• ilk bölümünün ilk on iki dakikasında insan ırkının hideauze ile olan savaşını izlerken adeta nefesimi tutarak izlemiştim. insan aynen orada savaşan askerler gibi acayip şekilde gerilip sanki kendisi savaşıyormuş gibi bir hisse kapılıyor. her neyse bu sezon attack of titan'dan sonraki severek izlediğim ikinci anime serisi. şükür ki valvrave gibi bir trolleme çabasına girmeyip güzelce hikayesini anlatıyor ve anlatırken de adete insanı hikayenin akışına kaptırıyor. mecha ve sc-fi seven arkadaşlar bu sezon bu seriyi kaçırmasın.
  • 9. bölüm itibarı ile güzel ülkemizin bilimin ilerlemesinin önüne geçen ne kadar geri zihniyetli bir millet olduğunu bu anime tekrar ve tekrar gözümüze sokmuştur.

http://i.imgur.com/h3l4sjs.jpg

edit: ayrıca bölüm sonu bana tekrardan urobuchiiiiiiiiiiiiii diye bağırttı bu seri. serinin yazarı saya no uta ve puella magi madoka magicanın yazarı gen urobuchi. bu adam simdi mahou shoujo'ya yeni bir soluk getirmisti, saya no uto ile guro ve korku romanına ve bu seri ile bilim ve teknoloji ve bundan da önemlisi bilim ve ahlaki değerlerin nasıl çakıştığını çok güzel bir şekilde en azından şu bölüm itibari ile izleyecinin suratına şraaaaaaakkk diye vurmuştur. normalde altı ve yedi ortamalı bir seriydi ama şu bölüm tüylerimi diken diken edip kıstasını bir iki puan yukarı çıkardı. on numara.

edit2:

<&kovensky> watching sth by urobuchi without expecting "what the fuck" is like watching a shyamalan movie without expecting a tweest
    <&kovensky> or a michael bay movie without explosions

harbiden de. bu adamın yazdığı hikayeleri takip ederken insan ayrıca dikkatli olmalı. sağ gösterip sol vuran cinslerden. yani bu adamın yazdığı hikayelerdeki plot twistler var ya işte o twistler türünün en iyi cinslerinden.
  • the giver, divergent, the hunger games tarzında distopik evrende geçen ve bilim-kurguyla alakası emenike'nin futbol ile alakası kadar olan, birbirinin aynısı sik gibi filmleri izlemek yerine tercih edilmesi gereken animelerden biridir kesinlikle.

arka arkaya izlendiği takdirde sadece dört beş saatinizi alacak ve başı sonu belli, kurgusu muhteşem harika bir seri izlemiş olarak hayatınıza devam edeceksiniz.
  • 2013'ün iyilerinden. hatta biraz abartırsak sorun olmaz sanırım; 13 bölümlük, tastamam, mükemmel bir anime.

--- spoiler ---

chamber: cehenneme kadar yolun var, metal parçası.
    --- spoiler ---
  • beklediğimden fazlasini buldugum anime puanim 8/10.senaryoda cok güzel islenen ikilemler var.gerim ozellikle 9. 10. bölümlerde insani urpertecek seviyeye geliyor.yaratilan evren çok hoşuma gitti (bkz: dieselpunk).bilimkurgu türünde çok anime izlemediyseniz benim gibi (bkz: mecha) türüne mesafeliyseniz tavsiye edeceğim seri olur.
    hamiş:hepimiz chamber'in askerleriyiz.
  • bilim kurgu hastası olup ta bu animeyi izlemeyenlere acıyorum.

2015 yılında 2 bölümlük devamı cekilmiş anime.

(bkz:suisei no gargantia:meguru koro,haruka)
  • --- anime son bölüm - spoiler ---

* qpax »» mpclassic «« »» [||||||||||] [utw-vivid] suisei no gargantia - 13 [h264-720p][e4a4066b].mkv «« »» 02:10 / 23:40 «« »» ~283.77kb/s «« »» 393.51mb ««
    <qpax> what the shit
    <qpax> a malfunctioned friggin ai calls herself god
    <nawak> yeah
    <qpax> and chamber arrives like a boss
    <qpax> >i do not take orders from one claiming to be "god"
    <nawak> chamber #1 atheist
    <nawak> well
    <nawak> #1 defender of free will
    <qpax> indeed and chamber, aside from being #1 defender of free will, is #1 bro

--- anime son bölüm - spoiler ---

bununla birlikte 2013 bahar sezonunun en iyi animesini de izleyip bitirmiş olduk shingeki no kyojin'in yanında. gerçi shingeki bitmedi ama bu seri 13. bölüm gibi kısa bir seri olsa da anlatmak istediğini çok güzel anlatmış, soundtrack ve güzel hikayesi ile kalbimde ap ayrı bir taht kurmuştur. bilim kurgu ve mecha seven anime severlerin mutlaka ama mutlaka izlemesi gereken bir seri. ilk beş bölüm güzel hikayeyi açıyor sonra üç bölüm biraz koy veriyo hikayeyi ama son bölüme kadar ve bir kaç yerinde mükemmel hikaye twistleri ile güzel ve mutlu bir şekilde sonlanıyor. yani şöyle güzel anime ihtiyacımızı gideren seriler nadir çıkıyor ve buradan production i.g bu güzel hikayeyi animeleştirdiği için ve madoka ve saya no uta'nın da yazarı olan urobuchi gen'in de böyle güzel bir hikaye yazdığı için kendilerine teşekkür mektubu yollayacağım. gen çeşitli türleri deneyerek yazarlık çıtasını daha da bir üst seviyeye çıkardı ve bakalım yeni hikayesi nasıl olacak dört gözle bekliyorum. chamber bir tane.
  • --- spoiler ---

bu serideki "citadel of free science" muhabbetinin, asimov'un first foundation'ina gonderme icerdigini dusunmekten kendimi alamiyorum.

--- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap