• netflix sayesinde haberdar olduğum 2018 yapımı 12 bölümlük enfes japon dizisi.

hajime gonno (8 bölüm) ve takashi motoki (4 bölüm) tarafından yönetilen filmde "uncle sabe" rolünde oynayan ryo ishibashi işini çok severek yapan bir profesyoneli canlandırıyor.

film biraz kanlı ve vahşet dolu sahneler içeriyor. normalde bu tür sahneler izlemediğim halde o kadar güzel çekmişler ve oynamışlar ki böyle sahnelerin ne zaman başlayıp ne zaman bittiğini anlamadım. hoş her bölümü ortalama 25 dakika süren dizinin kendisi de ne zaman başlayıp ne zaman bittiğini anlayamayacak kadar çabuk bitiyor zaten.

dizi oldukça beğendiğim japon dizileri arasında müstesna bir yere oturdu. sadece japonya çapında değil dünya çapında baş yapıtlardan olabilecek filmin önümüzdeki dönemlerde amerikan versiyonun çekilmesi sürpriz olmaz.

japon dizi sektörünün amerikan ve koreli muadillerine göre çok önemli bir avantajı var. genellikle 16 bölüm olan kore dizilerinde sürenin yaklaşık 1/4'ü hiç olmasa dizi çok daha güzel olabilir. abd dizileri de neredeyse son seyirci ekran başından kalkana kadar devam ediyor ve sonunda da diziyi bağlamadan yayından kaldırıyorlar. japon dizilerinde ise boş tek bir sahnenin olmadığını fark ediyorsunuz.

japon dizilerinin çeviri ve alt yazılarının çok fazla yapılmaması, yapılanların da görüntü kalitelerinin düşük olması japon dizilerinin bilinilirliğini azaltıyor. netflix gibi platformların japon sinema ve dizi sektörüne önem vermesiyle ülkemizde de japon dizilerinin hak ettiği değeri göreceğini umuyorum.

bu kadar yazdıktan sonra seyir zevkini bozmamak için çok fazla bilgi vermek istemiyorum ancak dizi hakkında bir ön bilgi olması adına netflix'in diziyle ilgili tanıtım yazısını buraya kopyalıyorum.

"daha fazla adalet arayan bir suikastçı grubu, hedeflerindeki insanların derilerini yüzer ve dövmeli derileri sözleşmenin yerine getirildiğinin kanıtı olarak teslim eder."

iyi seyirler.
  • bu dizide bol bol şiddet içerikli sahneler, kan ve vahşet var, diyerek yasal uyarımı da yapayım. dizinin konusuna aşağıda spoiler ibaresi altında kısaca değineceğim.

--- spoiler ---
    dizi, insan derisi yüzmek konusunda uzmanlaşmış 4 kişilik bir çetenin başından geçenleri konu alıyor. bu çete, genellikle yakuza'ya yamuk yapmış kişilerin infaz edilmesi görevini üstleniyor. işin tamamlandığına dair delil olarak öldürülen kişinin dövmesini vücudundan çıkarıp işverene götürüyor. elbette ekip her zaman profesyonel çalışmıyor. bazen şahsi işler aldıkları da oluyor.
    --- spoiler ---

dizinin kurgusu, müzik ve oyunculuklar gerçekten çok başarılı. bu tarz işleri seviyorsanız hiç tereddüt etmeden izleyin.
  • jim carrey'in the mask filminde aklımıza kazınan repliği.s uzatılarak söylenir
  • alain resnais imzali, basi opsiyonel, ucu acik bir yazi/tura filmi.. 'kendi kendini duzenleyen, ilk interaktif film' diye de anilir ama literatur birazcik kenarda durabilir..

olay, ingiltere'nin pek sirin kasabasi 'hutton buscel'da gecer.. kahramanlarimizdan birinin masanin ustundeki paketten bir sigara alip tellendirmesi ile film baslar.. gelisir..

fakat filmin bir de sigara icilmeden baslayan versiyonu vardir no smoking diye.. ki aslinda bir versiyon'dan cok, alternatif baslangicla gelisen apayri bir filmdir o da.. her bir filmin icerdigi 5 gun/hafta/yıl gibi farkli tarihlerde farkli 'gelisme' ve 'son' alternatifleri de cabasi..

yine yetmedi, film boyunca karsilastigimiz onca karaktere ragmen hepsini sadece iki kisilik bir dev kadronun canlandirdigini da eklemeden gecmeyelim.. tesekkurler..*
  • hamuru kenevir bitkisiyle hazirlanan bir carsaf markasi. illegal degildir; zira bircok yerde satilmaktadir. kafa yapsin diye degil, saglikli oldugu icin tercih edilir.
  • ing. argoda seksi bireyler için kullanılan tanım.
  • bana arap kağıdını bıraktıran harika sigara kağıdı. ocb, raw, rızla, gizeh hepsini denedim bunun gibi temiz tat vereni yok. master isimli gri paketli olanı vazgeçilmezdir.
  • uzun süre ocb organic hemp kullandıktan sonra bırakıp, smk'sının liquoriceli kağıdını kullanmaya başladığım sigara kağıdı markası.

şahsen, dudakta bıraktığı tadı gayet hoş bulmaktayım. bu yüzden tercih ediyorum.

bu kağıt yapı olarak ise ince değildir, orta ağırlıktadır. fakat sarımı kolaydır. yine de, ince kağıt kullananların pek hoşuna gitmeyebilir, belirtmekte fayda var.

tipini akıllara getirmek için şöyle söyleyeyim; filmlerde johnny depp'in tüttürdüğünü gördüğünüz koyu kahverengi sigara kağıdının aynısıdır. fakat yanılmıyorsam onun kullandığı kağıt rizla markadır.

bir kere alıştıktan sonra bırakması zordur, arada sırada diğer kağıtlarla sardığım sigaralardan aynı tadı alamıyorum ve bu kağıdı arıyorum açıkcası.

tabii bunlar tamamen zevk meselesidir; hiç sevmediğini, ağır geldiğini ve mide bulandırdığını söyleyen insanlar da gördüm. buna diyebilecek pek bir şey yoktur. yine de arkadaş ortamlarında deneyen insanlardan genelde olumlu tepkiler geldiğini söyleyebilirim.

tütün dükkanlarında karşınıza çıkar ise bir deneyin derim.
  • (bkz: tüttürmek)
  • fani oldugum tutun mamulleri aksesuar üreticisi. ozellikle organic kagidini hic bir markaya degismem.
hesabın var mı? giriş yap