• insanların her sıfatı kolayca kullanabilmesine şaşırdığım zamanları sanırım geride bırakalı epey oldu. "ben solcuyum" cümlesini söyleyen insanlara ikircikli şekilde yaklaşır oldum. zira artık biliyordum ki, gerçekten siyaset alanında bir şeylere kafa yoran biri kendisini kolayca etiketleyemez, kolayca "maocuyum, komünistim, sosyal demokratım, sosyalistim, solcuyum" diyemez. muhtemelen onlarca kitap okumuş, saatlerce düşünmüş, yıllarca uğraşmış da "ne olduğuna karar vermiş"tir. insanın ne olduğuna karar vermesi zordur dostlar, bir kere düşünmeye başladınız mı gider yıllarca...

o yüzden "ben solcuyum" lafını pattadanak söyleyebilen, "solcu" sıfatını kendine bu kadar kolayca layık gören insanlara soruyorum "ne yaptın, nasıl karar verdin bunun en iyi yol olduğuna, bu uğurda neler yaptın?" diye... yukarıda saydıklarımı yaparak bu sıfatı hakkıyla kullananlar bir cevap verebiliyorlar, belki aynı görüşte birleşmiyoruz ama, karşımdakine saygı duyuyorum, düşünmüş anlamış da yapmış tercihini...

ama bazen bir bakıyorum, hele de ekşisözlük gibi elimin altında yazılı ifadelerin olduğu bir yerde, kendine hemmencecik solcu diye tanımlayabilen adamların altından kadınları aşağılayan entry'ler girmek, "ahaha bu ülkedeki kadınların %99,9'u kezban zaten" gibi ortalama lümpen ve ataerkil zihniyetin bir tık ötesine geçememiş entry'ler çıkıyor.

böyle de kolay, böyle de basit işte "ben solcuyum" diyebilmek. ulan ben ve benim gibi niceleri yıllarını veriyor siyaset bilimi üzerine okumaya, düşünmeye de, yeni yeni anlıyor, karar veriyor ne bok olduğuna, ki hani düşüncelerimiz uğruna henüz elle tutulur ne yapabilmişiz tartışılır, ömür yeterse bir şeyler koyarız belki ortaya, ama sen arkadaşım, kadını aşağılamakla solculuğu nasıl aynı potada erittin de bana bir hele?

işte bu sebeple hiç bir yerde kolay kolay ağzıma almam "ben solcuyum" lafını... kolay mı lan öyle solcu olabilmek? iki slogan ezberleyeceğim, olacağım solcu, hani bunun altı, neyle doldurdum bunu? yaptıklarımla söylediğim çelişecek, herkesin eşitliğini savunup sonra kadınları aşağılayacağım, olacağım solcu. oldu, başka, hani, daha daha?

kimseye "hayır sen solcu değilsin" demek haddime değil. hani "o gerçek müslüman değil, bu gerçek bilmemne değil" diye gidiyor da dalga geçiyoruz ya, işte onun gibi. ben sadece gülüyorum bu "solcu"larımıza... kadını aşağılayıp, başka etnik kökenden gelenleri aşağılayıp, kendisiyle tamı tamına aynı şekilde düşünmeyen herkesi aşağılayıp, söylediğiyle yaptığı birbirini hiç tutmayan, ama "solcu" sıfatını kullananlara gülüyorum. ve kendimi, her türlü etiketten azade kılmaya uğraşmaya devam ediyorum. günü gelip kendim de ne olduğumdan emin olunca göğsümü gere gere söylerim ben şucuyum, bucuyum diye; şimdilik okumaya ve düşünmeye devam ediyorum. haddim olmayarak, başkalarına da bunu naçizane tavsiye ediyorum.

esen kalın...
  • ışıl özgentürk tarafından aşağıdaki şekilde açıklanan yaşam şekline sahip olanlardır.
    küçük çocuk annesine sordu: ''sol ne demek?''
    anne bir süre düsündükten sonra yanitladi: ''sol; sokakta seksek oynamak demek, korkudan öleyazsan da lunaparkta zincirli sandalyeye binmek demek, gece yatagindan gökyüzünü izleyip gözüne kestirdigin bir yildizla sir paylasmak demek, küçük foklari gaddarca öldüren fok katillerini hiç unutmamak ve kürk giymis bir bayanin üstüne, 'yasasin foklar' diyerek kalici boya atmak demek, yunuslarin bazen bir insan oldugunu düsünmek ve onlarin o muhtesem özgürlüklerini kiskanmak demek, afrika'da bir ay sonra 700 bin yasitin çocugun susuzluktan ölecegini ögrenip kumbaradaki parayi kosarak acil yardim kurumlarina götürmek ve bundan böyle dis firçalarken muslugu kapali tutmak demek, yemegini bitirip geri kalanini üsenmeden bir torbaya koyup en yakin hayvan barinagina götürmek demek, köpegini gezdirirken bir posete onun biraktiklarini almak ve çöp kutusuna atmak demek. kesilen her agaç, yanan her orman için ne yapip edip mutlaka ve mutlaka agaç dikmek demek, kimselerin bu orada ne yapiyor demesine aldirmadan insanlarin kumsalda biraktigi çöpleri toplamak demek, çok merakli olmak demek, su yasadigimiz dünyada kaç dil konusuluyor, farkli kaç renk insan var, neden çinliler sütle yapilmis yiyecekleri yiyemezler, güney ve kuzey kutbu'na kaç kisi gitmistir, onlarin bu yolculuklarda basina neler gelmistir, su bizim oturdugumuz kentin kaç kapisi var, su bizim oturdugumuz kentte kaç müze var, yaziyi ilk bulan kavim sümerlerin kaç tanrisi varmis, hititlerin kaç tanrisi, hint mitolojisiyle yunan mitolojisindeki tanrilar birbirine ne kadar benzer, güçlülerin tanrisi apollon'un da, hint tanrilarindan en sevilen insan basli fil tanri gades'in de yardimcilari neden faredir, bir karinca bir kilometreyi ne kadar zamanda kat eder, sesten hizli giden uçaklarin hizi saatte kaç kilometredir, neden erik agaçlari erken cicek açar, dünyada kaç çesit kurbaga vardir, insanin en yakin akrabasi gerçekten su sinegi midir, freud neden herkesin bildigi bir bilim adamidir, karpuz neden soguk suya birakilir, dünyada parfüm yapilan kaç çesit çiçek vardir, çöllerde kum firtinalari neden hâlâ insanlarin korktugu bir doga olayidir, kirlik alanlarda neden ay ve yildizlar daha parlaktir, ask nedir, bu neden basimiza gelir, kalbimiz sik sik neden kirilir, vicdan nedir, neden yalan söylerken yüzümüz kizarir...''
    küçük çocuk ''anne dur biraz'' dedi, ''kafam karisti.'' ''elbette karisacak'' dedi annesi, ''dünyanin en zor sorusunu sordun, devami var. sol demek; her yaptigin isin neye yarayacagini bilmek demek, okudugun her kitabi, denizlerin tuzunu, göklerin mavisini iyi bilmek demek, bir ormanda pusula olmadan kuzey yildizi'na bakip yolunu bulmak demek, herkes birinin karsisinda mum gibi dururken kendin gibi durmak demek, geceden ölesiye korkmak ama geceyi sevmek demek, gün batimlarini sevmek demek, ormandaki tüm sesleri sevmek demektir; kendin için dans etmek demek, agiz dolusu gülmek demek, her yenilgiden sonra söyle bir silkinip kendi küllerinden yeniden dogmak demek.''
  • bu sagci ve solcu ayiriminin sebebi yanlis hatirlamiyorsam fransa da parlementoda yenilikci solcularin bir karar oncesi parlementonun solunda ki sandalyelere otururken, muhafazakarlarin sagdaki koltuklari isgal etmesi imis.
  • marmara üniversitesi iktisadi idari bilimler fakültesi erkekler tuvaleti bu konuyu şu şekilde açıklar ; bırakın sağı solu okul karı dolu. *
  • sağcılara göre olunması çok kolay kişi. mesela çimlerde bira içersin solcu olursun, saç sakal bırakırsın solcu olursun, hocalara karşı gelirsin solcu olursun, namaz kılmaz oruç tutmassın solcu olursun,..., böyle milyon tane örnek. demem o ki bunları yaparak solcu olamassın. bunları yaparak solculuğa adım bile atamassın. solcu olmak böyle basit işlerle böyle basit hayat faaliyetleriyle olmaz.
    nasıl mı olur?
    lütfen (bkz: solculuk), (bkz: sol),...
  • bedenin en zayıf organı soldakileri olduğuna göre, zayıflardan/güçsüzlerden yana bir siyasi düşünce. ikincisi elinde satır ve sopa ile üniversitelerde eylem yapan ve daha kötüsü o satır ve sopa ile "insan"a saldıran bir solcu da göremezsiniz. çünkü satır ve sopanın kendine, kendi bedenine ve kendi gücüne güvensizliğin bir göstergesi olduğunu da bilir solcu.
  • zenginlerse, "hem zengin hem komunist bu nasil is?" denilen.

fakirlerse, "zaten solculuk temelde fakirligi getirir sovyetlerde insanlar acliktan oldu" denilerek orta anadolu tarzi karbonhidrat sagcilari tarafindan bir turlu onay almayan grup. zira bu ulkede her bokun kriterini bu kafasi konya ovasi gibi dumduz olan sagcilar belirliyor ya!
  • tüm dünyadaki örneklerinin aksine türkiye'de herşeyi tersten görüp ters anlayan kişidir. kapitalizmin tüm imkanlarını emerek kullanıp lafa geldiğinde kahrolsun kapitalizm diyebilmeyi, demokrasi için ordu göreve naraları atabilmeyi, sevmediği bir halkın devrimini kaka kendi devrimini cici görebilmeyi, elitist olup sosyalizm süper lan diyebilmeyi tek bir bünyeye yedirebildiğinden yeganedir.
    sahil kenarlarında, lüks içinde yaşayan ağa babaları vardır. varoşların genelinde sevilmez. kendisi hariç herkesi amarigan uşağı zannedip herkese hain yaftası takabilir.
    devrimcidir, neyi deviriyon lan diye sorsan hep klişe lafları üretir. faşist dikta ifade özgürlüğü rererörö. halbuki avazı çıktığı kadar oy vermediği adama küfür edebilir. kişisel yaşam hakkı diye bir şey tutturur ve saldırıya uğradığını söyler ama yıllarca türban yasağı konusunda ne kadar faşist duygulara sahiptir kendi de bilir. elin arabı der canı sıkılınca.
    bu türün sayısı giderek azalmaktadır. korumaya alınması gerekebilir.
  • solcu=hep muhalefet
    solcu=hep devrimci
    solcu=hep karşı
    solcu=iktidara geldiğinde hiç bir halt yapamayan zihniyet topluluğu
  • rus hayranlıkları bir türlü bitmeyen grup. yıllarca sağcılara bizi nato'ya soktular diye demediklerini bırakmadılar ancak bu gün birkere daha anladık ki sağcılar solculardan daha akıllı.
hesabın var mı? giriş yap