• yatakla beraber cok para verirken dusunmeden, uzulmeden alinmasi gereken iki nesneden biridir benim icin (bir spor dali icin uretilmemis, gunluk kullanim icin tasarlanmis olanlardan bahsim). simdi farkettim 2009 yilinda aldigim bi nike spor ayakkabiyi arkasindan artik klasik giyinmeliyim dusuncesiyle aldigim bir cok ayakkabiya ragmen neredeyse ayagimdan cikarmadim. hala cok rahat ve seklini koruyabildigi (ami gotu dagitmamak) icin en az bir sene daha giyerim gibi gorunuyor. dusunsene 4 sene neredeyse her mevsim ve her ortamda giydigin bi ayakkabi icin 100 lira buyuk bi para mi? degil. yatak konusunu hic actirma zaten omrunun ucte biri uzerinde gececek tabi ki kiyacaksin parana. simdi git.
  • basket oynamaya ve rahat yurumeye yarayan ayakkabi.. (bkz: nike) (bkz: reebok) (bkz: slazenger) (bkz: converse)
  • bir zamanlar bir çocuğa alınabilecek en kıymetli hediyelerden biri idi. cırtcırtlısı ayrı, bağcıklısı ayrı önem taşırdı. tasarım olayı daha bu kadar abartılmamışken, bunlara eklenen her tür orijinal yenilik çocuklar için göz kamaştırıcı, muhteşem idi. ayakkabının yanında fermuarlı cep olmasa mesela, bozuk paralar nereye konacaktı.
  • her kıyafetin altına beyaz olanı yakışmayan ayakkabı.. aynen beyaz çorap gibi..
  • fiyatlarında bir ali cengiz oyunu yapıldığını düşündüğüm ayakkabı. özellikle marka dediğimiz modellerde bu durumu anlamlandıramıyorum.

şimdi pazarda adidasın 4 çizgili, neredeyse aynı ayakkabısını 20 tl ye satıyorlar. bu ayakkabıyı 20 tl ye satan adam bu ayakkabı nereden baksan 10 tl ye imal ediyor. ve bu ayakkabıyı adidasa kıyasla göt kadar bir atölye de imal ediyor.
    gelelim adidasa , sen kalk çin'de devasa bir fabrika kur, sonra işçileri saati 52 centten çalıştır, sonra gel bu ayakkabıları 140 liradan bize daya. bizimkilerde sarı çizgili siyah adidas eşofman altı na bunları giyip dışarıda piyasa yapmak için tüm bu adaletsizliğe katkıda bulunsun.
    kendilerine niye diye sorduğunda da "ama kaliteli yea" diye cevap verenlerin ağzına da kürekle vurasım geliyor, ulan daha ikinci ayında ayakkabının ağzı burnu dağılıyor nerede kalite lan.
    gerçekten anlamıyorum.
  • spor yapmak amaçlı kullanımı %5 ortalamalarında gezen ayakkabı.

ha bana sorarsanız artık spor ayakkabı dediğimiz tür aslında günlük diye tabir edilen kullanıma giren ayakkabılar.

nike airmax hangi sporu yapmak amaçlı dizayn edilmiş birisi bana desin hele.
    yani istesen okulun bahçesinde iki basket atarsın eyvallah. ama bir performans ayakkabısı değil yani,
    gym de bole anca işte.. kassan..

-gym kelimesinin türkçe karşılığı mı yok ben mi bilmiyorum acaba, spor salonu değil zira, abdi ipekçi ne o zaman..-

ha eleştiriyor muyum bu durumu, hayır. spor ayakkabı anlamından kaymış bir tabir sadece bizim için artık.
    spor ayakkabı deyince spor yaparken giyilecek ayakkabıyı anlamıyoruz artık.

şimdi misal
    2000 lerin başında halı saha ayakkabıları kot altına giyiliyordu. (gülücük burada)
    yani saçma ama moda mıydı neydi..
    aslında performans ayakkabısı, millet spor ayakkabı diye gitti aldı nayklardan adidaslardan.

ama misal krampon, günlük kullanıma uygun değil. heh işte esas spor ayakkabı bu. yani performans amaçlı spor amaçlı.

yani böyle işler işte gençler

spor ayakkabıya başka isim bulmamız lazım acil. düşünün taşının kararlaştıralım bi isim ona geçelim.

chanel abiye kıyafet altına spor ayakkabı yaptı misal bu arada
    yani buna da spor ayakkabı diyoruz
    krampona da
    olmaz..
  • artık süper zengin ayakkabısı olmuş. bugün bir tane alayım dedim. normal yazlık ayakkabıyı spor ayakkabı diye 100 kağıda, normal sport ayakkabıyı da en ucuz 250 kağıda dayamışlar ki az düzgün olanı, hava alıp ter yapmayanı 500 kağıdı buluyor.

sonra gel de spor yap. alsam bir ayakkabı cam kutuya koyar saklarım lan müzelik olarak. ne sporu?

ayağına giyip hergün koşsan bir 45dk eskiyecek. yok bir şey olmaz kaliteli al demeyin. eskiden normal fiyatken aldığım adidaslar bile 1 sene dayanmıyordu. en uzun dayanan ayakkabım aksarayda zenci kardeşlerimizin sattığı plastık ayakkabıydı. üç sene giydiydim şerefsizim.

biri bizi fena sikiyor valla.
  • kimine göre lastik ayakkabı kimine göre kes olarak ta adlandırılan ayakkabı.
  • eskişehircesi ketendir..
  • bazılarında arkası apartman topuk önü gecekondu topuk gibi. geçici bir moda olabilir.

aslında arkadaki görünen topuk üstüne lastik kaplama.
hesabın var mı? giriş yap