• erkeklerde kısırlığa sebep olabileceği konusunda yapılan araştırmalar 40 yıldan uzun süre önce gerçekleştirilmiş olup araştırmalar insanlar üzerinde değil, aşırı doz yüklenmiş fareler üzerinde yapılmıştır. araştırmayı yapan purdue university’den joseph kruc daha sonraki yıllarda fareler üzerindeki kısırlık etkisinin stevia'nın kendisinden ziyade aşırı doz alımından kaynaklanmış olabileceğini söylemiştir. bugün ise artık stevia'nın insanlar üzerinde tamamen güvenli olduğunu belirtmiştir.

1999 yılında dişi ve erkek fareler üzerinde yapılan stevia testinde ise hiçbir kısırlık bulgusuna rastlanamamıştır.

bilimsel kriterlere uygun şekilde yapılan hiçbir bilimsel çalışmada stevia'nın zararlarına dair bir bulguya rastlanamamıştır.

kaynak: http://natural-fertility-info.com/…infertility.html

kulaktan dolma bilgilere göre değil de bilimsel araştırmalara bakmak gerek.
  • cok tatli. cok az koymak gerekiyor. hele toz ise ayari kaciveriyor hemen.

laptopumla entel dantel takildigim cay evinden bildirdim.
  • hakkında okuduğum makale ve araştırmalar ne kadar tarafsız bilmiyorum ama sanırım şu an piyasadaki en doğal ve zararsız tatlandırıcı.. ayrıca çok ama çok güçlü.. çay kaşığının ucuyla koyduğunuz miktar bir bardak içecek için oldukça yeterli oluyor.. şekerin her türlüsüne tercih edilebilir sonuçta.. sanırım türkiye'de gnc mağazalarında satılıyor.. ben yurtdışından yarım kilodan biraz daha büyük kutuda aldım ve şeker kavonozunun yerine koydum..
  • canderel marka olanini yulaf kepegi ile karisirip sahane mini kekler yapabileceginiz tatlandirici. yalniz iceceklerin tadini cok degistiriyor. cay kahve sekersiz icilebilir ama tatli yemek istediginizde bununla pisirebilirsiniz.

dukan yapan arkadasimdan arakladigim bilgileri uyguladim ve bayildim. kucuk muffin kaplarindan alin. silikon olanlardan. her muffin kabi icin bir yemek kasigi yulaf kepegi, tatli tercihinize bagli stevia tatlandirici, tarcin, limon ve portakal kabugu rendesi ekleyin. 6 muffin kabi icin yani 6 kasik yulaf kepegi icin yarim paket kabartma tozu yeterli. karisima sut ekleyip akiskan bir kivama getirin. muffin kaplarina dokun. 250 derece isitilmis firinda 25-30 dk pisirin. ayni sekilde tuz, baharat, dereotu ve sut eklerseniz sahane ekmekcikleriniz olur. gunde iki tane, bir tatli bir tuzlu, diyet icin sahanedir. cantaniza atin sagda solda abur cubura saldirmayin^^
    edit: isteyen tatliya da tuzluya da bir yumurta ekleyebilir.
  • şeker hastalığı tanısı aldığımdan beridir hemen hemen hiç tatlı yememeye çalışırken karşıma çıkan mucize bitki. elbette istenmeyen etkilerinin olması ihtimal dahilinde ama şu ana kadar ciddi bir yan etki saptanamamış. internette her diyabetik ürün gibi epey pahalıya satılıyor oluşu talihsizlik. ancak giderek yaygınlaşacağını ve ucuzlayacağını umuyorum. bu süreçte kendim de eski bir çiftçi olarak yetiştirip yetiştiremeyeceğimi merak ettim. bu sebeple ufak bir araştırma yaptım ve internetten tohum sipariş ettim. elden teslim alabileceğim mesafede stevia fidesi satan bir yer bulamadım. tohumlanma oranının çok düşük olduğunu öğrenmeme rağmen bu sebeple tohum aldım.

ilk çimlendirme deneyimimi 3 tohumla yaptım ve hüsranla sonuçlandı. ardından biraz daha araştırma yapıp 30 tohumla denedim. ama maalesef bu da işe yaramadı. sonra başka çareler aradım. en son bulduğum nemli ortamda çimlendirme tekniği ile yüzde 50'ye yakın başarı ile çimlendirmeyi başardım. burada yeni çimlenen yeşillenen tohumları aktarma işi için elime cımbız alarak çok ince çalışmam gerekti. ama en sonunda başarıya ulaşmak epey tatmin edici oldu.

şimdi yaklaşık 20 tane iki yaprak açmış halde minik stevia fidem var. gözüm gibi bakıyor sürekli fısfısla nemlendiriyor, güzel gün ışığı alacak bir yere koymaya çalışıyorum. birkaç tanesi 4 yaprağa dönmeye başladı. başarırsam bu işi epey büyütmeyi umuyorum. yeni gelişmeler oldukça buraya bilgi gireceğim.

edit: şu anda 6 yaprağa dönmüş olan 18 adet stevia fidesini, birkaç tanesini aynı fide viyölü içerisine ektiğim için daha büyük bir kaba almaya karar verdim. bunun için büyük dikdörtgen bir saksı aldım ve aralıklı olarak yerleştirdim. 20 taneyle başladığım stevia fidesi yetiştirme macerasına, serçe saldırısı nedeniyle 2 tanesini yitirdiğimden 18 tane ile devam ediyorum bu arada. yeni kaba aktarırken dikkatimi çeken şey, bu kısa sürede kendi gövdelerinin yaklaşık 5 katı kadar kök geliştirmiş olmaları. her gün azar azar, çürümesinden korkarak suladığım fidelere sanırım verdiğim su az gelmiş. şimdilik yeni gelişmeler bu kadar.

edit 2: şu anda özellikle 3 tanesi epey gelişmiş olmak üzere toplam 14 stevia fidem var. bu sene iyice yetiştirip epey bir tohum almayı bekliyorum.

edit 3: 14 stevia fidesini de yetişkinlik dönemine kadar ulaştırmayı başardım. saksıda yetiştirmek elbette tarlada yetiştirmekten daha dezavantajlı bir durum. ama yine de tohum verecek aşamaya gelmiş olmaları epey iyi bir işaret diye düşünüyorum. şu anda hepsi çiçek açmış durumda fidelerin. bir kısmı kurumaya başladı, yakında onlardan tohumları alabilirim umuyorum ki. gelecek yıl için planım 25 metrekare kadar bir bahçe alanına stevia ekmek olacak. sonuç olarak iç anadolu ikliminde de çok kolay yetişebileceğini anlamış oldum. fahiş fiyatlardan almaktansa ekimi yaygınlaştırılarak ulaşılabilir hale getirilebilir. tohumların fiyatları bile hala çok yüksek maalesef. umarım gelecekte kurnaz tüccarların tekelinden kurtulur.
  • sayesinde diyet günlerinde bile browni, cheesecake ve puding yiyebildiğim tatlandırıcıdır. unla değil kepekle yapacaksınız elbette. yiye yiye kilo verdiriyor vallahi.
  • breaking bad sayesinde varlığından haberdar olduğum tatlandırıcı.

lydia rodarte-quayle bu stevia aşkı ile dikkat çekiyordu. her seyredişimde "nedir bu stevia" diye soruyordum, şimdi öğrendim.
  • şekerden kurtulamıyorsanız kullanmanız gereken tatlandırıcılardan biri.

artık şunu kabullenmemiz gerekiyor ki sigara ve alkol neyse şeker ve tuz ikilisi de odur.
    evet, sertim bu konuda. uzun vadede yarışırlar.

daha sağlıklı zeytinyağlılar, temiz pancakeler, pastalar, mis gibi wafflelar için birebirdir bu stevia.

en güzel kullanım şekli çiçeğinin yapraklarını kurutup (güneşte değil) toz haline gelene kadar parçalayıp buzdolabında saklamaktır.
    ihtiyacınız olduğu zaman bu yaprakları kullanabilirsiniz.
    http://www.mineflora.com/…t.asp?pid=2120&associate=
    ya da şurda anlatıldığı gibi kendiniz stevia sıvısı elde etmeyi deneyebilirsiniz;
    http://stevia.com.tr/

ya da güvenilir markalardan granül haline ulaşılabilir;
    http://www.gnc.com.tr/nunaturals/nustevia/169.html
    http://urun.gittigidiyor.com/…-dogal-seker-58845179

birde ''stevya'' olarak satılandan küçük bir kuşkum var, fiyatı çok uygun.
    ortalama gram fiyatı 0.15 ile 0.25tl olan bir ürünün gramını 0,05-0,12tl arasında satıyorlar.

sonuç olarak şekeri bir şekilde hayatımızdan uzaklaştırmamız gerekiyor.
    beceremiyorsanız bunu kullanın ya da splenda deneyin.
    ''150 yaşına kadar mı yaşayacaksın lan it?!'' diye soracak olursanız hayır amacımız o değil.
    amacımız 80 yıl düzensiz de olsa ağız tadıyla sevişebilmek. ben çok seviyorum, sizi bilemem.
    asıl amacımız ise bizden sonrakilere kaliteli genler bırakmak.

unutmadan tip 2 şeker hastalığı doğru beslenme ve spor ile 6 ayda temizlenebiliyor.
    boşuna sistemin çarkları arasında eziyet çekmeyin.
  • lydia'nın her türlü içeceğine karıştırdığı doğal tatlandırıcıdır.
  • bazı eczanelerde toz halinde bulunabiliyor ama aslında bitkinin kendisini kaynatıp, suyunundan faydalanmak gerekiyor. yurt dışında sıvı halde, damlalıklı şişelerde satılıyor ve bir iki damlası bir çayı tatlandırmak için yeterli oluyor.
hesabın var mı? giriş yap