• ay'ın dünya'ya en yakın geçişine verilen isim. örneğin 19 mart 2011'de dünya'dan 356577km yakınlıkta geçecek olan ay supermoon olarak adlandırılıyor.
  • yabanci bilim adamlari, buna unlu astrofizikci neil degrasse tyson ve phil plait de dahil, 11 mart 2011 japonya depremi'nin ay ile alakali olmadigi gorusunde:
    http://twitter.com/…ltyson/status/46308366603124737
    http://twitter.com/…onomer/status/46222745121468417

ay'in deprem ve tsunamiye neden olabilecegini iddia ettigi soylenen yabancilar, yabanci gazetecilerden baskasi degil. yabanci gokbilimciler boyle bir sey olmayacagi gorusunde.
  • 2018'in ilk günlerinde görülebilecek müthiş bir doğa olayı..

ay doğumunu kaçırmayın zira bu gece ay yaklaşık 356.565 km uzağımızda olacak..
    normalde ortalama 384.400 km uzaktadır..

space.com üzerinden takip edebilirsiniz..
    bu da bonus www.livescience.com..
  • ay'ın yörüngesi eliptik bir şekilde olduğu için dünya'ya olan mesafesi sürekli olarak değişiyor. tabii ki bu değişim sırasında ay, bazen yaklaşıyor bazen de uzaklaşıyor. ay'ın dünyaya yaklaşabildiği en yakın mesafe 355 bin kilometre. en fazla uzaklaşabildiği mesafe ise 405 bin kilometre.

ay'ın dünya'ya en yakın olduğu mesafeden görünüşüne süper ay deniyor. süper ay, hemen her yıl olan bir mevzu fakat bu seneyi diğer birçok seneden ayıran önemli bir faktör var. nasa'nın açıklamasına göre süper ay en son 26 ocak 1948 yılında bu denli büyük görüldü ve ay, kasım 2034'e kadar bize bu kadar çok yaklaşamayacak. anlayacağınız bu gece bilim dünyası ve gözlerimiz için epey bir önem taşıyor.

peki izleyebilecek miyiz? ne zaman olacak? zeki müren de bizi görecek mi?

nasa, nerelerden görüleceğine dair net bir açıklama yapmadı fakat geçen seneden örnek verecek olursak türkiye'den de izlenebilecektir diye düşünüyorum. tabii bulutlar vs. izin verirse. ancak bir kötü haberim var; süper ay'ın saati biraz geç. nba maçına alarm kurar gibi alarm kurmak gerekiyor.

14 kasım gecesi saat 2:30'da ay, dünya'ya en yakın noktaya geliyor. 4:30'da ise güneş ve ay tam hizalı oluyor. anlayacağınız vakit geç ve kısıtlı. ama 2034 yılını beklemek istemiyorsanız şansınızı deneyin derim.
  • ilkokul birinci sinifin yaz tatiliydi (1991). sehir disindan misafirler gelmisti. aksam üzeri gezintiye cikmistik. öyle gezinirken ben bir ara doguya dogru kafami cevirdim. kocaman ve yuvarlak "bir sey" gördüm. annemlere seslenip "oradaki sey de ne?" diye sordum. tam da bir evin cati hizasina denk geliyordu. annem "canak anten" dedi. akla yatkin gelmisti, cünkü bildigim ay degildi, günes hic degildi, cünkü o batmakla mesguldü. sonra anneannem "ay o..." dedi ve "ay'i gördüm amentübillah..." diyerek dua okumaya basladi. hakikaten de biraz dikkatli bakinca, alisik oldugumuz ayin üzerindeki sekilleri görebiliyordum. nefesim kesilmisti. anneannemin okudugu dua esliginde ürperip, epey bir etkisinde kalmistim. hatirladigim kadariyla o zaman da haberlerde, bu durumun insan davranislari üzerindeki etkileri konusulup duruyordu. yalniz simdi baktim da, o seneye denk gelen bir supermoon durumu yok. eger megamoon diye birsey varsa belki de oydu. canak anten degildi ama yahu.
  • iphonedo'nun yaklaşık bir saat önce spotify'a gelen ikinci albümü. oldukça başarılı şarkılar var. tekrar tekrar dinliyoruz efendim.
    buyrun: https://play.spotify.com/…um/1tivq3gdtyvzcoo7kbrxho
    not: itunes, amazon, ttnet müzik, google play gibi mecralara da sabah saatlerinde gelmesi beklenmekteymiş.
  • 3 aralık 2017 (bugün), 1 ocak 2018 ve de 31 ocak 2018 tarihlerinde üçleme biçiminde (bkz: supermoon trilogy) gerçekleşecek olan lunar gök olayı. buyrun

bu da benim izmir'de yaklaşık 40 dakika önce çatı katı, balkondan çektiğim süpermoon. şu an daha da yükseldi ve ışıl ışıl beyaz bulut kümelerinin arasında gökyüzü.
  • bugün pembesi var, pembe falan görmüyorum ama süper ay'a bakmayı seviyorum.

"ellerimi uzatsam da
    bütün gücümle uzatsam da
    sana yaklaşamıyorum
    yaklaşmış gibi hissettiğimde
    cevap alamıyorum senden
    asla ulaşamayacağım sana sanırım."
  • her sene, istisnasız her sene "x seneye kadar görülebilecek en büyük dolunay" şeklinde servis edilir. her sene de şu şekilde sonuçlanır;

"bu kadar mı lan? süper deyince, ne bileyim daha büyük bekliyor insan."

normal ay ile süper ayı yan yana koyun, kimse ayırt edemez. o yüzden yersiz romantizmlere kendinizi kaptırmayın, yatın zıbarın hadi.
  • iphonedo'nun 9 eyül 2014 tarihinde yayınlanacak ikinci albümünün adı imiş.
    bazı insanlar var yaptıklarını desteklemezsem gece uyku uyuyamam. bu adam da onlardan biri. adettendir söyleyeyim kendisini tanımam etmem.

sıkı takipçisiyim o ayrı.
hesabın var mı? giriş yap