• sabahattin alinin bir çoçuk öyküsüdür. aslında devletsiz komün halinde yaşamanın insanları daha mutlu kılacağını, devletin sadece belli sınıfların çıkarları için kurulan ve kolayca yıkılabileceğini gizliden gizliye anlatır.

(bkz: önceki maddeler silinince anlamsızlaşan entryler)
  • ayrica koskoca iktidarlarin bir okuz kellesiyle bile kirilabilecegini anlatan; direnmeyi ve kabullenmemeyi ogutleyen oyku.
  • ak saray rezilliğinin gözümüzün önünde tepemize dikildiği, masraflarıyla her gün bizden çalmaya devam ettiği şu günlerde daha da anlam kazanmış güzel bir sabahattin ali öyküsü
  • türkiyede önemli bir cogunlugun icinde yasadigi genis bahceli, üstünden kus ucamaz önünde kervan gecemez, çevresinde etten duvar kapisinda "dikkat köpek var" yazili kösk.
  • özellikle bahtiyar köpek hikayesindeki ironiyi çok beğendiğim, zaman zaman karşılıklı sohbet edermiş lezzeti yakalanılan güzel kitap.
  • her bir öyküsünden harika bir film çıkabilir: öyle sürükleyici ve anlamlı olaylar, bir o kadar da basit ve gündelik.
    ama nasıl bir film yapılırsa yapılsın kitaptan aşağı kalır: sade ama büyülü gibi bir dil. daha iyisi kurulamayacak cümleler ve öyle de bir kurgu.
    herkes okusun bence.
  • sabahattin alinin bir çocuk öyküsüdür denir ama aslında büyüklere hitap etmektedir.
    1980 yılında bastırılıp sonradan toplantılan 1milyon kitap serisinde vardı bu hikaye.
    ve aklımda kalan cümle:
    "eğer bir kaç kelle fırlatırsanız sırça köşk yıkılır..."
    sırça köşkü yıkmak için kelle gerekir.
  • güzel bir ege şarkısı. sözlerini de yazayım tam olsun :

sırça bir köşk onurum
    kırılmaktan yoruldum
    ne kolay diyorsun
    başkasını seviyorum

mutluluklar yaşadık
    acıları paylaştık
    şimdi artık anladım
    yalnız sevmek yetmiyor

inan çok zor geliyor
    elveda deyivermek
    bilirim kolay değil
    bir anda seni silmek

yaaaaaar

hay kör olsaydım
    görmeseydim seni
    hay taş olsaydım
    sevmeseydim seni
  • sabahattin ali'nin ufak hikaye ve öykülerinin toplandığı kitabının adı. aynı zamanda kitaptaki öykülerden - yanlış hatırlamıyorsam - sonuncusunun da adıdır. kişisel favorim ise her egelinin okumasını tavsiye ettiğim çirkince isimli hikayedir. aslında yazarın temiz anlatımı kitabın bir çırpıda bitmesini sağlıyor hikayeleri çabuk çabuk bitirip yeterince kıymetlendiremiyorsunuz, böyle olunca en güzelini seçmek güçleşiyor. sonundaki masallar kısmı ise daha önce karşılaşmadığım kadar harikaydı.
  • --- spoiler ---

bol bol hayaller kurup bunların her zaman boşa çıktığını görmeye alışmış bütün insanlar gibi, ressam tevfik de kaderine çabuk boyun eğenlerdendi...

--- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap