• steve kerr, tam ismiyle stephen douglas kerr;
    eski nba oyuncusu,
    tv yorumcusu,
    video oyunları (nba 2k serisi) için seslendirici,
    takım üst yöneticisi ve baş antrenör vs gibi ucundan basketbol topuna dokunan her işi yapmış bir abimiz.

isminiz michael, kobe, magic veya lebron olmayınca çok ilginç istatistikler ve/veya başarılar görmeyi beklemiyor insan.

steve kerr ise bunun tam tersi. nasıl mı?

nba kariyerini hiç mi hiç gösterişli olmayan 6 sayı, 1 rebound, 2 asist ortalamalarıyla bitirdi. 15 sezonda oynadığı 910 maçın yalnızca 30 tanesine ilk 5 başlamış, çok uzun olmayan, atletik hiç olmayan, bembeyaz bir yedek guarddan bahsediyoruz.
    sabit şutör olmak ve basketbol zekası dışında sahada takımına önerebileceği pek bir özelliği yok.

ancak tek bir keskin yeteneğin, bariz bir şans ile bir araya geldiği zaman eğer kerr gibi bu şansı zekanızla arttırabiliyorsanız, steve kerr'ün ağızları açık bırakan cv'sine sahip olabiliyorsunuz.

zekayı övelim elbette ama kerr'ün hikayesinde şans faktörü oldukça baskın.

orlando magic'te genç shaq ile oynadı.
    potaları söken son adamı yakından gördü.

chicago bulls'a geçti, michael jordan, scottie pippen, dennis rodman, tony kukoc ile 3 defa şampiyon oldu.
    ilk sezonunda 72–10 ile rekor kıran efsane bulls takımının önemli bir parçasıydı. 1997'de hem 3 sayı yarışmasını kazandı hem de şampiyonluğu getiren basketi attı. üstelik sonrasında da "michael'ı kurtarma işi gene bana düştü" diye esprisini patlattı.

sonra bu kerr efendi, chicago bulls ile 3 defa üstüste şampiyon olmasına mütakip istikametini batı'ya çevirdi ve san antonio spurs'e gitti.

şimdi burada bir parantez açıp olaya perspektif katalım.
    şu an sene 1998.
    1997–1998 sezonu öncesinde yani 1 sene önce san antonio spurs genel menejeri gregg popovich takımın koçunu şutlayıp kendini koç yapmış ve david robinson da sakat diye ligin dibini görmeyi amaçlayarak tanking yapmıştı. sonrasında gidip draftın ilk sırasından tim duncan'ı aldılar.
    tim duncan ligde ikinci senesi geçireceği 1998–1999 sezonu öncesi steve kerr spurs'e katıldı ve ilk senesinde şampiyon olarak 4 sezon üst üste şampiyonluk yüzüğünü takmayı başardı. sonra aradan 3 sezon geçti kobe ve shaq lakers'ı 3 kere üstüste şampiyon yaptılar. sonrasında sayın kerr san antonio spurs ile bir kere daha şampiyon oldu ve 37 yaşında basketbolu bıraktı.

15 senelik kariyerinin ilk 7 senesi bomboş geçtikten sonra son 8 sezonda 5 kere şampiyon olmak, tarihin en iyi takımında oynamak, hala kırılmamış olan sezonluk 3 sayı isabet yüzdesi rekorunun sahibi olmak… kıyak di mi?

basketbolu bıraktıktan sonra da ne yapacağına çok net karar verememiş olacak ki 2014 yılında golden state warriors'un başına koç olarak geçinceye kadar yazının giriş cümlesinde bahsettiğim nba ile alakalı işler ile meşgul oldu.

ardından ise tarihin en iyi şutör guard ikilisine sahip potansiyeli yüksek ancak henüz hiç bir şey başarmamış olan takımı mark jackson'dan devraldı ve…

gerisini biliyorsunuz sanırım.

son 5 sezonda 5 final ve 3 şampiyonluk ile 2010'ların ikinci yarısını çok ağır bir şekilde domine etti golden state warriors.

özetlersek;
    * shaq ile oynadı.
    * jordan ile oynadı. phil jackson ile çalıştı. tarihin en iyi takımında oynadı.
    * tim duncan ile oynadı. gregg popovich ile çalıştı.
    * hala kırılmamış olan en yüksek kariyer 3 sayı yüzdesi rekoru (%45,4) kendisine ait olarak basketbolu bıraktı.
    * phil jackson ve gregg popovich'ten öğrendiklerini kendi şutör mentalitesi ile birleştirdiği takım tarihin en iyi 1 ve 2 numaralı şutörlerine sahipti.

evet stephen curry ve klay thompson her türlü muazzam şutörler olarak kariyerler yapacaktı ancak bazen yıldızlar aynı sıraya dizilir ve herşey olması gerektiği gibi olur ya…

kerr 72–10 yapan takımda oynadıktan sonra 73–9 yapan takımı da çalıştırdı.
    bu da yetmemiş olacak ki sonrasında tarihin en iyi skorerlerinden kevin durant de bu takıma katıldı. ve tarihin gördüğü en korkutucu takım oluşmuş oldu.

geçen sezon sonu klay ve durant sakatlanıp 2019–2020 sezonunu kapattıkları ve sonrasında durant warriors'tan nets'e gittiği için warriors bu sene iddiasız idi.
    curry de elini kırıp 50 maç kaçırınca steve kerr benim tahminime göre son yılların en kebap sezonunu yaşıyor. arkasında sonsuz kredisi ile hiç bir beklenti olmadan nihayet birazcık kafasını dinliyor olmalı.

yoruldun be reis. az nefes al.

belki başka bir gün de basketbol konuşmayıp, nasıl lübnan'da doğduğundan ve babanın cihadçılar tarafından infaz edildiğinden bahsederiz…
  • cogu kisinin babasinin suikasta kurban gittigini the last dance ile dun gece ogrendigi basketbolcu. ben bu grupta degildim ama detaylarini da tam bilmiyordum. baba beyrutta suikasta kurban giden bir akademisyendi benim icin o kadar. dun aksamki bolum sayesinde adamin beyrut ameirkan universitesinin rektoru oldugunu ogrendim.

biraz arastirdim ki bunlarin ortadogu seruveni babanin babasi stanley kerr ile baslamis. stanley kerr egitimli bir biyokimyager. amerikali misyonerlerin ermeni tehciri/soykirimi (artik ne diyorsaniz) karsiti calismalari sirasinda ortadoguya geliyor. once maras ve halep'te bulunmus ama daha sonra beyrut'a giderek o yillarda oldukca fazla sayida ermeninin abd'ye siginmaci olarak gelmesine yardimci olmus. bu bakimdan abd'deki ermeni diasporasi icinde cok sevilen bir isimmis. neyse bu dede stanley daha sonra uzun yillar beyrut amerikan universitesinde hocalik yapmis. steve'in babasi malcom 1931 beyrut dogumlu, orda buyumus falan. beyrut amerikan universitesi dediginiz de tipki istanbul'daki robert koleji gibi abd'li (protestan) misyonerlerin 19ncu yuzyilda kurduklari bir okul.

neyse baba malcolm universiteyi abd'de okuyor, doktorasini da abd'de yapiyor ama sonra yine beyrut'a geri donuyor. steve kerr beyrut dogumlu. uzun yillar oralarda yasamis ama en son liseyi abd'de tamamlamak uzere geri donuyor ve onun icin donus o donus. baba malcom daha sonra 1982'de universitete rektor olarak geri donuyor ve suikast 1984'de yasaniyor. hikayesi bu.

steve suikast oldugunda universiteye daha yeni baslamis ogrenci. zor bir donem gecirdigi belli. bu konuda bazi maclarda aptal seyirciler kendisine baban ne oldu gibisinden bagirirlarmis ama en beter deneyimi 1988'de universitedeki son senesindeki bir arizona eyalet universitesi macinda yasamis. steve'in okulu university of arizona ile arizona state buyuk rakipler. arizona state'den 10-15 kisilik bir grup isinmalar sirasinda "plo...plo..beyrut'a geri don....baban nerede?" diye tezahurat yapiyor. plo dediginiz palestine liberation organization yani filistin kurtulus orgutu. gerizekalilar plo ile babayi olduren hizbullah'in bile farkini bilmiyorlar ama neyse. bu olay steve'e kotu koymus. steve maci 6'da 6 ucluk ve toplam 22 sayi ile bitiriyor, maci 101-73 kazaniyorlar. daha sonra asu'un atletik direktoru ozur falan dilemis ama ne fayda. bu da kerr'un o yillardan kalma hikayesi.
  • şöyle de acayip bir istatistik var: 1993-94 sezonundan 2002-03 sezonuna kadar şampiyon olan tüm takımların kadrolarında ya steve kerr ya da robert horry bulunmaktadır. (bu istatistik 10 şampiyonluk kapsar. bu oyunculardan ikisi de aynı takımda hiç oynamamıştır.)
  • son aciklamasi ile lebron jordan'dan iyi diyen scottie pippen'a hayatinin ayarini vermistir.

the irony to me is that lebron is not michael. lebron is actually scottie," former bull and current television analyst steve kerr said

"phil jackson used to call scottie a 'sometimes shooter.' sometimes they would go in, sometimes they wouldn't. that's how it is with lebron. he's a great talent and a great player but you can see his flaws as as a basketball player. he doesn't have an offensive game that he can rely on: no low-post game, no mid-range jump shot so when the game really gets tough he has a hard time finding easy baskets and getting himself going. that's what michael did in his sleep so that's why the comparison is wrong."

oy oy oyyy..kavga da soylenmez valla.
  • nba 2k11 de bu adam topu eline alıp ve altında s.kerr yazısı çıktığında nedense beni bi gülme alır .
    tanım:oyun oynarken beni güldürebilen eski sporcu
  • adamın oyunu da avrupalıydı, tipi de avrupalı, koçluğu da. sistem zart zurt kendini sınırlamıyor, oyuncuların önünü kesmiyor..ben ikna oldum, büyük koç olacak.
  • normalde bu tip konuşmaların çoğu (bence) şov amaçlı yapılıyor. misal fatih terim yapmıştı zamanında ve samimiyetine gram inanmamıştım. ancak kerr'ün babasının lübnan'da hoca iken öldürülmesi kendisinde büyük bir tahribat yaratmış belli ve konuşurken sesinin titremesi, mimikleri kendisinin ne kadar samimi ve içten bir serzenişte bulunduğunu gösteriyor. bugün yine gerçek anlamda "iyi bir insan" olduğunu gösterdi. saygılar.
  • ortadoğu uzmanı olan babasının işi nedeniyle beyrut'ta doğmuş eski keskin şutör, yeni gm.

babası malcolm kerr ise 1984'te beyrut'ta faili meçhul bir cinayete kurban gitmiştir.
  • (bkz: 24 mayıs 2022 teksas silahlı saldırısı)

https://twitter.com/…?s=20&t=lvjnkrch0r5uide0ttu7ma

üzerine çok bir şey yazamayacağım laflar etmiş güzel insan.
  • gittiği her takımı şampiyon yapan gard. ne yapıyim istatistikler bunu söylüyor. kendisi 5. şampiyonluğundan sonra bir röpörtajında "artık sıkıldım, galiba kötü bir takıma gidicem" deyip yarmış, malone, barkley gibi yüzük delilerine ayıp etmiştir.
hesabın var mı? giriş yap