• tüm güzel sesli kuşların sesleri havanda yumuşacık ellerle dövülmüş de donatılmış gibi bir sese sahip güzeller güzeli bir kadın.

46 edirne doğumlu. 90'da henüz 44 yaşında frankfurt'ta sürgünde kansere yenik düşene kadar da 10 sene yaşamış yurtdışında. sürgün sebebi darbe döneminde yurtdışı konserlerinin birinde “enternasyonel marşı”nı söylemiş olması nedeniyle açılan davada 7,5 yıl hapis cezası alması.

hayatı büyük oranda ruhi su'yu tanıdıktan sonra değişmiş. birlikte çok iyi işler koymuşlar ortaya. 25 yaşında ruhi su ile tanışmak büyük şans ama bu şansa da böylesi büyük bir ses sahip olmayacak da kim olacak.

ve işin kötüsü hala hiçbir şey değişmiyor şu ülkede. hala ülkenin büyük değerleri bir şekilde yurtdışında yaşamaya mecbur bırakılıyor.

en güzel seslendirdiği eserlerden birini de şöylece bırakayım.

düşürdün aşkın narına
  • aşkın narına düşüren..
    mütemadiyen..

http://www.youtube.com/watch?v=uqtyldlj528
  • hakkında bu kadar az entry girilmiş olması karşısında: bir yanlışlık vardır deyip sayfayı yenilediğim de utandım.

ömrü sanat kadar sonsuz kişidir. türkülerin canıdır. ruhi su'ya eşlik etme şerefine nail olandır.
  • o da türkiye'de sanatçı olmanın bedelini ödemiştir. 9 şubat 1990 milliyet gazetesi haberi. haber metni:

"frankfurt'ta [almanya] kanserden ölen [5 şubat 1990] ses sanatçısı sümeyra çakır, getirildiği istanbul'da dün toprağa verildi. güney kıbrıs'ta nazım hikmet'in şiirlerini okuduğu için yurttaşlıktan çıkarılan ve maden-iş sendikası'nın genel kurulu'nda enternasyonal marşı'nı söylediği için de 7,5 yıl hapse hüküm giyen sümeyra çakır, yaşamını frankfurt'ta sürdürmekteydi.

sümeyra çakır, kalabalık bir sanatçı grubunun katıldığı törenle, dün şişli camii'nde kılınan öğle namazından sonra, zincirlikuyu mezarlığı'nda toprağa verdi. sümeyra çakır toprağa verildikten sonra, mezara kapanarak birden "allı turnam bizim ele varırsan..." türküsünü söylemeye başlayan ulvi taşercan, çevrede bulunanları gözyaşına boğdu."

edit: link güncellendi.
  • ruhi su'muzun kadın versiyonu
    ruhi su sümeyra ablamızın erkek versiyonu
  • ke dergisi son sayısında haydar ergülen hakkında yazmış.
    "...sümeyra çakır. bazı sözlerin, cümlelerin, türkülerin güzelliği onun hatırınadır. olmayana özlem 'saudade'yi erken gidene özleme çevirmek onun hatırınadır. 'bir göz açıp yummuş gibi' duygusunu 'bir ses verip susmuş gibi' yanmasından çekip çıkarıp, her dinleyişte ilk kezmiş gibi yeni şeyler bulmak onun hatırınadır. ergin günçe'nin son şiiri 'avcı'daki 'kalbim benden hatırlısın bilgeler arasında' dizesini anmak da hep onun hatırınadır."
  • (bkz: sümeyra)
  • hakkında su sıtede açıklayıcı bilgiler bulabileceğiniz muhteşem ses.

haberler acı havadislerle dolu. vicdanımı yaralayan o kadar çok olay var ki yazmaya da yüreğim dayanmıyor artık.

böyle günlerde içimi kaplayan derin uzuntuden kaçamıyorum. fakat ruhi su, sümeyra çakır, cengiz özkan, erkan oğur, okan murat öztürk , mükerrem kemertaş, neşet ertaş dinlemek bana iyi geliyor. çivi çiviyi söker diyorlar ya... bu vicdansız, ahlaksız, imansız, rezil toplum bu insanlardan nasıl çıkmış bilinmez ama eskiler ne demişse doğru demiş. çivi çiviyi sokuyor.

23 nisan ertesinde, bir çocuğa tecavüz edilen, polisinse bu olayı protesto etmeye çalışan bir anneyi göz altına aldığı, hayvanların, çocukların, kadınların mütemadiyen türlü işkenceler maruz kaldığı ve tüm bunlara hükümetin sesini çıkarmadığı, çözüm için ciddi bir adım atmadığı, yumruk atan adamın elinin öpüldüğü, efendi olanın tepesine çıkıldığı bu günler tarihimize bir kara leke gibi geçecek. tıpkı yüreğimize geçtiği gibi...
  • bugün doğum günü. yaşasaydı 76 yaşında olacaktı. neden mesela neden sümeyra yaşamaz da adını anıp sümeyra'nın başlığını kirletmek istemediğim siyasetçiler hayatta ve siyasettedir hala? bu dünya neden böyle?

sonra aklıma kuşlu gazel düştü neden bilinmez. altıok metin ona şiir yazsa bu olur muydu diye düşündüm. buraya kopyalayayım iki güzel birleşsin. nur içinde yatsın ikisi de...bu dünyadan geçerken sefa sürmek yok. arada gördüğümüz bir şiir, dinlediğimiz bir türkü, sevdiğimiz bir kedi yanağı işte ancak bu.

kuşlu gazel;
    koyup zarfın içine, üstünü acıyla pulladım,
    sana bir sevinçlik menevişli kuş yolladım.
    son kuşlarımdı bunlar, dedim telef olmasın,

geçti artık, göğsümde kuş barınmaz, anladım.

esti rüzgâr bozuk bozuk, örselendi yüreğim,
    eksik gedik nem varsa ezberden tamamladım.
    bende sönen şavkıması sürsün diye yaşamın,
    bu kuşları senin için gözlerimde sakladım.

kim sürmüş altıok metin, dünyanın sefasını,
    kirletilmiş bir zamanı yürürken adım adım?
  • https://www.youtube.com/watch?v=kalrzkmqeb0

kürt şair feqiyê teyran a ait şiiri kendine has bir sadelikle okumuş. bazı kelimeleri naifçe seslendirilmiş olsa bile bu kesinlikle bir kusur gibi görünmüyor bilakis sanatçının bu performansını daha özgün bir hale sokmuş.
hesabın var mı? giriş yap