• efendim 2014 yılında yayınlanacak anime için şimdiden başlık parselliyorum ama şunu söylemeliyim ki studio trigger'in animesi kill la kill'i izledikten sonra yine aynı cümleyi kuracağım aklımın ucundan geçmezdi: evet sevgili animesever dostlar; anime endüstrisi halen ölmediğini bize bu anime ile tekrar göstericek. cowboy beopun yönetmeni shinichiro watanabenın yeni anime projesi olarak karşımıza çıkacak bu serinin trailerine/pv'sine göz attığımız zaman gerçekten de gelecek vaat eden bir anime olacağını söylemek pekte yanlış olmaz. animenin karakter dizaynını yine anime endüstrinin önde gelen anime yapım şirketlerinden birisi olan bones anime stüdyonun meşhur anime serilerinden birisi olan soul eaterin karakter dizaynını yapan toshiyuki ito abi yapacak ve evet bones demişken animenin yapımcı şirketi bones. şimdi böyle güzel isimler bir araya gelir de ortaya güzel bir seri çıkmaz mı? valla bana şimdi animeyi sadece meme ve göt göstererek kurtarılmayacağını söylerseniz ağzınıza meşe odunu ile kütede kütede vururum ki işte o zaman böyle bir serinin normal otaku kültürünü eline geçirmiş yavan ecchi anime serilerinden farklı olduğunu ancak izledikten sonra anlarsınız. trailindeki animenin verdiği oldschool hisse bayıldım ki ben böyle nostaljik yapımlara biten birisiyim. şimdi modern çağda yaşaıpta böyle serilerin halen var olduğunu görmek gerçekten sevindiriyor beni. şimdi bu serinin nasıl bir seri olacağını bana soracak olursanız, sadece trailerine bakarak söyleyebilirim ki redline, cowboy beop ve lupin karışımı şahane bir seri olacak. ama yeni bir space cobra vakası da olabilir ki bu da gayet şahane olur. bal dök yala yala bitmez bir seri olur bu sayede. her neyse artık çıkacağı günü sabırsızlıkla çekmeye başladım bile. hani ulan pv'si/traileri derseniz ahan da buyrun:

https://www.youtube.com/watch?v=o480grsqgmo
  • --- bölüm 08 - spoiler ---

sekizinci bölümüyle laika adlı uzaya yollanan ilk köpeğe kendine has tarzıyla saygı duruşu yapan anime. harbiden de duygulandırdı bu bölümüyle helal olsun.

(bkz: laika)
    (bkz: sputnik 2)

--- bölüm 08 - spoiler ---
  • öncelikle (bkz: underrated series is so underrated)

--- ikinci sezon son bölüm/13 - spoiler ---

ancak dandy zaten tanrı olma teklifini reddedip, sırf meme ve göt uğruna tüm varoluşu da baştan resetleyip, her şeyi eski haline getirebilirdi. tonlarca yine referans vardı bu bölümde.

mesela the shinning, gundam, cowboy bebop, gurren lagann, space runaway ideon, evangelion, gundam, full metal, macross, doraemon*,banner of the stars ve gaogaigar bunlardan bir kaçı. vicious' bird veya şu sahne gibi.

dandy evrenin hakimi ve bir çok farklı evrenler arasında var olabilen ve bu evrenler arasında geçiş yapabilen belki tanrı ötesi bir varlık. sonu da güzel bitti zaten. o değilde hikaye anlatıcı abi tanrıymış ya la ahaha ne koptum orda. o anlatıcıyı bile bir şekilde hikayeye dahil etmeleri bambaşka bir olaydı benim için. zaten bu sahneyi de hemen takiben; dandy tüm evreni resetleyip, ilk bölüme yani serinin başladığı noktaya geri döndü. dandy'deki yeni değişimi farkettiniz mi bilemedim ama ilk bölümün ilk sahnesinde götte göt derken şimdi ki* yeni evrende baldır bacak diyordu. bir evrende göt diğer bir evrende meme ve başka bir evrende de baldır ve bacak hastası yani dandy. işte böyle kafa ve mükemmel ve geniş adam. hastasıyız.

yani bu son bölümde kafalarda takılı olan bir çok soruyu da cevaplayarak güzel bir final yapmış seridir çoklu evren teorisi doğru mu değil mi diye.

edit: hah şimdi aklıma geldi. admiral parry bu arada google'ın ceo'su larry page parodisi. off bu serinin en sevdiğim bir yanı bir çok yaratıcı bölümlerinin olmasının yanında, böyle yine yaratıcı fikir ve parodilerin de olması. adamların isimleri bile birbirine benziyor: parry -> larry, gogol empire -> goggle empire yani harflerin yerlerini değiştir *al sana goggle parodisi aıhufghduıhfds. zaten bir bölümünde de goggle maps'ın evren versiyonuna felan da gönderme vardı yanlış hatırlamıyorsam. daha o bölümlerden zaten kıllanmaya başlamıştım.

valla özlicem seni dandy sırf böyle cin fikirli beyinlerin elinden çıkma bir seri olduğun için. ve eminim ilerleyen yıllarda kült bir seri olarak hatırlanacaksın.

--- ikinci sezon son bölüm/13 - spoiler ---

her ne kadar her bölüm birbirinden ayrı olup, ana hikaye yokmuş gibi görünse de, aslında alt metnine bakıp, bu seri hakkında onca şey söylenebilir. her bölümde verilmek istenen ana fikir ve yine bu bölümlerin alt metinlerine bakıp, uzun uzun bu alt metinler hakkında makale ve eleştiri bile yazılabilir. ama ben çok tembel bir insan olduğum için o kısımlara hiç değinmeyeceğim uzun uzun yazı yazmaktan pek hoşlanmadığım için. her neyse demem odur ki bu seriyi severek takip ettik ve serinin yapımcılarının söylediğine göre eğer serinin satışları güzel olursa ileride de belki üçüncü sezon en olmadı bir filmini dahil çekebilirlermiş. üçüncü sezonunu sallayın ama bu iki sezonun üstüne bir film bence güzel gider ve umalım ki serinin satışları japonya ve yayınlandığı ülkelerde güzel olsun. türkiye'yi adamdan bile saymıyorum çünkü anime desen adamlar sen çocuk musun, halen çizgi film mi izliyorsun diye gözünün içine bakıyorlar. ve son olarak bir kaç bir şey daha ekliyecektim bu entryime ama birden o söyleyeceklerim kafamdan uçtu gitti manyağa döndüm an itibariyle. neyse aklıma gelirse editlerim ama gerçekten de dandy bir seriydi ve bluray versiyonları çıksın güzel geniş hd televizyonda tekrar izleyeceğim kaçırdığım detayları tekrar yakalayabilmek için.

(bkz: may be continued?)

http://i.imgur.com/axzorug.gif
  • 2. bolumunde, internete kisisel bilgi koymanin ne kadar tehlikeli olabilecegini super bi' yolla anlatiyor bize. internet ozurlu arkadaslariniza izletin, tehlikenin farkina varsinlar, baby.
  • "bunun bas kahramani lupin'i android" dusuncelerine gark olmusken zaten hali hazirde lupin iii'den de esintiler barindirdigini okumamla mest olmami saglamis anime. sadece trailer'ini izledim ve fan service'ine bir "oh$$$" demek isterim, oh$$$.
  • gayet deneysel bir çalışma olmuştur.
    renk kullanımı ve aksiyon sahnelerindeki akışkanlık takdire şayandır.

kaliteli saçmalık olarak nitelendirilebilir.
  • beğenen elemanlar ne anladılar acaba dedirten anime.replikler espriler bana tamamen anlamsız gelmektedir.ayrıca sadece bizim ülkede değil, amerikadada tutmayacaktır.cowboy bebop amerikada tutmuştur ama bu anime japonlar tarafından pek sevilmemiştir.japonyada sevilen her animenin bizim hoşaflar tarafından sevilmesi tamamen özentidir!şimdi ülkemizde genelleme yaptığımızda köpek kediden daha çok sevilmektedir ancak japonlar kedilere tapmakatadır.şimdi bizdemi zorla kedi sevelim?
  • yayın tarihi, zamanı ve kanalları hakkında bir çok yaygara kopmuş anime. avrupa, amerika dahil bir çok kanal baya bir tantanaya girmişti. hatta ilk 10 dakikalık vidyosu sızdı ve büyük bir olay oldu. kanımca çok sağlam bir seri olacak. bugün ilk bölümü yayınlandı sanırım.
  • dün sabaha karşı bitirdiğim, çok güzel müziklere sahip şahane bir animedir.
    "space dandy: he's a dandy guy in space. he combs the galaxy like his pompadour on the hunt for aliens. planet after planet he searches, discovering bizarre new creatures both friendly and not. these are the spectacular adventures of space dandy and his brave space crew in space."
  • netflix'e düşende tekrar izlediğim, pompadour'una qurban olduğum, most underrated anime ever dediğim, ingilizce dub'ı zerre sırıtmayan meşk-ü feza.

(bkz: stay dandy baby)
hesabın var mı? giriş yap