• sven goran eriksson the athletic'den james horncastle'in kendisiyle yaptigi son roportajda 2000'de gelen scudetto, o zamanki efsane kadro, klubun sahibi sergio cragnotti ve taraftarlarla yasadiklarini anlatmis.

cragnotti eriksson'a gorevi teklif ettiginde, "kazanmak icin buradayiz ama hic bir sey kazanmadim henuz. cok fazla yatirim yaptim ve daha fazla da yapabilirim ama kazanmak zorundayiz!" diye niyetini net bir sekilde belli etmis. kendisi bu arada cirio'nun, yani buyuk bir gida imparatorlugun basinda o zamanlar.

cragnotti bu konuda o kadar inanmis ki, eriksson "kimi istesem baskan almak elinden geleni en son raddeye kadar zorladi" diyor. tek istisnasi ise gabriel batistuta olmus bunun. kendisinin buyuk maliyeti ve yasi bu transferden vazgecirmis ikiliyi. ancak baskan gercekten de eriksson'un dedigi gibi o kadar comert ki, sampiyonluktan sonra parma'dan hernan crespo'yu €58.5 milyon'a getiriyor. takimin arkasinda bu kadar guclu bir figurun olmasi tabii as roma taraftarlarinin hosuna gitmiyor. o kadar ki, yerel isletmelere cirio urunlerini kullanmamalari icin baski bile yapiyorlar.

eriksson kadronun yetenekleri kadar oyun zekasindan da ovguyle bahsediyor roportajda. roberto mancini'nin saha ici gorusu ve winner'ligi, sinisa mihajlovic'in surekli daha iyi yapabilecegini dusunmesi ve inanci, sebastian veron'un oyun ici yoneticiligi... sampiyon kadroya su an baktigimizda zaten hemen hepsinin bir takim yonettigi goruluyor.

alessandro nesta - frosinone
    roberto mancini - italya milli futbol takimi
    sinisa mihajlovic - bologna
    simeone inzaghi - ss lazio
    diego simeone - atletico madrid
    sérgio conceição - porto
    giuseppe pancaro - pistoiese
    dejan stankovic - fk crvena zvezda (kizil yildiz)
    matías almeyda - san jose earthquakes

bu isimlere ragmen lazio kazanma kulturunden o kadar uzak kalmis ki, italya kupasini tam 40 yil sonra kazandiklarinda (1958 - 1998) dagilmislar cunku bunu bile beklemiyorlarmis eriksson'un dedigine gore. zaten bir kac gun sonra oynanan uefa kupasi finalinde de ronaldo paramparca ediyor takimi ve 3-0 kaybediyorlar inter milan'a. "bu mactan cok sey ogrendik" diye de ekliyor hoca.

juventus'un gerisinden takibi koruyarak son haftaya kadar tasiyor isi lazio. o son haftada takim ihtiyaci olan 3 puani aldiktan sonra tum gozler 14 mayıs 2000 perugia juventus maçına donuyor cunku o mac yagmur nedeniyle 30 dakika gec basliyor. sonrasi ise efsane... genc paolo rossi'den sonra juventus'u 70'lerden beri maglup edemeyen, hocasi carlo mazzone'nin koyu bir roma taraftari oldugu bilinen perugia old lady'e bicagi sapliyor ve lazio'yu sampiyon ilan ediyor.
  • uefa'da türk takımlarını eleme konusunda uzman götverenler ekibi. beşiktaşlı olarak bu ibnelerden nefret ediyorum, hiç de iyi anılarım yok kendileri ile. dilerim yarıfinale çıkar fenerbahçe..
  • o kadar sevmiyorum ki bu takımı, fenerbahçeye karşı oynarlarken bile yenilmelerini istiyorum. üstelik fenerbahçe bu takımı yenerek tarihinin en büyük avrupa başarısına ulaşacakken. bu takımın ırkçı olmadığını iddia edenlere laf anlatmak ne kadar doğrudur bilmiyorum, ama yine de şansımı deneyeyim.

1. paolo di canio: ismini duydunuz mu bilmem. bu kulübün efsane oyuncularındandır. toplamda 23 yıllık kariyerinde iki kez yolunun düştüğü ve sadece 104 maç oynadığı bu takımda efsane olmasının nedeni tabii ki oynadığı futboldan çok, ırkçı düşünceleridir. sahada nazi selamı vermeyi de alışkanlık haline getiren bu vatandaş hala lazionun en sevilen eski topçularındandır.

2. onlarca ırkçı tribün vakası: hadi 1 olur, 2 olur istisna dersin, türk kolaycılığına kaçıp "bir kaç kendini bilmez", "onlar gerçek lazio taraftarı değil" diye bahanelendirirsin de her maçında ırkçı tezahüratlar yapan, onlarca defa bu konuda ceza alan, çok sayıda futbolcusu gol sonrası nazi sevinci yaptı diye ceza alan, tribünlerinde nazi bayrakları açan, daha yakın zamanda futbolcularının kulüp ceza almasın diye ırkçılık karşıtı tişörtlerle sahaya çıktıkları maçta bile ırkçı tezahürat yapan bir takıma bahane bulabilen bir insan ya çok zekidir, ya da karşısındakini çok aptal sanıyordur.

3. ss: hadi bunu ss in sociata sportiva, yani spor kulübü anlamına geldiği şeklinde bahanelendirebiliriz. peki 2. dünya savaşı sonrası bu ön ada sahip bir çok kulüp bu adı değiştirirken zamanında mussolinin de önemli desteğini alan lazio nun değiştirmemesindeki ısrarı ne ile açıklarsınız.

4. kartal: kulübün simgesi olan kartalın faşist politik gruplar tarafından sahiplenildiği bilinir. örneğin
    nazi kartalı: http://img.addfunny.com/…25/24189/629nazi_eagle.png
    lazio kartalı: http://upload.wikimedia.org/…ia/tr/8/86/sslazio.gif
    başka bir faşist olduğu bilinen ve salazarın takımı benfica kartalı: http://upload.wikimedia.org/…tr/d/dc/sl_benfica.png

5. tarihi: bu kulübün italyanın faşist parti tarafından yönetildiği yıllarda iktidar tarafından desteklendiğini bilmeyen herhalde yoktur. kulüp italyan ordusu mensuplarınca kurulmuş olup, o ordu mensuplarının kulüp kurulduktan 20 yıl sonra faşizmin iktidara gelmesinde ne kadar etkili oldukları da ortadadır. yine mussolininin bu takımı desteklediği herkes tarafından bilinir. taraftarları günümüzde bile rakibi romayı "komünist" ve "yahudi" olmakla suçlar

6. deplasman forması: italya ve faşizm deyince akla kara gömlekliler gelir. lazionun da deplasman forması hemen her sezon siyah olmuştur. eminim tesadüftür ya da görsel tercihtir. ama her nasılsa real madrid, benfica ve bayern münihin de düz siyahı sıklıkla tercih ettiğini görüyoruz.

bonus: http://tv.haberturk.com/…mi-mi-roma-selami-mi/85562
  • futbol takımı. fenerbahçe ile eşleştikten sonra hakkındaki yorumlara yönelik küçük bir kompozisyon yazacak olursak;

başlık: "abini sikeyim, sana bişi olmasın"

giriş: "abi lazio serie a da çok formda şampiyonlar ligine kalma mücadelesi veriyor. avrupa liginde en çok gol atan, en az yiyen takım. libor kozak 8 golle avrupa liginde gol kralı. fenere çok pis kitleyecekler abi evini barkını neyin varsa handikaplı lazio'ya bas".

gelişme: webo kobrayı salar işler değişir. "abi lazio'nun çok eksiği var hem zaten onlar için önemli olan lig. uefayı kimse siklemiyor ki. haftasonu roma ile maçları var çok büyük derbi. hakemde fenere çalışıyor zaten". ardından kuyt hançeri saplar.

sonuç: fener handikaplı alır.

değerlendirme: "lazio çok kötü takımmış, nasıl gelmişler buraya kadar anlamadım abi. defansları, kalecisi berbat, golcüleri yok. fener çok ballı".
  • nihayet hakkında beklenen haber yapılmıştır.

http://www.fotomac.com.tr/…-sezonun-en-kotu-laziosu
  • serie a'da eski gunlerine donmesi beklenen takim. bu takimi feci $ekilde trabzonspor'a benzetiyorum ben. 90'lar da tutkulu bir lazio ve trabzonspor taraftari olarak hemen hemen iki cephede de ayni hayal kirikliklarini ya$adim.. $ampiyonluk'tan bahsetmiyorum ho$ lazio'da 2000 senesinde tam 26 yil sonra araya bir $ampiyonluk siki$tirdi ya neyse.. konu o degil..

soz konusu iki takimi kendi liglerinde degerlendirdigimiz zaman 90'lar da son derece kaliteli kadrolar kurmu$, ligde ki diger buyuk rakiplerine her alanda rakip olmu$ , ustunluk kurmu$, kolay kolay puan alinmayan en nihayatinde cekinilen takimlar olmu$lardir. burda hemen gordon milne'nin be$ikta$'i cali$tirirken soyledigi '' fikstur belli oldugunda elime kalem kagit alip puanlari hesaplarim, her defasinda trabzon deplasmanina cizik atarim, zira ordan puan alinmaz'' sozunu hatirlatmak isterim.

2000'li yillardan sonra siradanla$maya, rahatca gidip galibiyetle donulebilen deplasman olmaya, ama inatla buyuk olmaya devam eden, iki mavi'nin paralel oykusu... vieri 'den corradi'ye, hami'den umut bulut'a donu$en yol... mancini, nedved..unal, tolunay...

gok mavisi tozluklar alttan siyah $eritli, beyaz $ort siyah puntolarla numaralandirilmi$, gok mavisi forma o da siyah $eritli ' cirio' gogus reklamli o forma...marchegiani, alessandro nesta, sinisa mihajlovic, almeyda, roberto mancini, pavel nedved,marcelo salas, alan boksic, christian vieri,veron...

koyu mavi tozluklar bordo $eritli, koyu mavi $ort ve bordo ve ayni ton mavi cubuklu ' vestel' gogus reklamli o forma...$ota, hami mandirali, unal karaman, tolunay kafkas, abdullah ercan, ogun temizkanoglu...

birinde lombardo oynadiysa digerinde osman ozkoylu
    birinde lucas castroman oynadiysa digerinde lemi celik

forma giydi.

$imdi kimse goran pandev'e kotu forvet diyemez ama bir vieri, bir boksic , bir salas degil $uphesiz

$imdi kimse gokhan unal'a kotu forvet diyemm ahhahhaa bildigin kotu forvet lan, ulan o kadar gotumu yirrtim e$le$tirme yaptim yine ayni yerden yattim, ba$larim ulan tespitine de mavisine de cok sinirlendim $u an...

birbirlerine benzer hikayeye farkli sebeplerden sahip iki mavi.. biri icindeki maddi sorunlar yuzunden digeri ''icindeki'' problemler yuzunden bir donem siradanla$an ama $u gunlerde eski parlak gunlerine goz kirpan iki mavi'm.
  • fenerbahçe ya da başka bir kulüp tarafından hiç farketmez, elenmesini ve beter olmasını istediğim kulüp. faşizmin diyarı, ırkçılığın merkezi, nazi selamı verenleri baştacı eden bir zihniyetin tezahürü.

edit: faşistler kötülemiş. direniş ulan!
  • bir beşiktaşlı olarak fenerbahçe'nin elemesini can-ı gönülden istediğim takım. acımayın faşolara.
  • emre belözoğlu'nu neden hala transfer etmeyip, taraftarına yeni bir efsane kazandırmadığını merak ettiğim kulüp.
  • livorno'nun bayraklarıyla karşılayacağım takımdır.
    şükrü saraçoğlunda en az 10 metre livorno bayrağı açmayan outside'a bir daha şükrü saraçoğluna gitmek nasip olmasın.
hesabın var mı? giriş yap