• grup 1972'den 1980'e kadar 7 stüdyo albümüne imza attı ve kendine has müziğiyle rock tarihinde önemli bir yere sahip oldu. öyle ki, müziğe 20 yıl ara veren steely dan, 2000'de two against nature adlı albümüyle yeniden sevenleriyle buluştuğunda büyük bir heyecanla karşılandı. hatta akademi de onları onurlandırmayı ihmal etmedi ve "two against nature" ile yılın albümü dalında grammy ödülü kazandı grup. steely dan'in müziğini kısaca rock & roll diyerek özetleyebiliriz. ancak the rolling stones, deep purple gibi rock gruplarından ayrılmalarını sağlayan önemli bir özellikleri var: dan'in müziğinin altyapısını caz oluşturuyor; yaptıkları bestelerde bunun esintileri bulmak mümkün. drum & bass müzisyeni squarepusher'ın müziğinde kullandığı caz temalarının anahatlarını steely dan'de bulmak mümkün, hatta neredeyse rock ile aynı derecede ön planda bu temalar. blues, gerçek blues da grubun müziğinin beslendiği türlerden biri. rock'a yakın her müzikseverin hoşlanacağı bir müzik icra ediyorlar, öyle ki; hip hop grubu de la soul, grubun en başarılı albümü olan "aja"da yer alan peg adlı şarkısını eye know adı altında samplelamış ve büyük başarı elde etmişti, hatta rockseverlerce bile benimsenmeyi başarmıştı. grubun 70'lerde kaydettiği 7 albüm de birbirinden iyidir, bu yüzden en iyisini seçmek gerçekten çok zordur. kimi eleştirmenler aja'yı ön plana çıkarırken, bazıları countdown to ecstasy'nin, bazıları katy lied'ın, bazıları can't buy a thrill'in, bazıları da pretzel logic'in grubun en iyi albümü olduğunu düşünür. bu, grubun kumaşının ne kadar kaliteli olduğunun bir örneğidir.

grubu merak edenlere, tüm yapıtlarını şiddetle öneririm. sanırım two against nature piyasada en kolay bulunabilecek dan albümü ve o da grubun klasikleri arasına şimdiden girmeyi başarmış bir eser. rock tarihinin en istikrarlı gruplarından biri olan steely dan'e kulak verin, es geçmeyin.
  • steely dan adı, william burroughs naked lunch adlı kitabında gecen buhar gücüyle çalısan vibratörün adından geliyor.
  • tahmin ettiğimden çok daha az ilgi gören grup. herkes bir kid charlemagne'i, bir do it again'i, en kötü reelin' in the years ya da rikki don't lose that number'ı bilir sanırdım ama meğer yanılıyormuşum.
    her rock/metal dinleyicisinin eninde sonunda jazz'a ilgi duyacaktır, derler. bu durumu yaşamış her insanın bu grubu mutlaka dinlemesi gerek. mesela progressive rock dinleyiciyseniz ve jazz da seviyorsanız aja adlı parçayı mutlaka dinleyin. ya da klasik rock ve blues seviyorsanız bodhisattva'yı dinleyin. kings dinleyin, king of the world dinleyin, night by night, doctor wu, razor boy, the royal scam, only a fool would say that dinleyin, charlie freak, deacon blues, don't take me alive dinleyin.
  • liman gibi gruptur.

öyle ki dinlediğiniz herşeyden bir anda sıkılınca kendinizi bırakırsınız steely dan'e ve yeni birşeye sarana kadar bu adamların limanına yanaşırsınız.

o yeni sarılan muzikler bezince yine insan döner steely dan'e. hayran hayran dinlemeye devam eder.

herhangi bir zamana ve döneme ait olmayan nadir gruplardandır.
  • bazı gruplar vardır, 10 albüm yapar 3 'ü iyidir, toplam 10 şarkı ile götürür.
    sd öyle değil işte, hemen hemen bütün albümleri arkalı önlü dinlersin şarkı geçmeden, jazz/rock/blues her tadı alırsın, gerçeten en azıdan bizim memlekette, daha çok bilinmesini isterdim, kaldı ki geçen cuma akşamı rock fm 'de çaldı bir şarkısı, arabada nefis gitti.

bir de politik olarak sanki türkler ile de bir kaç diyecekleri var gibi, detayını araştırmadım, hoşa gitmeyen bazı sözleri var gerçi, fazla değinmeyeceğim.

do you like to take a yo-yo for a ride
    zombie ı can see you're qualified
    walk around collecting turkish union dues
    they will call you sir and shine your shoes

bir de bir yerlerde okuduğuma göre, kendileri ile şarkıyı yazmak daha doğrusu bitirmek çok zormuş, incik cıncık orayı düzeltsek, burayı şöylemi çalsak diye bayaaa bir uğraşırlarmış. kaynak bulursam editecem.
  • bu kadar eğlenceli, yaratıcı, komik web sitesine sahip şarkıcı/grup görmedim desem yeridir.

- kaç şarkıcının web sitesini gördün bilader?
    - aslında pek görmedim ama buna bakın bir. valla çok komik ya.. http://www.steelydan.com/

mesela yazdıklarına göre güya grubun ismini 1973 yılında bir plakçının yaptırdığı bir araştırmadan çıkan sonuçlardan seçmişler. bilgisayar yeni yeni ünlenen bir grup için en iyi 9,087 ismi sıralamış, arasından steely dan çıkmış. en iyi elli isim listesi ise şu şekilde:

penis whip

ocular fillibrator

oceans of chocolate

marsupial soup

thorax

hard donut

slime unit

chucky upchuck

thigh patties

cold stone sea monkey

virginia mastic wiener whistle

"the"

conniption and connivin'

the blabberworks people

false intelligence

nabokov

the pewterberg faction

shunt

the lipstick lizards

sucktion

the rambling whippoorwills

hi jinx on ice

small doses

saliva, the movie

luvburst

pennsylvania 911

don and greg

the cuticles

boric acid

shredded brain compote

carolina num nums

the don't fucks

sliding curve

bleckfast at tiffany's

road hummer

radical pattycake

thunderhurl

iron jaundice

the bloody stumps

hard-as-steel man

strong man

steel men

steel-eye pan

steely bob

steely robert

steely shiela

sheedy, allie

sheedy dan

shelly mann

steely dan
  • kısa kesicem. kaç yıldır dinlemediğim şey kalmadı. bir bakiim dedim, lukather larry carlton'u o da bu adamları (grup mrup değil iki kişi) getirdi. steve gadd tom scott chuck findley lee ritenour yok daha neler wayne shorter joe sample da buradaymış. chuck rainey ve (komik davul eğitim videolarıyla) bernard pretty purdie (purdie shuffle) da burada. haftada bir şarkı dinler hale geldim. her dinleyişte bir tuşe bir numara. ben müzik dinlememişim... nokta. sözleri nükteli, tuzu biberi. sıralayayım, youtube falan değil doğru düzgün her tek sesi duyacak şekilde dinleyin, ya da dinlemeyin, who gives a rats ass: aja (steve gadd ve wayne abinin solosu), josie (hihatmania), home at last, the fez, kid charlemagne (solosu çok basit ama çok zor), don't take me alive... daha neler...
  • dinlerken rock+caz/2 tadı veren , olaganustu enstrumantal zenginlige sahip çok sıkı bir grup.ozellikle yolculuklarda ilac gibidir.

the fez in prezervatif yerine kullanildigi rivayet edilir.
  • lokum gibi müzik...
    (bkz: deacon blues)
  • soru : kişilik nedir sizce?

yanıt : kişilik var olan mükemmellikten kaçınmaktır benim için. şöyle, bugün yazılan şiirlerde ben teknik olarak, yapı olarak hiçbir kusur bulamıyorum. ama bu son derece düzgünlük, düz bir satıh meydana getiriyor. kişilik dediğim ise bir yerde kusurları göze alarak da olsa çatlak bir ses çıkartmak, ya da iyi bir ses çıkartmaktır. hataya düşmekten korkuluyor ve kişilikten kaybediliyor. (turgut uyar'la söyleşi - yazko-somut, 1983)

*

yukarıda, turgut uyar'ın ikinci tümcesinde yer alan "bugün yazılan şiirler" sözcüklerini atıp yerine "steely dan" adını yerleştirirseniz steely dan'in nasıl bir topluluk olduğunu daha iyi anlarsınız.
hesabın var mı? giriş yap