• yunanistan'ın genelinden farklı olarak, bünyesinde önemli miktarda roma-katolik ritine bağlı katolik yunanların yaşadığı küçük ada.
    markos vamvakaris'in ünlü hassapikosu frangosyriani de, bu adalı katolik bir kız için bestelenmiştir.
    (bkz: frangosyriani)
  • markos vamvakaris'in doğduğu adadır. bestecinin anısını yaşatan bir müze de barındırır.
  • özellikle mykonos ve diğer yunan adalarına nazaran daha uygun fiyatlı ada. ayrıca 2-3 sene içerisinde çok popüler olacağını düşünüyorum.
  • yunan'a en yakın adalardan biri olduğundan mıdır,
    türkler gelip yakmadığından mı,
    eski şehri bugün ayakta dik ve yakışıklı duran,
    ticari limanı ve sanayii bölgesi bulunan adadır.
  • galissasa mutlaka gidip kalın, denizine girin çevre kasabalarına gidin, insanlarıyla tanışın. en sevdiğim yerlerden biri, denizi harika (bkz: paros) kadar olmasın. ege'nin güzide bir adası, dünyanın bir cennetidir.
  • lokumu ile ünlü, yunanistan’ın ilk limanı ve başkenti olan tersane maksadıyla bulunduğum güzel ada
  • adada birkaç haftalık tatil yapmayı değil de yaşamayı seçtiğimizden buranın ruhunun insanın ruhuna çok iyi geldiğini söyleyebilirim… sabahları buzlu frappesi, bal gibi incirleri ve güler yüzlü tatlış kasaba insanları ile uyanmak paha biçilmez…tatlarından daha önce de bahsedilmiş ama ben en sevdiklerimi yazayım
    güllü ve bergamotlu lokumlarını aşırı sevdim, bizim lokumlardan farklı olarak yumuşacıklar ve aşırı tatlı değiller, bunun dışında keçi sütü ile yapılan peynirler, kremalı börekleri, tabii ki deniz ürünleri ( sanırım favorim ahtapot) ve syros usulü bol baharatlı sosisleri harikalar ötesi… markos vamvarakis'in ano syros'taki müzeleri ( kişisel eşyalarını sergilendiği minik ev ve dijital 'experiences' müzesi görülmeye değer) ağustos sonu rebetiko festivaline de denk geldik ve dolunay altında inanılmaz bir müzik şöleni yaşadık, görülesi… ada mykanos gibi trendy yerlere göre çok daha ucuz, sakin ve bir parça salaş ve tam kafa dinlemedik, iyi ki gelmişiz diyorum
  • kiklad adalarının başkenti, yunanistan'ın ilk ticaret ve sanayi merkezi olan syros'un başlıca yerleşim yerleri ermoupoli, ana syros, galissas, finika, kini, delfini. ada, pire limanının büyümesiyle beraber etkinliğini kaybetmiş fakat kiklad adaları içinde hala önemli bir konuma sahip. son gün bindiğim taksinin şoförü yerliler için iş imkanları ile birlikte kışın da hayatın aktif olduğunu, hatta adanın yerel liglerin basketbol, futbol, tenis turnuvalarına ev sahipliği yaptığını, hastanesinin büyüklüğü nedeniyle pandemi zamanında civar adalardan da çok fazla hasta kabul ettiğini anlatmıştı.

gezmiş olduğum diğer kiklad adalarından da neoklasik mimarisi sebebiyle bir hayli farklı gözüküyor syros. mesela milos, naxos, santorini, mykonos, paros adalarının bazı sokaklarını ve evlerini birbirinden ayırt etmek zordur. syros ise mimarisi ile çok daha özgün bir ada olarak gözüktü bana.

ben adaya pire üzerinden 2 saat 45 dakika süren bir gemi yolculuğu sonrasında vardım. toplu taşıma ile seyahat edecekler için adanın ulaşım ağının gelişmiş olduğunu, birçok yere otobüs ile ulaşabileceğini söyleyebilirim. adanın merkezine 9 km uzaklıktaki galissas köyünde kaldım ben. burası sakinliğiyle, huzuruyla, dehşet güzel deniziyle, gün batımıyla gönlümde taht kurdu adeta.

gelecek olanlara galissas'ta mutlaka kalmalarını, gün batımı zamanı agia pakous tepesine çıkmalarını (buraya galissas plajının hemen solundaki merdivenler aracılığıyla 5 dakikalık bir yürüyüş ile ulaşılabilir), adanın merkezi olan ermoupoli'yi mutlaka gündüz gözüyle gezmelerini (öğle öncesi veya gün batımı öncesi olabilir), daracık patika sokaklardan tepedeki saint george katedrali'ne yürümelerini, küçük bir balıkçı köyü olan kini'ye bir gün ayırmalarını tavsiye ederim. galissas'ta kalacaklar, aynı zamanda az önce bahsetmiş olduğum merdivenler aracılığıyla armeos kumsalına da gidebilirler, burası galissas'dan daha küçük, nudism-friendly olarak tanımlanan bir kumsal. ben ziyaret etmedim fakat buradan gelen buzuki tınıları ile tepede izlediğim gün batımı daha da güzelleşmişti.

syros yerelliğini korumuş bir ada, daha popüler olan paros adasından çok daha sevdim ben burayı. tatilimin en huzurlu zamanı burada geçti kesinlikle, tekrar geleceğim zamanı iple çekiyor ve kendisini ilhan berk'in şu dizileri ile selamlıyorum: "dünyaya yeni gelmiş gibisin bu eski kentte."
  • tersanesiyle de meşhur bir yunan adası.
  • adanin en onemli tatil bolgeleri ermoupolis, azolimnos, finikas, galissas ve kini dir.
hesabın var mı? giriş yap