• şahsi kanaatim tüm tıp fakültelerinde ilk derse başlamadan önce bu film zorunlu olarak izletilmeli . böylelikle izleyen öğrenciler okudukları fakültelerin onları doktor yapamayacağını , onlara sadece diploma verebileceğini en başından anlamış olur, gerçekten doktor olmak istiyorlarsa izleyecekleri yol hakkında da fikir sahibi olurlar.
  • bugün çok anlamlı bir gündü benim için. kalbimi 24 saat dinlemek için holter takıldı. evde otururken tesadüfen bu filme rastladım. sadece ismi hoşuma gitti konusunu bilmiyordum bile. film bittiğinde bir kere daha hayatta tesadüf diye bir şey olmadığını hatırladım.
    gerçek bir hayat hikayesi. kahramanımız ise kalp ameliyatlarını ilk başlatan kişi.
    başarı için ilham almak isteyenlerin seyretmesi gereken bir yapım. filmden coşku ile çıkardığım ana fikir ise:

" allahın verdiği yetenek diploma ile ölçülmez. eğer işini gerçekten seviyorsan, başarılı isen, yetenekli isen bir şekilde dünya seni bulur çıkarır. hiç olmayacak hayallerin bile bir gün gerçek olabilir. yeter ki sen mütevazı ol, çalış ve yararlı olmaya odaklan. hırslanma ve şımarma."
  • 4 ya da 5 kez izlediğim film. hakkında yüzlerce entry yazılmış olması gerekirken neredeyse hiçbir şey yazılmamış. ilginç.
  • bugün kalp damar cerrahisi ameliyatlarında en sık uygulanan yöntemlerden biri olan bt shunt'a isimlerini veren iki muhteşem bilim insanı ve günümüz tabiriyle alaylı olarak yetişip muhteşem işler başaran vivien thomas'ın hikayesi.

bt şant--------> b: blalock
    t: taussig
  • harikulade bir biyografi olmuş. bünyeyi gaza getirmek bir yana dursun, şu buhranlı dönemde mesleği sevmeyi tekrar hatırlatmıştır. 9/10
    ve filmden güzel iki alıntı;

"sizin risk olarak gördükleriniz benim için fırsattır."
    "pişmanlık duyduğun çok şey olmadıkça layıkıyla yaşamadığını söylerler."
  • alan rickman ve mos def'in muhteşem oyunculuklarının sizi alıp bakşa diyarlara götürdüğü çok kalpten, çok duru, mükemmel film. bulunursa mutlaka izlenmeli.
  • asıl işi marangozluk olan viven thomas'ın tek hayali doktor olmaktır. bir gün enteresan deneyler yapan bir doktorun yanında, köpeklerin bakımı için( deneylerde kullanılan köpekler) işe başlar. ancak o kadar yeteneklidir, doktor bu dehayı görmezden gelemez ve asistanı olarak çalıştırmaya başlar...

gerçek bir hikayeyi anlatan bu film, tam bir başarı öyküsüdür. izlerken vay anası, ben niye bu kadar zeki değilim, dur alıyım elime şu bisturiyi, başlıyım kesmeye şu köpecikleri dedirtir.

filmin en saçma tarafı ise, aradan 40 sene geçip herkesin saçına beyaz efekt verdikleri anda, yüzlerinin maşallah 20 lik çıtırlar gibi dipdiri olmasıdır. bunu da hollywooda ben mi öğreticem canım.

sonuç olaraktan gayet güzel filmdir, tavsiye edilir.
  • ilham kaynağı bir film, bir şaheser.
  • ırkçılığın; bir insanın hayatında, en fazla ne kadar engel olabileceğini gösteren, engelleyebilirsin ama durduramazsın filmi.
  • insanların adice ön yargıları yüzünden başarılı olmak için belki en uzun yollardan yürüyen vivien thomas ın uğradığı haksızlıkların yürek burktuğu, sonuna kadar heyecanla takip edilen insanı özellikle viven'in anısı önünde saygıyla eğilme ihtiyacıyla dolduran film. ırk ayrımcılığı, bilim insanı egosu, insanın yeri gelince ne bencil ve hırslı olabileceği, emek ve azim üzerine etkileyici bir film. bir de yüzyıldan bile kısa bir süre önce dünyanın en saygın üniversitelerinde dahi ırk ayrımcılığının bu kadar olağan karşılanması adeta insanoğlunun bitimsiz ahmaklığının delili gibi. özellikle hekim olacak herkese tavsiye edilir.
hesabın var mı? giriş yap