısır'da ptolemaios döneminde kullanılmıştır) coronet de crown gibi tam çember şeklindedir, ama crown'dan farklı olarak üstü boştur, tepede birleşen kemerleri olmaz. (yine de üst taraflarında kadife kumaş olabiliyor) bu da rütbe belirtir, prensler filan takar. örnekler

bu taçlar başlı başlarına şaheser olsalar da bence insanın kafasında biraz abartılı dururlar, süs olarak özenilesi değillerdir.

tiara: işte insanı süsleyen taç budur. daha net olursak, kadını... erkekler genelde tiara takmaz. tam çember olması gerekmez, genelde ön tarafta yükselip arkaya doğru saçın arasına karışır. soyluluk sembolüdür ama rütbe belirtmez, özel mülktür. mesela değerli taşlarını ne yapacağını şaşıran soylular onlardan tiara yaptırır. ülkeler arasındaki ilişkileri hoş tutmak için hediye edilebilirler, yine kraliyet ailesi içinde anadan kıza, teyzeden yeğene hediye edilir, özel günlerinde akrabalara ödünç verilir. ingiliz kraliyet ailesinde inanılmaz güzel örnekleri vardır. en ünlü birkaçı: cambridge lover's knot, hayatına dördüncü george'un crown'ı olarak başlayıp zaman içinde tiara'ya dönüşen state diadem, hem kraliçenin hem de kızının evlenirken taktığı, kolye olarak da kullanılabilen fringe tiara.

diadem: tanımı en tartışmalı olan bu, nereye çeksen oraya gidiyor. ama tip olarak tiara'ya, görev olarak crown'a daha yakın diyebiliriz. antik zamanlarda soyluluk simgesi olarak kafaya takılan ve hatta bağlanan şeylere genelde diadem deniyor. helenistik dönemde başa takılan yapraklı çelenkler de diadem sayılır. alnın ortasından geçenler de. antik heykellerin ve büstlerin başlarındaki süslere de genelde diadem deniyor. en doğudan en batıya kadar soyluluk sembolü olarak kafanın herhangi bir yerine takılan taçlar diadem'dir bence, özellikle de eskiyse. dikkat ettiyseniz üstteki tiara'lar arasında da bir örneği vardı.

buradan sonra iş iyice detaylanıyor, içinden çıkılmıyor, tadında bırakalım.

ben tacımı istiyorum. ama çok eski bir şey olsun, görüp geçirmiş olsun istiyorum. taşlarını ruslar hediye etmiş, safirini mısırlılar kakmış, altınını fransızlar kavurmuş olsun. bir iki dramaya sebebiyet vermiş, bir iki de diplomatik kriz çözmüş olsun. evde takacağım.
  • buyumuş te olsanız ummadığınız bir anda "bu senin" diye saçınıza yerleştirildiğinde aynada gozlerinizin içinde ışıl ışıl 9-10 yaşlardaki pamuk prenses kostumuyle dans etmeye başlayan halinizi gormenizin mumkun olabileceği ışıltılı, pırıltılı materyaldir.
  • türkçe futbol literatürüne hangi kaynaktan girdigini merak ettigim kelime,
    ingilizce touch : top oyuna elle sokuldugu icin
    türkçe taç: top bir taç gibi kafanin üstüne kaldirarak oyuna sokuldugu için
  • bu da saça takılan gereksiz bir aparat.*
    kullanmak için sağlam saç ve düzgün alın gerek.
    her gördüğümde aklımda kalmasın diye alıyorum ama bir tanesi de eskisin şunların be arkadaş.. yok, sadece bakıp bakıp iç geçiriyorum.. kafam çok bozulunca evde takıyorum kendi kendime. ıyy yapıp çıkarıyorum sonra.
  • yenilmez kafaya takılır, kral bile olsan.
  • taç atışını kullanan oyuncu atışı kendi kalesine doğru kullanırken, top kimseye değmeden kendi kalesine girerse, rakip takım lehine köşe vuruşu verilir. (evet, ilginç)
  • zorlu holdinge ait tekstil markası. perde, nevresim, çarşaf, havlu gibi ürünleri var. bir de lisanslı ürün denilen disney kahramanlarının, bjk, gs, fb amblemlerinin, örümcek adam gibi süper kahramanların, playboy tavşanı gibi çeşitli logoların baskısının bulunduğu nevresim, perde serilerini elinde tutan bir marka.
    esas olarak nerede dallı güllü bir desen görürseniz bilin ki taç markadır. bunun bir de kardeşi var. linens ve bir tane de üvey kardeşi var. yurt dışında yaşıyor ikea. ama hepsinin doğum yeri aynı ya bursa'da ya da lüleburgaz'da avrupa'nın en büyük tekstil fabrikası kortekste doğuyorlar. aynı zamanda dünyada da üçüncü sırada. gerçekten kaliteli ürünleri var ve şikayet halinde müşteri tatmini için fabrikanın altını üstüne getirebilecek disiplinde bir patrona sahip.
    (bkz: entrylerden kazanılan alternatif davetiyeler)
  • futbol izleyen ama henüz kendi diline bile yeterince vâkıf olmayan küçük çocuklar tarafından, topun başın üstünde tutularak atılması sebebiyle taç olarak adlandırıldığı düşünülür. yani düşünülmüştür eskiden.
  • 10 yıl öncesine kadar türkiye'nin en büyük defter ve ajanda üreticisiyken artık sadece ajanda ve organizer üretimi yapmaktadır.
hesabın var mı? giriş yap