• reklaminda "the tablet that can replace your laptop" yazan aleti "ne lan bu laptop gibi" diye elestiren adamlari gosterdi bize.

yok ekrani buyukmus yok bilmemne. olm adamlarin hedef kitlesi baska.

angry birds oynamak icin alacaksan zaten alma diyor sana.
  • aldim uc haftadir kullaniyorum, aha hatta bu entry'i yi de yaziyorum ustunde.

oncelikle bir otorite kurayim, (rte mode on) "ben 2003 yilindan beri tablet kullaniyorum ulan" (rte mode off)
    "niye kardesim manyak misin, grafik designer misin?" diyeceksiniz hakli olarak, en azindan ikincisi degilim, fizikciyim. 2003 yilinda calistigim grupta herkese tablet aliniyordu. yirmi sayfa latex veya scan kasacagimiza grupta herkes hesaplarini yazdigi sekilde paylasiyordu birbiriyle. ben de alistim, hatta bundan sonra uzerine yazilamayacak bilgisayar almam diyerek buyuk laf bile ettim. iki tane hp bir tane lenovo tablet laptop'tan sonra secimim bu oldu, uc haftada gayet memnunum performanstan.

simdi oncelikle bu aleti ipad benzeri tabletlerle karsilastirmayin, alakasi yok, bildigin windows bilgisayar, ama bundan onceki tablet pc'ler gibi esek olusu kadar agir degil, cantada fark edilmiyor, dizde agirlik yapmiyor. pili epey iyi gidiyor, sabahtan aksama sarj etmeden kullaniyorum. ısinma problemi olmadi simdilik, i5 islemcili benimki i7'lerden sikayet edenler var forumlarda. ben de cok hayvani bir hesap kastirmadim, ya da grafik agirlikli oyun oynamadim.

benim icin en onemli olan ozellik ekrana rahat rahat yazabilmek, bundan onceki tabletlerde wacom digitizer kullanmistim, bu alet n-trig kullaniyor diye epey endise ettim. hakkaten de kalemin pilli olmasi garip geldi, hatta o kadar garip geldi ki pili ters takmisim, alet kalemi tanimiyor diye bir gun forum forum gezdim. duzeltince gayet iyi geldi, hatta bu kadar hafif ve hizli acilan bir alet olunca surekli elimde gezdiriyorum, kalemin arkasina basinca tik diye onenote aciliyor bir de cok iyi dusunmusler. yazi performansinda hiz olsun, hassasiyet olsun bir sikinti yok, kalem ucu biraz daha surtunmeli olabilirmis, alistikca daha rahatlarim sanirim.

spec kasacak halim yok, ama matlab'de hafiften hesap yaptim (sparse matris diyagonalizasyonu), ram buyuk olunca tikir tikir calisiyor, zaten bu alet bildigin i5 islemcili bilgisayar. internette gezerken, video izlerken, muzik dinlerken hizda bir problem hissetmedim, etmeyeyim de zaten.

bu aletin diger laptoplardan uc tane farki var: 1- en baba ultrabook'tan bile daha hafif, 2- dokunmatik ekran, ama ayni zamanda kapak islevi goren klavye gayet iyi 3- uzerine yazmak mumkun. ucuncu ve birinci noktaya degindim, azicik ikincisinden bahsedeyim. surface'in arkasinda acilan bir destegi ve kapak olarak da islev goren bir klavyesi var, bu ikisi ile direk laptop moduna giriyor. ama aletin agirligi ekranin altinda haliyle, yani dizinizde yazarken dikkatli olmaniz gerekiyor, lank diye dusebilir. hos bu kullandigim butun tabletlerde olan bir problemdi, agirlik merkezi normal laptoplardan epey farkli, bu arka destege de alisilabilir.

peki iyi hos hep guzel yazdim, kotu yani yok mu. gayet var, klavyeyi de alinca birakin diger ultrabooklari macbook air'den daha pahali bu alet. o yuzden eger ekrana yazmak/cizmek sizin icin onemli degilse, ya da cok hafif/cok ince durumuna takilmiyorsaniz sahsi kanaatimce o paraya degmez (parasini ben vermedim bir arastirma odeneginden geldi). ama eger uzerinde yazabileceginiz bir windows pc'ye ihtiyac duyuyorsaniz sahane bir tercih.
  • nihayet almayı düşünebileceğim bir surface modeli. pil ömrü 9 saate çıkarılmış ağırlığı da 800gr'a düşmüş. iş görebilir.
  • [https://www.youtube.com/watch?v=aeb573agqpa https://www.youtube.com/watch?v=aeb573agqpa]

bu videoyu izledikten sonra, şu üniversite hayatını bu kadar kolaylaştırıcak başka bir alet benim aklıma gelmiyor, derslerde ses kaydı, ayrıca not alan birisi olarak, beni etkileyen kısımları, pdf in üzerine tam entegre kalemle editleyebilmek, onenote da ses kaydı alırken aynı anda hem kalemle birşeyler çizip ayrıca word gibi yazabilmek ve en çarpıcısı da ses kaydında hatırladığınız kelimeyi aratarak dersin o hatırladığınız sözcüklerin anlatıldığı zamanı bulması.

edit: sonlarda fotoğrafı çekilen not ya da dökümanı pdf e çevirme olayı da var ama bu yeni birşey değil, (bkz: camscanner)

eğitim öğretim hayatı için çok kullanışlı bir alet olmuş, çocuğum olsa direk alırım.
  • yaklaşık iki hafta önce i5 modelini eşime aldığım tablet/notebook hybrid bilgisayar.

masaüstü bilgisayar seven biri olarak fiyat/performans konusunda 10 numara alet olduğunu düşünüyorum.
    i5 işlemcisi, 8gb hafızası, 250gb ssd'si ile şık, hafif ve hızlı bir makine.
    zaten tablet/notebook kullanıcıları da başka birşey istemezler herhalde.

kararsız olup, "hoca şurası nasıldır, nedir?" diye sormak isteyenler varsa yeşillendirsinler, elimden geldiğince yardımcı olurum.
  • apple fanboyları tarafından ne kadar bok atılırsa atılsın tahminimce cillop gibi bir cihazdır. ipad veya samsung tabletlerle felan karşılaştırmak gerizekalılığın doruklarında dolaşmaktır. boşuna pro lafı geçmiyor merette. facebookta selfie paylaşıp, sikik candy crush oynamak dışında ciddi işler yapması gerekenler için üretilmiş gibi duruyor sonuçta bu meret. ben kendi adıma şu aralar ultrabook alacak olsam ciddi ciddi bu cihaz yüzünden ertelerdim planlarımı bir süre. kapsamlı incelemeleri bir gelsin hele.
  • ilk defa bir microsoft ürününe sıcak bakmamı sağlamış alet. alacağım düzgün bir wacom kalem kuracağım photoshop ve lightroom seyahatlerde on numara fotoğraf editleme aleti olacak. çok beğendim lan! yaz tatili çöpe gitti para buna gidecek muhtemelen.
  • fiyatı macbook air ile aynı ve klavyeyi de alırsanız önemli ölçüde daha pahalı, i3'lü versiyonunu saymayın çünkü onun macbook air'da karşılığı yok; sadece i5 ve i7 var.

evet pili macbook air'a göre %30 daha az gidiyor ama ekranı ciddi derecede daha iyi. kaldı ki, macbook air'da da windows kullanmaya kalkıştığınızda os xteki pil sürelerine ulaşamıyorsunuz, bu da demek oluyor ki çoğunlukla windows kullanmanız gerekiyorsa muhtemelen surfece pro 3 sizin için daha doğru tercih olur.

şunu saçmasapan tablet haline getirmek ve standlarla, ek klavyelerle falan kullandırmak yerine gerçek laptop gibi yapsalarmış macbook air'ın çok sağlam rakibi olurmuş.

türkiye fiyatları haliyle tuzlu, base model macbook air'ın karşılığı:

surface pro 3: 2,999tl
    klavyesi: 399tl
    kalemi: 149tl

yani macbook air'ın 2799 liralık versiyonuna daha düşük ekran kartı* ve daha kötü pil süresi ile ulaşmak ama üstüne kalem ve dokunmatik ekran koyup bu aletin yapabildiği her şeyi yapmak için 3547 tl ödemeniz gerekiyor.

edit: artık kalem yanında geliyormuş, yani hesaplardan 149 lirayı çıkarabilirsiniz.
  • paraya kıyıp 200 usd'ye bir de docking station da alınca, gigabit etrhernet, 3 superspeed usb port ve ekran çıkışıyla profesyonel laptop olarak kullandığım cihazım. pahalı mı? evet pahalı. fiyat/performans oranı iyi mi ? hayır değil. peki kötü bir cihaz mı ? kesinikle değil, ultra hafif ve kullanışlı bir cihaz.
  • biz ucuzlarsa aliriz diye dusunurken, 1299 euro bandinda gezen gozume kestirdigim versiyonunun fiyati 1499 euro oluveren hibrit laptoptir. klavye filan da yok ha icinde...

bu durumda emegi gecen tum microsoftcularin gotune girsin der, kucuklerin gozlerinden operim.

edit: urunun garanti suresi de 1 sene bu arada...
hesabın var mı? giriş yap