• son bir kaç gündür başından kalkamadığım eğlenceli oyun. oynanış şekli bir mmorpg'e - massive multiplayer online role playing game - benzese de, temelde bir moba - multiplayer battle arena - oyunu.

oyunda yönettiğimiz karakterler mısır, roma, viking, yunan, çin, hint ve maya uygarlıklarına ait tanrılar ve yarı-tanrılar. yine her moba oyununda olduğu gibi creepler -minion- birbiriyle savaşırken rakiplerin creeplerini kesip, lanedeki rakibinizi harrasslayıp, itemlarınızı tamamlayıp rakibin üssünü ele geçiriyorsunuz. oyun tps bakış açısından oynandığı için -diğer moba oyunları izometrik bir görüş açısıyla oynanır- ilk başta alışmak zor gibi gözükse de, bir kaç oyun sonra kontrollere ve zamanlamaya alışıyorsunuz.

oyunda casual moda girdiğinizde sizi 6 farklı oyun modu bekliyor. bunlar;

arena: 5v5 takımlarla creep desteği ile `arena'da ölümüne bir dövüş. yalnız dikkat edilmesi gereken şey şu, mmorpg arena modunun aksine bir takımın bütün üyeleri ölünce oyun bitmiyor. her iki takımın da bir base puanı var. siz rakipten hero öldürdükçe ya da rakibin creeplerini kesip, kendi creeplerinizi rakibin spawn noktasının dışındaki portala soktukça bu puan azalıyor. oyunun en zevkli modlarından biri bu arena modu.

conquest: standart moba modu. 3 koridor üzerinde her taraftan ikişer kule, kulelerin arkasında birer phoenix -dota ve hon'da rax, lol'de inhibitör-, phoenix'lerin arkasında da bir minotaur'u yok edince oyunu kazanıyorsunuz. burada dikkat edilmesi gereken nokta, hem her lanede bulunan phoenix'lerin hem de üslerin göbeğinde bulunan minotaur'ların size ve creeplere saldırması. bi nevi boss fight gibi düşünebilirsiniz. bunlar dışında yine her moba'nın olmazsa olmazı neutral creep ve roshan tarzı bir dayı da bulunmakta.

assault: conquest'in basitleştirilmiş hali. tek ve geniş bir lane üzerinde yine 5v5 takımlarla oynanan bir mod. bunun conquest'ten farkı, spawn noktasını geçtiğinizde tekrar ölene kadar oraya geri dönememeniz.

domination: wow oynayanlar hatırlar. düşük seviye battlegroundlardan arathi basin'e çok benziyor bu mod. haritada 3 tane obelisk var, bu obeliskleri koruyan birer sand guardian var. bu sand guardian'ı öldürüp obeliskleri ele geçirince haritada kontrol noktası oluşturuyorsunuz ve aynı arena modu gibi creepleriniz portala rahat giriyor. en eğlenceli modlardan bir diğeri de bu.

joust: bu oyun modu da, rakiplerinize meydan okumanızı sağlıyor. 1v1, 2v2, 3v3, 4v4 ve 5v5 şeklinde oynanabilir.

battle of the day: bu oyun modu ise normal karakter seçimi dışındaki karakterleri de kullanabilmenizi sağlayan bir mod. her gün seçebileceğiniz karakterler değişiyor, ama oynanışı bire bir arena modu ile aynı.

şimdilik oyunda kullanıma sunulmuş tanrılar ise;

agni - hint
    anhur - mısır
    anubis - mısır
    ao kuang - çin
    aphrodite - yunan
    apollo - yunan
    ares - yunan
    artemis -yunan
    athena - yunan
    bacchus - roma
    bakasura - hint
    bastet - mısır
    chronos - yunan
    cupid - roma
    fenrir - viking
    freya - viking
    guan yu - çin
    hades - yunan
    he bo - çin
    hel - viking
    hercules - roma
    kali - hint
    loki - viking
    ne zha - çin
    neith - mısır
    odin - viking
    poseidon - yunan
    ra - mısır
    sobek - mısır
    thor - viking
    vamana - hint
    vulcan - roma
    xbalanque - maya
    ymir - viking
    zeus - yunan

item konusuna gelirsek, bir çok moba'da olduğu üzere bu oyunda recipe ile item alma durumu yok. bunun yerine, aldığınız çoğu item'in upgrade'i var, siz bu upgradeleri aldıkça iteminiz de güçleniyor.

oyun şimdilik 0.1 versiyonunda. çok fazla bug içeriyor, çok fazla crash alabiliyorsunuz. ama bunun dışında farklı bir şeyler denemek isteyenler için biçilmiş kaftan.

biraz uzun oldu ama, oyuna başlamak isteyenler için açıklayıcı olduğunu düşünüyorum.
  • bilip bilmemek üzerinden dem vuranların oynadığı oyun.

adamın tek derdi bu çünkü. yazık. tek derdi oyunu bildiğini göstermek. ikinci derdi de siz oyunu bilmediğiniz için sizi eleştirmek.

bilmiyor ki, oyunu metasıyla bilip bilmemek benim zerre kadar sikimde değil. hatta o kadar sikimde değil ki, daha az sikleyemezdim.

ben keyif almak için oynuyorum, bir iki saat oturup kafamı uzaklaştırmak, stres atmak için oynuyorum, yani bir casual gamerım, bildiğin casualim lan. bir de üzerine vir vir konuşanlar, meta diye kasılanlar yüzünden keyif alamıyorum diyorum, adam burada bile yapışıp vir vir vir konuşmaya "nooblar, ezikler, bilmiyorsunuz," demeye devam ediyor. ironi bu herhalde. şaka ya da.

lan oğlum, oyunu bilmek sikimizde değil. valla lan. oynadığımız her oyunu hepimiz bu kadar ciddiye almıyoruz. bazılarını sikimizi taşağımızı kaşıyarak oynuyoruz mesela. bazılarında bir yandan telefonla konuşuyoruz. bazılarında oynarken yemek bile yiyoruz.

hatta bronze league'den yukarı çıkamamak da sikimizde değil. muhtemelen bu oyunu da o kadar uzun süreli oynamayacağım. itemlerimi recommend kısmına tıklayarak alıyorum, nooblukta zirveyim. hatta bazen internetten guidelara bakıyorum. noobluktan ölüyorum, bitiyorum.

o kadar bilmiyorum yani. boyutunu sen hayal et.

ama dur bakayım... yok hala siklemiyorum oyunu bilmemeyi. bildiğimi zaten iddia etmiyorum.

bilmem anlatabildim mi? daha fazla kendimi tekrar edemeyeceğim çünkü. yorucu filan.
  • (bkz: dota)imiş (bkz: lol)müş bunları bırakın allaşkına.karşınıza çıkıp çıkabilecek en eğlenceli online oyunlardan biri.harita çeşitliliği,karakterlerin mitolojik tanrılardan oluşması ve görselleriyle bitirmişler resmen.oyunun en kötü yanı çok sık oyunu bakıma sokmaları.neredeyse ayda bir de yeni karakter çıkartılıyor.oyun meraklılarına denemelerini tavsiye ederim.ama sakın avrupa serverından girmeyin.koduğumun ruslar adamı çileden çıkartıyor.
  • muhteşem ötesi oyun. iki gün önce indirip arenada defalarca maç yaptım. 5500 puan olunca tanrı almaya niyetlenip kali'de karar kıldım. tabi bildiğiniz şamar oğlanına döndüm ve gelenden geçenden tokat yedim. eğer smite yerine aynı başarısızlığı lol'de yapmış olsaydım yediğim küfür ve beddualardan sonra çoktan ölmüş olurdum. fakat onca kötü oyuna rağmen kimseden kötü bir laf yemedim. dereceli oyunlarda işler nasıl dönüyor bilmiyorum ama başlangıç seviyesinde oyuncuların amacı kesinlikle eğlenmek. bu arada dediklerim avrupa sunucusu için geçerli.

eğer amacınız kafa dağıtıp biraz olsun eğlenmekse kesinlikle tavsiye ederim. lol kanserinden sonra kemoterapi etkisi yaptığını da belirtmek isterim.
  • çok şahane, çok leziz.

bir single player gamer olarak lol ve dota tarzını çok beceremiyorum. mouse ile tıklayarak oynamak ölüm gibi geliyor, bu yüzden de başarısız oluyorum. çünkü elim wasd olayına çok daha yatkın.

bu oyun ise tam aradığım şeyi bana sunuyor. hareket kontrolleri bir aksiyon oyunundaki gibi, isabet olayı da sanki bir fps gibi. yani single player oyunları seven bir bünyenin tam aradığı şey. 3rd aksiyon ve shooter oyunlarını moba haline getirmişler adeta.

böyle olunca adapte olmam çok kolay oldu. birkaç gün önce başladım ve şimdiden oyunun en çok kill alan 2-3 oyuncusundan biri olmayı başarıyorum. ki söylendiği gibi match-making olayı öyle çok belirgin sınırlarla ayrılmıyor. master levelim daha yeni 1 olmasına rağmen tokatladığım çok 3-4 master levelli adamlar oldu. neith, hades ve xbalanque favorilerim. duruma göre birini alıp yardırıyorum.

belki de en belirgin eksisi bu zaten. match-making olayı biraz daha geliştirilmeli. daha master olamamış adamların karşısına tutup master level 10 thanatos çıkınca ortalık karışıyor haliyle.

oyunu teknik anlamda da çok beğendim. animasyonları, grafikleri çok güzel. bir aaa oyuna yakın seviyede animasyon ve grafiklere sahip. mitolojiye olan sadakati ise kesinlikle ekstra puan kazandırıyor. tanrılar çok güzel ayarlanmış. gerçi bazıları bir tık öne çıksa da kesinlikle zamanla oturabilecek bir şey bu. sonuçta oyun çok yeni.

ve ekibi gerçekten takdir edilesi. zaten birçok oyun dergisinden ve sitesinden onlarca tebrik almışlar.

sözün kısası çok güzel oyun. hele benim gibi single player kalitesinde multiplayer arıyorsanız, kesinlikle bir deneyin derim.
  • (bkz: underrated)

lan sözlükte o kadar lol tutkunu var, oyuna ilgi sadece bu kadar mı yani ? fena bağımlısı oldum. neith' le akıyorum.*
  • en son closed beta'dayken oynamıştım bunu. bir arkadaşım da sonradan duymuş oynamış falaa, çağırdı gel oynayalım diye. yedi buçuk saattir hala bitmedi patch; üstüne kurup kurup siliyor bir şeyleri dana. sikerim dedim toptan kaldırdım oyunu. sitesinde 2.6gb oyunun kendisi, gidin oradan indirin siz de benim gibi öyle saçma işlere kalkışacaksanız. patch sistemi hala oturmamış diyerekten oyunun beta'dan tamamiyle çıkmasını ümit ederek entry'min sonuna gelmiş bulunuyorum.

sikerler
  • şu 90'lardan kalmış gibi duran düşük çözünürlüklü oyun logosunu ve hatta tüm arayüzü biraz daha estetik hale getirseler, bu oyun olmuş. olmuş ki ne olmuş.

buyrun buradan: https://account.hirezstudios.com/…tm_campaign=email "refer a friend" linkim.
  • valla çok şüpheyle yaklaştım ama bayağı sardı. dota türevi oyunlara alışıksanız hemen kapıveriyorsunuz.
  • dota'nın kol gibi ara yüzü ve taktiklerinden sonra gayet eğlenceli bulduğum shooter/3d moba oyunu. beta zamanında da denemiştim fakat o sıralar dotada takıldığım için bırakmıştım. kat kat daha eğlenceli anlarım olmuyor değil. tek kötü yanı tüm heroların açık olmaması fakat o da god rotationla hal oluyor.
hesabın var mı? giriş yap