• tiguan'ın uzatılmış platformunu kullanan, daha geniş iç hacim, 7 kişilik oturma kapasitesi ve kocaman bir bagaj sunan; tiguan'ın kasasının ön ve arka kısmı skodalaştırılmış versiyonu olarak görünmekle birlikte daha uzun yapısı ile bir üst sınıfmış izlenimi yaratan araç.

polo'dan uzun rapid spaceback*, jetta'dan bir tık daha büyük iç hacim sunan octavia*, passat'tan daha uzun superb* gibi, bu skoda da hitap ettiği sınıfta yer alan vw modelinden daha uzun ve daha geniş bir iç hacim sunarak, içinde bulunduğu sınıfın en "mantıklı" ve fiyatı karşılığında en çok şeyi sunan aracı olmak konusunda ön plana çıkıyor.
  • çocuk sahibi olduktan sonra geniş ve pratik, abartı fiyatlara satılmayan bir araç ihtiyacı doğması sebebiyle tercih ettiğimiz ve 2 yıldan fazladır 1,5 lt. tsi act 150 ps'lik motorlu ve premium donanımlı versiyonunu kullandığımız, d segment suv olarak tabir edilen otomobil.

tercih etmemizdeki en büyük sebepler şuydu: tasarımı güzel, donanımı iyi, iç hacmi ciddi manada büyük, arka diz mesafeleri uzun ve neticede gerçekten bu fiyata bu segmentte alınabilecek en iyi araç olduğunu düşünmemizdi.

nispeten sert süspansiyonlara sahip olmasına rağmen konforlu ve aynı zamanda yol tutuşu iyi. geçen 2,5 yıla yakın, 45000 km'lik tecrübemizde hem şehiriçi hem şehirlerarası uzun süreli çok yol yaptık, ciddi süratlere çıkmamıza rağmen ip gibi gidişini bozmayan, virajlarda çok yana yatmayan ve dengeli bir sürüşe sahip. yerden yüksek yapısı ve geniş gövdesi tabii ki yan rüzgarlardan bir binek otomobile göre daha fazla etkilenmesine sebep oluyor, ancak öyle kayda değer bir problem değil. motor çekişi yüksek, performansı bu güç ve ağırlığa göre gerçekten iyi. dsg şanzıman hızlı çalışıyor ve uzun yolda üzmüyor.

hem boyu, hem de aks mesafesi uzun bir araç olmasına rağmen şehiriçi için kıvrak ve seri bir araç. geniş kapılar ve oturma pozisyonu nedeniyle iniş biniş ve çocuğu koltuğuna oturtmak, bagajı yükleyip boşaltmak çok kolay.

iç mekanda malzeme ve işçilik kalitesi gayet iyi, gözle görülmeyen yerler dahi kalitesiz durmuyor. bu zamana kadar beni malzeme kalitesi anlamında en rahatsız eden parçalar, kapı kolları oldu. özenmemişler. halbuki kapıların iç kaplamaları, deri kullanılan alanlar, diğer trimler, kapı içi gözlerin içi dahi kaplı iken kapı kolları böyle bırakılmış… daha iyi bir plastik veya kaplama kullanılabilirdi.

iç mekan çok kullanışlı ve ferah. ayrıca bir sürü göz var. torpidoda üstte ve altta olmak üzere iki ayrı kapalı alan var. ancak üstteki kapaklı gözde ışık olmaması eksiklik. orta alanda da gözler var ve tabii ki skoda'nın pratik bir bardaklığı mevcut, yerinden çıkarılabilen. bu alan pratik bir boşluk ve ayarlanabilir kol dayama aparatı ile kullanışlı bir düzeni sunsa da, kol dayamanın altının açık değil de kapalı bir göz olmasını, bardaklığın daha derin ve daha geniş (büyük) bardaklara uygun bir yapıda olmasını tercih ederdim.

arka koltuklarda acaip bir diz be baş mesafesi var. resmen f sevment otomobillerde var böyle bir alan. koltuklar çok rahat, ileri geri kaydırılabiliyor ayrıca sırtlık ayarı yapılabiliyor. koltukları yatırınca gerçekten uzun yolda mışıl mışıl uyunabilecek bir konfor sunuyor araç. ülkemizde sunulmuyordu laurin&klement donanım gelene kadar ancak “aile paketi” ile baş dayanakları ve atak yükseltme parçası da alınabiliyor.

bagaja gelirsek, türkiye'de satılan modeller yedek lastikli veya 3. sıra koltuklu satılıyor, bu nedenle kademeli bagaj zemini yok, ancak bu haliyle de alan çok büyük ve bir puseti -bakın burası çok kritik- diklemesine alabiliyor. böylelikle bir pusetle bagaj ölmüyor. bizim gibi puseti sürekli indir kaldır eve çıkar geri indir şeklinde kullanamayanlar için bu bagaj alanı şahane. arka koltuk sırası öne kaydırılabiliyor demiştik, böylece bagaj alanı daha da büyüyebiliyor. çocuk olunca eşyalar çoğalıyor malum, kodiaq'la yazlık / tatil gidiş ve dönüşlerinde neler neler taşıdık. uzun yolda kendimizi hiçbir sıkıntıya sokmadan gittik geldik geniş bagaj ve yaşam alanı sayesinde.

donanım olarak premium'dan aşağısını almamak lazım aracın tadını çıkarmak için. led ön farlar, led iç aydınlatma, krom vam çerçeveleri ve tavan rayları, geri görüş kamerası geliyor premium ile. araç büyük ve heybetli, premium'da 18” jantlar sunuluyor, bu bile küçük dururken, giriş seviyesi donanımı olan elite ile gelen 17” jantlar aracın üstünde emanet duruyor.

artan maliyetler ve düşen karlar nedeniyle türkiye'ye getirilen araçlarda ilk yıllara göre donanımlar ne yazık ki zayıfladı. örneğin artık prestige donanımlarda arka koltuklarda ısıtmayı bırakın, havalandırma kontrolü dahi yok. far yıkama çıkmış vs. biz satın alırken (şubat 2020), premium donanım 260.000 tl'ye, prestige donanım ise 290.000 tl'ye satılıyordu. aradaki temel farklar, elektrikli bagaj, deri koltuk, sağ yolcu koltuğunda da elektrikli ayar ve hafıza, 19" jantlar idi. o zaman 30.000 tl'ye değmez dedik :) ama şimdiki aklım olsaydı prestige alırdım çünkü elektrikli bagaj hakikaten kendisini aratıyor. araç yüksek, bagaj kapağı ağır. elde çok eşya + çocuk varken çok kullanılacak bir donanım.

eksileri yok mu? şöyle sıralayabilirim:
    uzun ve ağır bir araç (1,7 ton), güçlü motor lazım aslında. 1,5 lt. motorda 4x4 seçeneği sunulmuyor, bu da yağmurlu havalarda, istanbul'un yokuşlu yollarında kalkış veya düşük hızlarda manevra yaparken patinajlara sebep olabiliyor. aracımızda premium donanımla sunulan 18" jantlar ve standart gelen lastikler (pirelli scorpion) bulunuyordu. daha sonra jantları değiştirme/büyütme planım çerçevesinde superb'lerin sportline donanımlarında kullanılan 19" sportline jantlara geçtim ve michelin cross climate suv (4 mevsim) lastik kullanmaya başladım, patinaj olayı bitti. ne kuru, ne yağışlı havalarda patinaja düşmüyor.

(not: 4 mevsim lastiklere hep mesafeli idim ve hem yaz hem kış ayrı lastik setleri kullanırdım tüm araçlarımda, ama bu lastik gerçekten çok başarılı, ne yol sesi problemi var, ne de başka bir eksiği. kışın karda ankara'ya da gittik, yazın 45 derece sıcakta güneye de indik, performansından en ufak bir eksilme olmadı. bu tip araçlar için gerçekten tercih edilebilir bir lastik.)

bir başka eksi, yüksek yakıt tüketimi. ne yaparsak yapalım şehiriçi ortalamayı 10 lt. altına düşüremedik. ekonomik sürüş odaklı araç kullanan birisi değilim tamam, ama hem ağırlık hem istanbul trafiği bu rakamın altına inmeye müsade etmiyor. bizim kullanım ortalamamız 10,5-11 lt. arası (istanbul şehir içi). uzun yolda ise rahatlıkla 8 lt.'lere düşüyor.

ses sistemi kötü. hele hassas kulakları hiç tatmin etmez. ekstra olarak canton marka ses sistemi ve daha iyi bir hoparlör seti alınabiliyor ancak bu da aldığı paranın karşılığını verir mi, tartışılır. standart gelen "bolero" multimedya sisteminde carplay var, ancak ekran biraz küçük kalıyor artık. ekstra alınabilecek "columbus" sistemi var, o da tabii türkiye'de pahalı. bu arada bolero sistemdeki carplay'de de bir yazılım hatası var, telefon görüşmeleri kendi kendine kesilebiliyor ve bu sorun henüz çözülebilmiş değil. ancak forumlardan yaptığım araştırmayla bulduğum şekilde menüden alakasız bir yerden bir ayar yaparak bu sorunu çözmeyi başardım.

özet olarak, aldığı paranın karşılığını fazlasıyla veren ve mutlu eden bir araç. keşke biraz daha kuvvetli ve 4 tekerlekten çekişli versiyonu için (ötv sistemimiz yüzünden) fiyat farkı bu kadar fazla olmasaydı. hakikaten şu aracın 200 ps 4x4 versiyonunun sürüş keyfi çok çok daha fazla olurdu.
  • merhabalar, arabayi alali 4 gun oldu ve 4 gundur arabanin icindeyim.

arabayi bos depo verdiler(menzil 10 km yaziyordu) gittim 374 tl ye depoyu fulledim(53 lt aldi) henuz yeni yakit almadim ve menzil 180 km gosteriyor ayrica 670 km yol yaptim. bu yolu duzce de yasadigim icin orda yaptim ve bir gunde istanbula gittim islerimi halledip geri dondum. yakıt konusunda gercekten beklentilerimin uzerinde bir performans veriyor bana, hep dizel araç kullandım(golf 7, a3 sedan) onlardan daha çok yakar diye dusunuyordum ama suan icin bu sekilde yakması benim icin mükemmel gercekten.

suruse gelecek olursak, yani bir arabayi kullanirken yag gibi gitmek ne demekmis onu anladim, resmen suzulerek gidiyorum arabayi kullanirken ve gercekten kullanmaktan keyif aliyorum, kocaman camlarinin olmasi arabanin gorus acisini cok guzel yapıyor. surat yapmadım zaten arac surat araci degil, zigsagmis sollamaymis bu gibi seyleri pek sevmeyen biriyim ama hizlanma konusunda cok atik diyemem, dizel
    araba havası vermiyor gercekten, ancak kullanırkenki konfor ve rahatlik inanilmaz otesi. esim hamile ve audi ile giderken cok daralip bunaliyordu ama bunda hic problem yasamadan yol yapabildik. gercekten tavsiye edilecek ve uzun sure binilebilecek bir arac diye dusunuyorum umarim oyle olur.

bir sey daha var, ben skoda suruyorum yani, cok ust bir marka degil bisi degil ama bana bu hazzi veriyor, acaba yeni kasa bmw, mercedes veya audinin jipleri neler sunuyor onu com merak ediyorum :). yani bir skoda bu kadar keyif veriyorsa onlar neler vaad ediyor arkadas :-)
  • skoda'nın dünya otomobil pazarının en hızlı büyüyen segmenti d segmenti suv sınıfında üreteceği yeni otomobili..

skoda'nın avrupada sınıfının* en çok satılan modeli olmasını hedeflediği otomobil volkswagen tiguan allspace modeli ile aynı platform ve yürüyen aksama sahip.

geri kalanı aynı şeyler zaten..

1.4 tsi 4x2
    1.6 tdi 4x2
    2.0 tdi 4×4
    dsg
    vs. vs. vs..
  • bmw 5 dururken alınmaması gerektiği ima edilen başlık. gerçekten ekşisözlük'e ehliyet gelmesi gerekiyor.

birbirinden segment, kullanım amacı, fonksiyon, sınıf olarak uzak iki seçeneği karşılaştırmak için tamamen bilgisiz olup bilgisizliğinin farkında olmaması gerekir bir insanın.

mesela dersiniz ki "eğer bu kadar büyük bir araca ihtiyacınız yoksa hem daha ucuz hem de daha kolay satılabilir tiguan dururken almayın". bunu derseniz anlarım. "daha küçük olsa da alan ihtiyacı yoksa, daha konforlu olan x1'e yönelin bu paralara çıktıktan sonra" dersin anlarım. "bu segmentte x3, glc, q5 ile karşılaştırınca esamesi okunmaz. bu segmentte ya borçlanıp bu araçları alın ya da hiç almayın kodiaq alacağınıza" dersiniz bunu bile anlarım. ama bu aracın en boşuna karşın 5 serisini örnek olarak göstermek (ki muhtemelen o da 300 bin km'dedir) tam bir bilgisizlik örneğidir.

bunun bir adım ilerisi s class alacağım diyen adama "bence bu paraya vinç satın al hem boş zamanlarında kiralarsın hem de baş mesafesi daha yüksek" demek gibi bir şey bu.

tanım: yukarıda zaten rakiplerini ve rakipleri ile olan +'larını -'lerini yazdığım araç. tek eksiği 4x4 sunulmuyor olmasıdır bence 1.5 motor için.
  • almighty sözlük ahalisinin bilip bilmeden salladığı yeni bir başlığa hoş geldiniz.
    öncelikle nedir ne değildir almayı düşünen arkadaşlar için bir özetleyelim; (sözkonusu araç 1.5 tsı prestige paket önden çekiş)

1 - yol tutuşu çok kötü, anneciğim elimi tut korkuyom.

yüksek ve ağır bir araç olduğu için virajlarda sedan performansı bekleyen dostlar şu kenarda ağlayabilirler. suv kategorisine hoş geldiniz gençler... ilk deneyiminizse yada crossover ile gezip benim cipim var kanks pozları yapıyorsanız şaşkınlığınız normal. gerçek şu ki araç cüssesine göre çok iyi yol tutmakta ama tabii ki zorlayınca yatmaya başlıyor. yatmasına rağmen yine de komutları yerine getirmeye devam ediyor. limitlerini bilince virajlarda gayet tempolu kullanılabiliyor. 4x4 versiyonun çok daha iyi olacağını düşünüyorum.

2- çok hantal, gitmiyor, halbuki benim civic öylemi yeğen

dsg'nin sayesinde 150 hp'lik motor aracı gayet yeterli derecede hareket ettiriyor. eski kasa d5 xc90'dan çok daha seri ve atik bir araç. (fabrika verisi 9.8 sn olması lazım). yavaş diyen yavaş görmemiş, birçok rakibinden daha seri.

3 - araba muhteşem karşim, bundan ötesi yok

araba orta sınıfa hitap eden, orta kalitede bir araç. rakiplerinde standart sunulan birçok teknolojiyi ekstra donanım olarak almak gerekiyor maalesef. yer yer zayıf işçilik kalitesini görebiliyorsunuz. 2017'den beri çözemedikleri yolcu airbag izininin konsolda belirmesi sorununu yada rezalet kötü çalışan start-stop sistemini de bu arabayla beraber almış oluyorsunuz. size sunulan çözüm ise trafikte start-stop sistemini kapatın oluyor. standart ses sistemi ise beş para etmez, peugeot'nun ticari aracının (rifter) ses sistemi bundan 10 kat daha iyi. çözüm önerisi olan varsa açığım.

4 - gardaş artis artis yazmışsın açıkça söyle sen ne bok yemeye aldın o zaman?

- büyük bagajı çocuklu aileler ve uzun yolculuklar için biçilmiş kaftan, istediğini koy.
    - arka koltuklarda seyahet etmek geniş diz mesafesinden ve cam tavandan ötürü büyük keyif (anne ve çocuklar mutlu olunca, yolculuk sorunsuz).
    - genel olarak araba çok ferah. süspansiyonlar çok konforlu ve rahat, yormuyor. cüssesine göre yol tutuşu yeterli ve başarılı.
    - kullanılan dsg yağlı tip dedikleri sorunsuz olan versiyon (umarım) ve tam otomatik gibi çalışıyor. kaydırma, kaçırma yok. yeterli performansı da sunuyor. sollamalarda güven veriyor.
    - motor şanzuman kombinasyonu sayesinde araç kalıbına göre ekonomik. uzun yol 7,5 lt, şehir içi 8,5 lt (kasarsan 1 lt daha düşebilir, basarsan 1-2 lt daha çıkabilir.)

skoda'nın suv kategorisindeki fiyat performans aracı. ne land rover ne chery tiggo
  • vag araçlarını doğuş grup yüzünden sevmesem de bu aracın dsg konusunda eleştirilmesi ciddi haksızlık, zira bu araçta kullanılan dsgler, yüksek torklu motorlar için kullanılan 6 ve 7 ileri ıslak(viskoz; yani yağ içerisinde çalışan baskı ve kavrama üniteli) kavramalıdır. benzer şanzımanlar, golf r ve 2.0 dizel ünitelerde de kullanılan uzun ömürlü ve dayanıklı şanzımanlardır. golf-polo gibi araçlardaki ünitelerle karıştırılmasın lütfen. şanzımandan yana kuru kavramalı dsg ünitelerde yaşadığınız korkuyu yaşamanıza gerek yok. bu şanzımanın maliyeti daha yüksek ve kendisi de uzun ömürlüdür. kuru kavramalar daha hızlı olmasına karşın mekanik aşınma ve sorun çıkarma potansiyeline sahiptirler.

araç hakkında geniş bilgi sahibi değilim ama şanzımanını haksız yere eleştirmek hata olur.
  • yakıt tüketimi hakkında bilgi vermeye çalışanlar hangi motordan bahsettiklerini de ekleseler de entry işkembeden sallama gözükmese keşke.
  • büyük suv kategorisindeki araçların tümü (q7, x5, touareg vs) lüx olduğundan iri ama ucuz suv açığını kapatan güzel bir araç olmuştur kendisi.
  • yaklaşık 15 gün önce 44k km de 2019 model ambition paketini satın aldım.

1 yılı aşkın süredir almak isteyip te denk getiremediğim bir araçtı. bundan öncede 2015 model nissan qashqai kullanıcıydım.

uzun zamandır niyetlisi olduğum için bir çok özelliğini araştırmıştım. ancak araştırmalarım genelde elite paket üzerineydi. bu nedenle ambition da ki bazı eksiklikler can sıkıcı oldu. ancak aradaki fiyat farkı bu farklara değer miktarda olduğu için çok da ses etmeyip katlanır durumdayım.

diğer yazar arkadaşlarında bahsettiği gibi araç çok büyük. ama baya büyük. park ederken falan bildiğin sorun. kaldı ki suv görmemiş, bilmeyen biride değilim ancak qashqai bunun yanında bildiğin b segment kalıyor.

turbo beslemeli 150 psi 1.5 tsi motor bence gayet iş görüyor. ben performansını ve ivmelenmesi çok beğendim. araç doluyken nasıl olur bilemiyorum ama öyle aman, aman bir fark olacağını sanmıyorum. yarı otomatik dsg şanzıman ise x-tronic'ten sonra beni biraz tatminsiz bıraktı ama daha önce farklı marka ve modelde bir çok kez yarı otomatik şanzıman deneyimledim. onlara kıyasla baya iyi. ama dediğim gibi çift kavramalı full otomatik bir performans beklemeyin.

yakıt konusuna girmeyeceğim. benzinli ve büyük gövdeli bir aracın az yakıt tüketmesini beklemek bildiğin hayalperestlik çünkü. şehir içi 8-9 lt göze aldığım bir rakam.

aracın ön konsolunu ben çok beğeniyorum. hem sadelik hem teknoloji bir arada bence. çok daha iyi kokpitleri olan araçlar vardır elbette ama vw grubun bir çizgisi var sonuçta. o çizgiyi sevenler için yeterli hatta ideal bile denilebilir.

son olarak tekrar aracın büyüklüğüne geri dönmek istiyorum.

arka koltuklarda inanılmaz bir diz mesafesi var. öyle ki 1,90 boyunda 105 kg olan ben, şoför koltuğunda gayet rahat bir oturma alanı sağlarken hemen arka koltukta yine ben bacak bacak üstünde oturabiliyorum.

arka koltuklarda durum böyleyken birde üstüne 720 lt bagaj kapasitesi sağlıyor bu arkadaş.

fiyatı da rakiplerine göre *çok daha uygun.

f/p bir d-suv düşünenler için oldukça ideal.

saygılar.
hesabın var mı? giriş yap