• askeri, siyasi, teknolojik ve ekonomik açıdan belli bir sınırın üzerindeki bir devlet için yakıştırılan tanım. sscb'nin çöküşüyle günümüzde mevcut süper güç tek başına tabii ki abd'dir. ancak bilinmelidir ki; büyük bir ekonomi, istikrarlı bir siyasi yapı ve birkaç tane uçak gemisi ile boş süper güç kontenjanından faydalanmak mümkündür.

şu an bu mevki için çin gayet uygun bir aday adayıdır. zaten otoriteler de 2020'li yıllarda 21.yy'ın yeni süper gücünü çin olarak çoktan öngörmeye başlamışlardır. rusya'nın çin'e sattığı varyag da bu yolda rusya'dan çin'e al da at dercesine verilen bir pastır sanki.
  • birkaç bilindik örnek verelim,

görünmezlik:

istediğiniz yerde istediğiniz gibi dolaşmanızı sağlayacaktır. böylece sınav sorularını hazırlandıkları anda öğrenebilir, kızların soyunma odasına girebilir, beleş sinema-tiyatro-rakınkok izleyebilir, yine beleş uçak-otobüs-her türlü taşıtla seyahat edebilirsiniz( bu seçeneklerimizde sizi görmeden kucağınıza oturmak suretiyle havada kalacak sıradan canlıların ürkme hakkı saklıdır). isterseniz jolie-pitt çiftinin yatak odasına girebilirsiniz, hatta şu an burdaysanız bana bir bardak kola getirebilirsiniz. bonusu, süper güç sahibi olduğunuzun kimse tarafından bilinmemesidir.

objeleri fütursuzca hareket ettirebilme:

görünmezlik süper gücüne sahip varlıklar olduğunu düşünüp onlardan kola istemeyi bırakmanıza, kıçınızı kıpırdatmadan kola almanıza yardımcı olacaktır. ellerinizi kafanızın arkasında birleştirerek masturbasyon yapma, televizyon kumandasına ihtiyaç duymama gibi güzellikleri beraberinde getirirken, özellikle aşırı klavye ve mouse kullanımında ortaya çıkan karpal tunel sendromu gibi hastalıklardan da sizi koruyacaktır. hatta akışkanların gizemli dünyasını çözerseniz oturduğunuz yerden işeyebilirsiniz bile..

uçmak;

süper güçler içinde belki de en gereksizidir. "anaa herif uçuyo lan" dan başka hiçbir kazancınız olmadı. kapalı alanlarda zaten sıçtınız. gidin yamaç paraşütü falan yapın daha iyi.

zihin okumak, genç dimağlara girmek;

yapayalnız bir dişinin kafasından geçenleri rahatlıkla öğrenebilirsiniz. "birileri gelse de benimle tanışsa, şu an o kadar yalnızım ki". tam yerinde ve zamanında tanışmak için hamle yapmanızı sağlayacaktır, ancak yanına gittiğinizde "gele gele bu hıyar mı geldi allahım"'ı duyma ihtimalini her daim göz önünde bulundurmalısınız *. ayrıca isminiz "yalanın kokusunu alan adam" olarak hafızalara kazınacaktır.

zaman içinde seyahat;

içlerinde en ilginç olanı budur. aslen geri dönüp, picasso'nun gerçekten çizimleri yaparken metamfetamin kafası yaşayıp yaşamadığını, dinozorların yok olmasının şofben zehirlenmesinden olup olmadığını öğrenebilir, agu bugu konuşan ilk insanla taşak geçebilir ve hatta-her ne kadar hastalıklı bir fikir gibi görünse de-dünyaya gelmenize sebebiyet veren cinsel birleşmenin kalite düzeyini değerlendirebilirsiniz. yine ve hatta, kendi doğumunuza tanıklık edebilir, sizi henüz tanımayan anne babanızın yanında hemşire gibi giyinerek kendi bebekliğinizi sevebilir, pipinizi sündürebilirsiniz. gelecekle ilgili sınırsız bilgi edinebilirsiniz onlardan örnek vermeye gerek bile duymuyorum. ancak zaman yolculuğunuzdan geri döndüğünüzde ortada iki tane siz olacaktır, çünkü zamanın o ana denk düşen en küçük birimini yakalayamayacaksınız.yakalarsanız da helal olsun. şu anki sizi bi kenara çekip "kanka sen bikaç bin yıl ilerle orda kal, burdan ben devam edicem" diyip kendinizi ikna etmeniz ve zamandaki doğru noktaya oturmanız gerekecektir. bu da "deja vu", "gözümün önünde ışık parlaması oldu" gibi mistik olayları açıklayabilir kısmen.
  • geçen bir rüya gördüm. bir madde varmış o maddeye sahip olanlar çeşitli süper güçlere sahip oluyormuş. rüya bu ya, o maddeyi bulan bir grup insanın içindeyim ama onlardan değilim. onların kötü amaçları var.

bu madde açığa çıkarılınca orada bulunan herkese çeşitli süper güçler geliyor. bu arada benim onlardan olmadığımı fark ediyorlar ve beni cezalandırmak için güçlerini üzerimde denemeye karar veriyorlar. ama hesaba kalmadıkları bir şey var: benim de bir süper gücüm olduğu. o da şuymuş: hiçbir süper gücün üzerimde etkili olmaması süper gücü.

herifler bunu öğrenince baya bozuluyorlar tabi. bakıyorlar olacak gibi değil benimle anlaşma yolunu tercih ediyorlar. tabi bu sadece işin kılıfı asıl amaçları süper gücümü devre dışı bırakacak bir açığımı bulmak. benimle konuşmaya çalışıyorlar. bu arada başka bir süper gücümün daha olduğunu keşfediyorum. hafifçe üfleyince (ki konuşurken çıkan nefesim sayesinde anlıyorum bunu) ortamda bulunan herkes bir anda uyumaya başlıyor. hepsini uyutup oradan uzaklaşıyorum. yolda yürürken falan insanların üzerine üflüyorum pat diye uyumaya başlıyorlar. baya eğlenceliydi.

süper güçler iyidir. herkeste olsa bile yine de dünya kendi dengesini koruyacak şekilde güçler arasında baskınlıklar ve zayıflıklar, avantajlar ve dezavantajlar üretirdi. süper kahramanlı filmlerde de öyle oluyor zaten. sonuçta kimse o kadar da süper ve o kadar da güçlü olamıyor. savaş her daim devam ediyor.
  • uluslararası sistemedeki gelişmeleri yönlendirme yetenek ve iradesine sahip devlettir. bu iki özelliğe sahip değilse yemişim onun süper gücünü.
  • super kahramanlarin sahip oldugu guclere verilen isim.. ornek: orumcek adamin duvarlara tirmanabilmesi bir super guc'tur..
  • çayın son yudumunu dibinde kalan siyah şeyleri ağıza yaklaştırmadan içebilmektir.
  • sahip olan kişinin bir çok ulus için tehdit oluşturacağından sahip olan kişi gücünü söyleyemez.
    düşünün duvarın içinden geçebiliyorsunuz. ya başbakanı öldürürseniz (ya da abd başkanı)? uçabiliyorsunuz? ya başkanın evine uçarak girerseniz? zihin okuyabiliyorsunuz? öss sınavına almazlar sizi; allah korusun kopya çekerseniz ne olacak? insanların düşüncelerini değiştirebiliyorsunuz? arkadaşınız bile "acaba benimkini değiştirdi mi?" diye düşünecek.
    binlerce örnek verilebilir. yani süper güçlerin olması iyi bir şey değildir kısacası.
  • en işe yaramazlarından birine darkhawk'ın babası sahiptir;

http://secret-invasion.blogspot.com/…aha-neler.html
  • petro-dolar sistemi süregelmeye devam ettikçe tek süper birleşik devletlerdir.
hesabın var mı? giriş yap