• teknik olarak durumunu bilmem mümkün değil tabi ama ismini çok güzel tutturmuşlar, tebrik ediyorum gerçekten.

edit: teknik kapasite olarak da başarılı olacağına inanıyorum. ota boka burun kıvıran sözlük ahalisi, rica ediyorum milli savunma sanayiine burun kıvırmasın. sebep 1: bu konuda dışarıya bağımlı olmak, bu yüzyılda bizim gibi bir ülke için ölümcül bir eksiklik . sebep 2: bu işlere bir yerlerden başlamak lazım. bugün s-400 yapanlar veya patriot falan yapan adamlar bu işleri ilk denemede yapmadılar. geç bile kaldık biz. o bakımdan helikopterdi, savunma sistemiydi, yok efendim motoru dışardanmış da bilmemneymiş, takılmayın bu işlere. bugünün üreticilerinin hepsi böyle emekleyerek başladılar bu işlere.
  • geç bile kalınmış çok doğru bir proje.

hatta belkide ülkenin en büyük eksiğiydi ''uzun menzilli hava savunma sistemi''. tamamen allaha emanettik. gerçi ara ara patriotlar güneydoğuda konuşlandırılıyordu ama geçici. kızınca veya işleri bitince alıyordu ibneler. nato veya abd. artık kim kızdıysa, kim verdiyse.

2021 de tsk'ya teslim edilmesi planlanan yerli s-400 diyerek mevzuyu bitirelim.
  • tayyip erdoğan'ın az önce duyurduğu yerli füze savunma sistemi projesi. umuyorum başarılabilir.
  • uzun menzilli bölge hava ve füze savunma sistemi ihtiyacının tamamen yerli olarak karşılanması için başlatılan proje.

http://www.milliyet.com.tr/…a-sistemi-siper-6045784
  • s400 ve patriotları tokatlamasını istediğimiz yerli ve milli hava füze savunma sistemimizin ismi. hadi hayırlı olsun!
  • inşallah s-400 konusunda abd'nin baskılarına boyun eğdiğimiz anlamına gelmeyen yerli hava savunma sistemidir.

savunma sanayisine merak salmış çoğu twitter kullanıcısı, 2021 yılındaki teslimat için bu sistemin oldukça erken olduğu ve o zamana kadar yetişmesinin imkansıza yakın olduğunu belirtiyorlar.

bunları yanyana düşününce; siyaset yapıcıların yakın bir tarihte "zaten yerlisini 3 yıl içinde yapacağımız sisteme, bu ekonomik koşullar altında x milyar dolar para veremeyiz" benzerinde açıklamalar yapabileceğini düşünüyorum.

gerçi bazı twitter kullanıcıları da; hem s-400, hem eurosam hem de siper sistemleri ile birlikte, caydırıcı hava savunma sistemine sahip olacağımızı düşünüyor.

ben de inşallah böyle olur diyorum. çünkü hem nato içi, hem nato dışı hem de yerli hava savunma sistemi demek bölgede(orta doğu, akdeniz havzası, ege...) oyun kurucuyum demenin en güçlü yoludur.
  • savunma sanayi konusunda sürekli hamaset yapan, köpürtme yapan yandaş medyası gibi olmak değil niyetim tabi ama ülkede doğru yapılan tek bir iş varsa şu son 10-15 senede o da savunma sanayine yapılan yatırımlardır. bulunduğumuz topraklar üzerinde güçlü ve sürdürülebilir bir savunma sanayine sahip olmamak ölümcül bir durum. yapılan işlerin illa ki eksikleri vardır ama burada bu işleri kolay zanneden, küçümseyen tiplere allah akıl fikir versin. muhalif olmanın bir adabı var, yapmayın.

elbette bazı konularda farklı ülkelerle iş birliğine gidiliyor ama 20-30 sene önce hayal edemeyeceğimiz noktalara da gelindiği bir gerçektir. sonuçta nerdeyse hiç bir üretim geçmişi olmayan bir ülke olarak yüz yıldan uzun süredir bu işleri yapan, bilgi birikimine sahip olan ülkeleri yakalamaya uğraşıyor. bu iş hiç kolay değil. mesela atak helikopteri ile bir tecrübe edinildi ve daha üst sınıf bir saldırı helikopteri olacak atak-2'nin motoru dahil yerli olacağı söyleniyor. altay tankı, milgem ve milden projeleri, tcg anadolu ve tcg trakya uçak platformu gemileri, şu anda 800-1000 km'yi aştığı söylenen balistik füzelerimiz ki bu alanda hedef 2500 km, havadan karaya ve havadan havaya güdümlü füzeler, som seyir füzesi, gemilerden fırlatılan harpoonların yerini alacak füzelerimiz, iha ve sihalar, hisar alçak ve orta irtifa hava savunma sistemleri gibi sayamadığım bir çok proje başarı ile yürütüldü, yürütülüyor. bunun yanında yine ingiltere'den bae systems ile beraber geliştirilecek olan 5. nesil çift motorlu avcı uçağı projesi mevcut ki beni de ciddi şekilde heyecanlandıran bir proje.

şöyle bir düşünürsek ülke olarak bölgesinde hava savunma sistemi ve doğru düzgün füzesi bulunmayan bir ülkeden bu noktalara gelindi. altay tankı envantere girdiğinde ikinci dünya savaşından beri tsk'nın envanterine girmiş ilk sıfır kilometre tank olacak. nereden ne noktalara gelindiğini unutmamak lazım. eğer bu projeler başarı ile devam ettirilir ve sonuçlandırılırsa türkiye cumhuriyeti ortadoğu'da israil ile birlikte açık ara yegane askeri güç olacaktır. modern tankları, balistik füze teknolojisi, kuvvetli bir hava savunma, hali hazırda akdenizin en güçlü denizaltı filosuna zaten sahip olmakla beraber daha da modern ve tartışmasız şekilde akdenizin en kuvvetli donanmasına sahip olunacak. bunun yanında mevcut f-16'lara ek olarak f-35'ler ve tf-x ile çok ciddi bir hava üstünlüğü kuracaktır. bu topraklar üzerinde yaşayabilmemizin en önemli şartı da budur.
  • savaş esnasında düşman ateşinden korunmak ve gizlenmek için kazılan ya da gizlenilen yer.
  • 100 kilometre menzili aştığı belirtilen yerli yapım uzun menzilli bölge hava ve füze savunma sistemi. kahrol düşman al sana füze...

https://www.google.com/…-fuzesi-100-km-menzili-asti
  • ınsanlaların (askerlerin) kendi mezarını kazdıkları, ve ona siper adını verdikleri yer
hesabın var mı? giriş yap