• --- spoiler ---

koca üçlemedeki tek kadın karakterin kız kardeşi çıkması neticesinde galeyana gelen luke skywalker'ın koca imparatorluğu sikerttiği filmdir.

--- spoiler ---
  • --- spoiler ---

son sahnesinde yoda'yla obi wan'ın yanlarında beliren anakin'e nereden çıktı bu dallama bakışları gözlerden kaçmaz. obi wan yine daha affedici görünse de yoda muhteşem bir mimikle anakin'e yan yan bakarak yüzünü çevirir ve tam o anda obi wan şimdi böyle gençlerin sevindiği şenlik ortamında hır çıkarmayalım der gibi yodanın sırtına dokunur. öte yandan anakin'in suratında da öyle çok af dileyici bir ifade de yoktur, eski küstahlığına son gaz devam edeceği bellidir. öte dünyada bu üçlünün gayet sağlam birbirlerine gireşeceği çok açıktır.

--- spoiler ---
  • --- spoiler ---
    remastered versiyonunda anakin skywalker olarak hayden christensen gorunmesi guzeldi. amaaa madem boyle birsey yapıyorsun lucas efendi, madem yeni nesil ile eski filmler arasında boyle bir kopru kuruyorsun, nerde orda qui-gon, herseyi baslatan, yoda dahil kimse inanmiyor, korkuyorken anakine inanan adam; herseyi gectim orda o uclu casper gibi cikabiliyorsa force ile birlesmeyi bulan, onlara ogreten kim, qui-gon jinn'e yapilmis bu ikinci sınıf jedi muamelesinin sebebi ne.
    --- spoiler ---
  • kesinlikle serinin en iyisi olduğunu düşündüğüm, star wars'un hikayeye göre son filmi. ve o kadar güzel, o kadar huzur verici biçimde bitiyor ki, insan ''başka bir film çekilmesin, böyle kalsın'' diye geçiriyor içinden. en çok da unutulmaz sahnelerinin çokluğuyla serinin en iyi filmi sıfatını haketmektedir. yoda'nın ölmeden önce luke'la konuşması, luke ve babasının o enfes müzik eşliğindeki düellosu, luke'un babasına yalvarması, anakin'in (o andan itibaren lord vader denilemez) imparator'u ''oğlum ulan o benim'' diye silkeleyişi, anakin, obi wan ve yoda'nın ormandaki eğlencede luke'a gözükmeleri ve belki de en vurucusu olan, anakin'in oğluna ''sen beni zaten kurtardın'' diyerek huzur içinde ölümü hep bu filmdedir. return of the jedi kusursuz bir finaldir.
  • --- spoiler ---

david cronenberg ve david lynch'e yonetmenlik teklifi edilmis ama ikiside olmamis. hatta lynch reddederken "bu lucas'in olayi, o cekmeli" demis. ayrica george lucas'in ilk tercihi steven spielberg'mis ama o da director's guild uyesi oldugundan reddetmek sorunda kalmis.

orjinal senaryoda ewok'lar yerine aslinda wookiee'ler varmis.

ilk 2 filmde anthony daniels'in 3cpo kostumunu giymesi 2 saati buluyormus. bu film icin olanda ise 10 dakikadan daha az surede giyebiliyormus.

32 milyon dolara mal olan film 250 milyon dolardan fazla hasilat yapmis. 1997'de yeniden gosterime girince ayrica 40 milyon dolar daha yapmis.

harrison ford han solo'nun arkadaslarini kurtarmak icin kendisini feda etmesini istemis ama lucas kabul etmemis.

lucas bu uclemeden hic bir karakterin oldurelemeyecegini benimsemis. han solo'nun olmesini reddetmesinin sebebi buymus. yanliz bir tek salvatore'nin vector prime kitabinda chewbacca'nin olmesine musaade etmis.

lucas aslinda ilk death star'i bu filmde gosterecekmis. ama 20th century fox'un illa ilk star wars'da gostermesini dayatinca o da yeniden yapilan bir death star gostermis.

filmin ismi ilk olarak "revenge of the jedi" imis. fakat sonradan "jedi dedigin adam intikam duygusu besler mi lan?" demisler ve filmin adini degistirmisler. ayni donemde cekilen "star trek: the revenge of khan" ismini o yuzden star trek* olarak degistirmis.

lucas'in "izleyiciler hikayeden cok goruntu ister" fikrine karsi cikan gary kurtz (ilk 2 filmin produktoru ve lucasin arkadasi) kovulmus.

yoda'nin luke skywalker'a "evet, darth vader senin baban" demesinin sebebi, lucas'in bir cocuk psikologuna danismasi ve psikologun "darth vader'dan baska birisi bunu onaylamali yoksa 12 yas ve alti izleyiciler bunun yalan oldugunu sanirlar" demesiymis.

filmin posterinde "this film may be too intense for very young children" diye bir uyari varmis.

princess leia'nin jabba'nin kolesi iken giydigi elbisenin fikri oynayan carrie fisher'den gelmis. "surekli cok kapali elbiseler giyiyorum, hic kadin oldugum belli olmuyor" demis.

darth vader'in yakilma torenini lucas yonetmis.

--- spoiler ---
  • gorsel ve imgesel anlamda ilk iki filmi takiben oyunculara bir hal oldugunun resmi film. o luke'un lule saclarinin kesilmesi uclemenin en buyuk yanlisi olmus, ayni sekilde han solo'nun sac performansi genc skywalker'inkini aratmamis. tek tesellimiz chewbacca'nin da farkli arayislara girmemis olmasi.
  • genel olarak sevdiğim ama son sahnelerinden birini yetersiz bulduğum filmdir...

--- spoiler ---
    öncelikle yanlış anlaşılmasın; filmin ve serinin mutlu bitmesinden gayet memnunum... hatta son filmin genel atmosferiyle pek bağdaşmayan "1.geleneksel dark side dan kurtuluş kutlamaları ve şenlikleri" bile gayet güzel olmuş.bütün olanlardan sonra insanın içini açıyor, mutlu ediyor...

filmin beni tatmin etmeyen ve yetersiz bulduğum sahnesi ise; darth vader'ın luke'u kurtarmak için şerefsiz emperor'ı havaya kaldırıp, aşağıya attığı sahnedir.bana göre darth vader'ın bütün yeteneğine ve karizmasına rağmen rakibini ringten aşağıya atan ayı bir pankreasçı edasıyla emperor'ı boşluktan aşağıya atması son derece basit ve ilkel olmuş. ne bileyim işte force grip yapıp ümüğünü sıksaydı veya hiç dokunmadan force push ile aşağıya itseydi daha güzel olmaz mıydı? hiç olmadı sağlam eliyle lightsaber ını avcuna çekip, muşmula suratlı emperor' ı karpuz gibi ortadan ikiye ayırsaydı bari... hayır; sen hayvan gibi force u olan bir sith lordusun sonuçta, adam öldürürken dışarıdaki klon askerlerden bir farkın olmalı... kanındaki midichlorian miktarından utansın kendisi, daha ne diyeyim...

ayrıca seyirci dediğin kindardır, filmin sonunda kötülerin cezasını en ağır şekilde çekmesini ister... seri boyunca emperor'ın yaptığı onca şeyden sonra sadece bu kadarcık acı çekmesi ve böyle basit bir şekilde ölmesi sanıyorum hiç kimseyi yeterince tatmin etmemiştir.

son olarak iddia ediyorum ki: bu film şimdiki teknik imkanlarla çekilmiş olsaydı, böyle mühim bir sahne de çok daha farklı olurdu. ve büyük ihtimalle emperor-darth vader düellosunu izleme şansımız doğardı.

demek ki kısmet değilmiş...
    --- spoiler ---
  • --- spoiler ---
    5. empire strikes back'de obi wan ile yoda arasında önemli bir konuşma geçer:

obi wan - that boy (luke'dan bahsediyor) is our last chance
    yoda - no! there is another.

bu konuşmada yoda'nın kimi kastettiği 6. return of the jedi'da ortaya çıkar. yoda, darth vader'ın içinde hala iyilik olduğunu ve onun yeniden anakin skywalker'a dönüşebileceğini hissederek bunu söylemiştir.

orada kastedilenin leia olduğunu söyleyenler için edit:

yoda’nın o sözü prenses leia’yı kastederek söylediğini savunan arkadaşlar için durumu biraz daha ayrıntılı olarak ele almakta fayda var. olayı basite indirgeyerek düşündüğümüzde yodanın luke’un ikiz kardeşi leia’yı kastettiği ilk akla gelen şey oluyor. ancak hikayeyi bütün olarak değerlendirip sonunda ne olduğuna bakarsak güce dengeyi getiren, imparatoru yok eden anakin skywalker’dır. böylece kendisine ilişkin kehanet de gerçekleşmiş olmaktadır. bu yüzden de sezgileri çoook güçlü olan yoda o lafı ederken içinde anakin’e ilişkin bir umut vardı diye düşünüyorum. koskoca master yoda boşa konuşmaz. o lafı da boşa söylemedi. lucas yodaya o lafı söyletirken serinin sonunu haber veriyordu aslında bize.

bir an için yoda’nın leia’yı kastettiğini düşünelim. o diyalog seriye hiçbir katkısı olmayan gereksiz bir diyalog olurdu. çünkü yoda tarafından tek umudun luke olmadığının belirtilmesi çok hayati öneme sahip ve hikayenin sonu ile bağlanması gerekiyor. mesela imparatoru yok eden leia olsaydı derdik ki “tamam yoda o lafı ederken leia’yı kastetmiş” ama finalde imparatoru anakin bitiriyor ve biz de diyoruz ki “ha tamam demek diğer umudumuz da anakin skywalker’mış, yoda anakin’i kastetmiş."

benim hikayeyi algılayış şeklim, yorumum budur.

--- spoiler ---
  • star wars episode iii revenge of the sith izlenmeden bir anlami olmayan film.

--- spoiler ---
    imparator 'un luke skywalker 'a sırıtarak "hadi bakalım, öldür babanı" deyişi , anakin skywalker 'a "hadi öldür bakalım count dooku 'u" degisiyle ayni. boylece adamin apprentice anlayisinin , eskisini yenisine öldürtmek oldugunu anlıyoruz. burada imparator 'un tek hatası luke'un babasi anakin gibi zayıf karakterli olmadıgını farkedememesi... gülümseyerek ı$ın kılıcını kapatması, eskiden bir mana ifae etmemekteyken, 19 mayis 2005 ile beraber bir milestone olarak hafızalara kazındı. bu arada, anakin, mace windu'yu nasıl sattıysa son dakika, ayni sekilde imparator'u da sattı. bu da episode iii'ya yapılan bir baska gonderme.
    --- spoiler ---
  • 77-83 serisinin son filminden çıkardığım derslerden birisi de müzik evrenseldir, hem de gerçek anlamda. galaksilerde müzik dedin mi millet bi coşuyor eğleniyor. o suratına bakmak istemediğimiz jabba'nın yerinde bile binbir çeşit yaratık müzikle şenleniyor dans ediyor stres atıyor. ewoklar zaten dünden hazır coşmaya. luke ve ekibi bildiğin insan, müzikten hoşlanır. bir de şunu da söylemeden edemeyeceğim:
    --- spoiler ---
    arkadaş o son sahnede darth vader çıkar maskemi seni kendi gözlerimle göreyim dediği an luke'un maskeyi doğru sırayla çıkardığını görünce şaşırmadım değil. insan bir iki dener, ilk şunu mu kaldırıyoruz sonra var mı tutturgacı bir şeyi. ne bileyim, ben olsam iki saat uğraşırdım, dur sıkıştı şunu alacaz ilk filan derdim.
    --- spoiler ---
    edit: imla
hesabın var mı? giriş yap