• ölümüne üzüldüğüm eski japon başbakanı. öldüren kişi de "kendisinden memnun değildim, ondan vurdum" demiş. japonlara bak ya adam görevde bile değilken, memnun değilim diyip kalbinden vuruyorlar a.k çok ilginç.

biz de birilerinden memnun değiliz, üstelik hala görevde hepsi. ama kimse çekip vurmuyor. hayır yani bu dünyada memnuniyetsizlikten vurulacak birisi varsa onun bir japon olmadığı kesin. neyse ne diyelim, allah taksiratını affetsin şinzo amcanın.
  • halk ile yüzyüze yaptığı bazı toplantılarda, kendisinden habersiz yardımcılarının halktan bazı kişilere para verip çanak soru sordurttuğunu öğrenince kendi kendine 3 aylık maaş kesintisi uygulayan japonya başbakanı. haberi ilk okuduğumda hemen aklıma reklam yapıyordur şimdi bu kesin fikri yerleşti sonra düşündüm de bir politikacının gerçekten onurlu olması fikrine ne kadar uzaklarda yaşıyoruz türkiye'de.

(ara: recep tayyip erdoğan)
  • sırtından vurularak öldürülmüş.
    geleneksel dünya kültüründe sırtından vurarak öldürenler onun bunun çocugudur.
  • japonya tarihinde:

en uzun süre, başbakanlık yapan kişiydi.

japonya'nın, ıı. dünya savaşı sonrasında göreve gelen en genç başbakanı,
    savaştan sonra doğmuş, ilk japon başbakanıydı.

marmaray açılışındaki duada, ellerini kaldırıp eşlik etmişti.
  • erdemli falan değildir, bu adamı erdemli zannedenler ne japonya'yı tanıyorlar ne de shinzo abe'yi.

dünyadaki milliyetçi ve popülist politikacıların tipik bir örneğinden başka bir şey değildi. sadece japonya'nın geleneksel izolasyonist ve pasifist tutumundan dolayı diğer ülkeler nazarında saldırgan görünmüyordu o kadar ama uzun vadede japonya'yı eski militarist ve agresif günlerine döndürme planları olduğunu herkes biliyordu.

istifa etmek zorunda kaldığına göre durumu çok ciddi olmalı. shinzo abe 65 yaşında ve bu hastalıkla uzun süredir mücadele ediyor ki sağlık sorunları nedeniyle 2007 yılında bir kere daha istifa etmişti ama partisi kendisi olmadan girilen 2009 seçimlerini kaybedince geri dönmüştü.

gittiği iyi oldu yani, darısı trump, bolsonaro, orban, erdoğan, duterte gibi diğer örneklerinin başına.
  • adam yerel saatle ogleden once 11:30’da vuruluyor, hastaneye ulasmasi ise ogleden sonra 12:20.

ulusal polis ajansi yerel polisin konusma sirasinda uyguladigi guvenlik onlemlerini sorusturacakmis. adami vurulduktan sonra 50 dakika boyunca hastaneye nasil ulastiramadiklarini da sorustursalar keske.
  • adamcağız zaten parayı aldı neden zahmet etti gelmeye diyordum jeton yeni düştü. efendim sinop'taki nükleer santral için imzaları atmışlar bu gece. temiz bir yirmi milyar dolar daha cepte. adam bırak açılışta dua etmeyi, secdeye gelse yeriymiş.
  • bir samuray sülalesinden gelmiş olduğunu, öldürüldüğü gün öğrendiğimiz eski japon başbakan, büyük babasıysa kamikaze pilotuymuş.
  • ölümüne nedense çok üzüldüğüm adam gibi adam.
  • yerdeki fotoğrafını gördüm, gerçekten dünyanın gelip geçici fani bir yer olduğunu yüzüme tokat gibi vuran bir kare oldu. hiç birimiz o anın geleceğini düşünmeden yaşıyoruz, bazen bu sabah gördüğüm gün doğumu göreceğim son gün doğumu olabilir mi diye düşünüyorum araba ile işe giderken, o an direksiyonu kırıp sevdiklerimin yanına gidesim gelir, çok istediğim ama ertelediğim şeyleri hemen o an yapmaya başlayasım gelir… şinzo abe bugün konuşurken arkasından vurulacağını bilse hiç takar mıydı japonya’yı politikayı bilmemne… ama işte sonuç buz gibi yerdesin, ölüyorsun… meğer göreceğin son gün doğumu bugün gördüğünmüş…
    üzüldüm sözlük…
hesabın var mı? giriş yap