• kıssadan hissesi; paranın bi değeri yok, iyi bir insan olun.

olmayacağız kardeşim. islam coğrafyasından tut uzakdoğuya kadar her kilometrekarede bize dünyevi zevklere kapılıp birbirimizi kırmamayı öğütlemeyin. kimse 1 milyar dolar parası olan bir insanın artık hayattan keyif almadığı üzerine empati kurmak istemiyor. insanca yaşamak istiyor, gelir dağılımında adalet istiyor.

paranın değeri var. ve sike sike o parayı bizimle paylaşacaksınız. sike sike bu düzen değişecek.

bize iyi bir insan olmayı öğütlemeyi kesin artık.
  • --- spoiler ---

baş karakterin sezon sonunda emel müftüoğluna dönüştüğü dizidir.

--- spoiler ---
  • en rahat izlediğim uzak doğu dizisiydi..

yarışmacıların numaraları vardı, şirketin çalışanları ise hep maskeliydi.

kimseyi ayırt etmek gibi zorluğa düşmedim.
  • --- spoiler ---
    oyuncuların kaderleri önceden belirlenmişti.

ana karakter at yarışından 4,6 milyon won kazanıyor. dizinin sonunda da büyük ödülü o kazanmıştı.

mafya eleman köprüden atlayarak hasımlarından kurtuluyordu. köprüden düşerek öldü.

çıtır kızımız kaçakçının boğazına bıçak dayıyordu. aynı yerden bıçaklanarak öldü.

paki genç patronunun parasını çalmıştı. sonunda elindeki misketleri çaldırıp öldü.

ana karakterin kankası intihar etmek üzereyken kart geldi. oyunun sonunda intihar etti.
    --- spoiler ---
  • --- spoiler ---

filmdeki düzeneği kuran para ödülünü veren demirören olsaydı büyük ihtimal kazanan kendisi olurdu.

bütün filmi şirket kesin bir şeyler yapacak para ödülünü vermeyecek diye izledim. türkiyede yaşamanın verdiği paranoya.
    --- spoiler ---
  • --- spoiler ---

temperli cam oyununda camcı abinin misketi bolmuş gibi atması çok saçmaydı. güç bela bir tane cisim bulmuşsun, o da önceki oyundan kalan bir misket. belli ki adam onu cebellezi etmiş. camcı abi anında fırlatıp "daha yok mu, diğerine de atacam" diyor.

altındaki cam temperli işte. önce ona atsana misketi. vücut ağırlığı sesi keser diye düşünüyorsan da misketi fırlat, düşmeden önce zıpla işte. en azından temperlinin çıkardığı sesi bilirdin.

--- spoiler ---
  • düz adam cikarimi yapacagim simdi. kore yapimi olan ve globalde cok ses getiren bir diger yapip parazit filmiydi. iki yapimin da ortak konusu fakirlikten kirilan insanlarin zengin olma cabasi diyebiliriz. buradan yola cikarak korede ciddi bir gelir adaletsizligi oldugu cikarimi yapabilir miyiz?
  • korelilerin misketten bir bok anlamadığını gördüğüm dizidir. 7 yaşındaki halimle hepsini üterdim. donlarına kadar alırdım pezevenklerin.
  • --- spoiler ---

o haşlanmış yumurtanın içine notu nasıl koydular acaba? beynim yandı anlamaya calisirken
    --- spoiler ---
  • --- spoiler ---

ortadoğulu ali böyle oyunlara nasıl kanıyor çok ilginç. lan ortadoğu'da her gün squid game bilader. asıl senin koreliyi ayakta uyutman lazımdı

--- spoiler ---

edit: arkadaşlar pakistan'ın ortadoğu'da olmadığını ben de biliyorum. zihniyetin ortadoğu'dan çok da farklı olmadığını varsayarak yazdım.
hesabın var mı? giriş yap