• insanların birbirlerine rahatça çıplak fotoğraf gönderilmesi için yapılmış application bana sorarsanız.
    bunca seneler boyunca birbirlerine güven eksikliğinden fotoğraf gönderemeyen çiftlere yapılmış.

bilmeyenler için; gönderilen fotoğraflar kaydolmuyor ve gönderen kişi gönderdiği kişinin (1,2,3,4..) kaç saniye o fotoğrafa bakabileceğini kendi belirliyor.

-hop meme fotoğrafı 1 sn açık durup kapanıyor-

-(bkz: gavur yapıyor)
  • "aşkım ilk defa böyle bişey yapıyorum bakınca hemen sil tamam mı?"'cı kızlar için geliştirilmiş bir uygulama.

(bkz: bakınca hemen sil tamam mı)
  • sözlükteki herkesin (ben dahil) anlamakta zorlandığı ve bunun aslında bir yaşlanma belirtisi olduğunu hatırlatmamdan fayda olan program. 1995 ve sonrası doğumlu tüm ergenler bunu kullanıyor.
    günde 350 milyon foto paylaşılıyor. bu rakamı facebook ile eşit. snapchat bir kaç hafta içerisinde facebook'u bu alanda geçecek.

hani annene babana facebook'u instagram'ı anlattığın ve onları üye yaptığın zamanlar var ya işte sen şimdi snapchat kullanıcıları tarafından ''yaşlı jenerasyon'' olarak görülüyorsun ve snapchat'i anlamayarak bunu kabul ediyorsun.
    babaların dediği gibi ''tüm gün bu telefon elinde bık bık bık ne yazıyosun anlamıyorum'' ne kadar mantıksız geliyorsa sana snapchat de buna benzer.

işte sen de snapchat'i anlamaya çalışma. kabul et.
  • degisik bir aninda chat uygulamasi. soyle isliyor;

aplicationi indiriyorsunuz, telefon numaranizi veriyorsunuz. akabinde snapchat sizin telefon rehberinizi bir inceliyor, listenizdeki baska biri de bu application i indirmisse onu kontaklariniz arasinda gorebiliyorsunuz. ve fotochat e baslayabiliyorsunuz.

ama program oyle cok populer olmadigi icin genelde listenizdeki kimse bu app i kullaniyor olmuyor.

bu durumda ne yapiyorsunuz, bu muhabbete ortak etmek istediginiz arkadaslariniza app i indirtiyorsunuz, onun kullanici adini ogrenip o kisiyi ekliyorsunuz. (o kisinin telefonu sizde varsa otomatik ekleniyor zaten).

bir diger olay da su, tumblr gibi foto paylasim sitelerinde bazi kisiler snapchat kullanici adini veriyor, iletisim kanallarindan biri olarak. o platformlardan tanidiginiz birileriyle de bu sekilde iletisim kurabiliyorsunuz.

ozetle bir members only club. aman dur suna pipimi gostereyim, tanimadigim su x kisiye bi sebeklik yapayim olayi yok. ancak arkadas cevresinde 3-5 kisi kullaniyorsa, bunun uzerinden buyuk geyikler cevrilebiliyor.

son olarak; fotograflar kaydedilmiyor, evet. alinan fotonun acilabilmesi icin parmaginizi butona basili tutmaniz gerekiyor. elinizi butondan cekerseniz, fotograf size 10 saniyeligine de gonderilmis olsa, fotografi kaybetmiss olabiliyorsunuz. pratikte gonderilen fotoyu kaydetmenin tek yolu baska bir fotograf makinesiyle elinizdeki telefonun fotografini cekmek (ki hic gerek yok, manyak misiniz:).
  • bir iphone aplikasyonu. bir fotoğraf çekip arkadaşınıza gönderiyorsunuz fakat o fotoğrafı en fazla 10 saniye için görüntüleyebiliyor. ne sizin fotoğraflarınız, ne karşı tarafın fotoğrafları içine kaydediliyor imaj.
  • umarım arayüzü daha karmaşık olur, burası da akraba dolmasın amk.
  • bir hafta önce kullanmaya başladım. sebebi instagramdan takip ettiğim bazı zat- ı şahanelerin artık sadece snapchat paylaşımları yapması.

neyse indirdik kurduk derken 1994 doğumlu asistanım 'bak sakın screenshot falan alma he karşı tarafa bildirim gidiyor rezil olursun' dedi. ben 'allahım neden ben neden' diye dövünürken o muhteşem bir çözümle karşıma gelip 'zaten her gün beraberiz çok beğendiğin bişi olduğunda senin telefondan açar benim telefondan fotoğrafını çekeriz' dedi.

hangimiz daha şuursuzuz bilmiyorum şu an.
  • fotoğrafını çekip yollayacağım heyecanlı bir hayatım olmadığı için, her ne kadar heveslendiysem de, bir türlü doğru düzgün kullanma imkanı bulamadığım zımbırtıdır. millet paraşütle atlarken, paintball oynarken hatta sevişirken fotoğrafını çekip bana yolluyor, ben kendime ve etrafıma bakıyorum: bilgisayar başında oturan hiç ilgi çekici atraksiyonu olmayan bir mahlukat. nesini çekip yollayayım.
  • nasıl çalıştığını bir türlü çözemediğim uygulama. kimlere gönderebilirim göstermiyor ki?!
  • bundan 2 sene önce flört ettiğim bir kız arkadaşımın isteği üzerine telefonuma yüklediğim uygulama. sonra bu uygulama üzerinden seksi bi fotoğrafını yolladı. saniyeler su gibi akıyor, 5-4-3.. bir abaza bu durumda ne yapar? şak diye ekran görüntüsünü aldım amına koyim, nerden bileyim karşı tarafa bildirim gittiğini? aradan 1 dakika geçmeden bir fotoğraf daha attı ve fotoğrafın üstünde şu yazmaktaydı: "ekran görüntüsünü aldığını görebiliyorum" ..

o an üstümden kaynar sular döküldü. üstelik ben "ekran görüntüsü aldığını görebiliyorum" yazdığı fotoğrafında ekran görüntüsünü aldım. bunu neden yaptım? çünkü kız fotoğraf atmadan elim ekran görüntüsü alma tuşundaydı. * fotoğraf açılır açılmaz onunda ekran görüntüsünü aldım. o günden sonra telefonumdan sildim, bir dahada yüklemedim. şeytan işi.
hesabın var mı? giriş yap