• (bkz: eti form)
  • sunta bir markadır. asıl adı yonga levhadır. başarılı olmuş, muadili markaların ilgili ürünlerine de kendi adını vermiş bir markadır selpak gibi, orkid gibi, uhu gibi...
  • suni ve tahta kelimelerinin ingilizce portmanteau yöntemiyle birleştirilmesiyle oluşmuş marka ve ürün adı.
  • küçüklüğüme dair bende özel bir yere sahip bir nesnedir sunta. böyle bir cümle okumak komik geliyor değil mi? o halde anlatayım....

4. sınıfa geçmiştim, doğum günüm gelmeden annemler hediyemi vermişti: ranza. o zamana kadar yatağım olmamıştı sanırım. çok iyi hatırlamasam da ya yer yatağında ya da kanepede yatmıştım. tabii suntanın özel olmasıyla bu hediyenin çok dolaylı bir ilgisi var.

ben de bazı çocuklar gibi "deli" yatanlardandım. hatta bir ara uyur gezerlik bir durumum da vardı. neyse kıssadan hisse üstte yatmama izin verilmemişti. evin büyük çocuğuydum ama alt katta yatıyordum ve alt kısımda üst yatağın suntasını izledim yıllarca. çimenlerin üzerine uzanıp bulutları izlermiş gibi izledim kardeşimle odalarımız ayrılana kadar. bulutlardan nasıl şekiller hayal edersiniz ben de yıllar yılı yüzler, böcek şekilleri koşturan insanlar, sırıtan suratlar gördüm o suntada. plaka üzerindeki düzensiz noktacıklar içine kapanık beni eğlendiren en güzel nesnelerdendi.

evden üniversite için ayrılınca, yatağım birkaç yıl sonra kaldırıldı, geçen gün suntanın da atıldığını öğrendim. benim gidişim kesinleşince, suntaya da yol verilmişti. altı üstü bir sunta, evin baş köşesine koyacak değillerdi ya diye düşünebilirsiniz. haklısınız da. atılmasaydı belki hiç hatırlamayacaktım ama hatırlamakmış asıl etkiliyici olanı, dünyanın en şahane yatağında yatmak değil.
  • odun artiklarinin ve birtakim cürufun tutkal gibi bir dolgu malzemesiyle preslenip cesitli kalinliklarda plaka haline getirilmişi... masif tahtaya göre mukavemeti düşüktür...
  • besin değeri kerevizle eşdeğerdir. yani diyeceğim odur ki; yedirmeyin lan millete kereviz!
  • partical board (yonga levha): yonga seviyesinde öğütülmüş ahşap parçaların tutkal bir reçine ve basınç, ısı ile prenslenerek oluşturulmuş levhalardır. gaz salımı için e1 standartı kullanılır.
    türkçe de kullanılan adı 1970 yılında kurulan suni tahta fabrikası a.ş. nin isminden ortaya çıkmıştır.
    mdf ye göre daha az kaliteli bir ürün olarak algılanır. daha ucuzdur. mdf göre artıları olan yönleri de vardır. içinde oluşan boşluklar sayesinde vida montajında genişleme ve çatlama yapmaz. mdf kullanımda bu sorunlar olabilir. demonte ürünler için minifix bir bağlantı kullanılmıyorsa vida söküldükten sonra tekrar montajında eski sağlamlığı olmayacaktır. ünlü marka mobilyalarının gövdeleri ve duruma göre kapakları genelde hep yonga levhadır.
    üzeri melamin bir film kaplı olarak gördüğümüz şekli ile suntalam şeklinde isimlendirilir. bu film sayesinde renkli ve ahşap çeşitlerinde görüntü sağlanır.
    kullanılacak olan yere göre mdf veya sunta seçimi yapılmalıdır.
    edit: bilgi düzenleme
  • dünyanın en iğrenç şeyi.
  • argo olarak da kullanılabilen sözcük.
  • asim can gunduz'un yalancisiyim piyasadaki dandik kotu gitarlarin kasasi tahta degil sunta hatta amerikan aksanli turkceyle sunntaa'dir. (bkz: awesome gitarlari)
hesabın var mı? giriş yap