• 1930-40'larda amerikada çok ünlü olan çocuk star. holivud'un çocuk star trendinin ilk örneği. lüle lüle sarı saçları ve bacak kadar boyu ile süper dansedebilmesi ile hatırlanır. sonradan kayıp çocuk olmamış, oyunculuğu vaktinde bırakıp politikacı olmuş, çeşitli ülkelerde büyükelçilik yapmış. hala yaşamakta.
  • kucucuk bir kiz icin nasil seksapel yaratilabileceginin gostergesidir shirley temple. para icin kullanilmis ufacik bir kizdir.

visual literacy dersinde bir resmini tartistik, serefsizim bokunu cikarmislar. kucuk bir vucudun icersinde kocaman bir kadin gibi gozukuyor resmen. korkunc bir kompozisyon yaratmislar, uzuldum resmen.
  • 1934'te alti yasindayken aldigi oscar'la bu ödülü en genç yasta kazanan aktris unvanini elde etmis, sekizinci dogumgününde kendisine gelen 135,000 oyuncakla da rekorlara geçmistir.
    benim çok sevdigim bir çocuk kitabi olan kucuk prenses'in sinema uyarlamasinda oynamis, çok yakismistir rolüne.
  • 1928 doğumlu hollywood'un çocuk yıldızlarından biridir. kıvır kıvır saçları ve gamzeleriyle hatırlanır. neredeyse her filminde dans edip şarkı söylemiştir. curly top(1935) ; heidi (1937) ; rebecca of sunnybrook farm(1938)... ardından evlenip black soyadı eklendi ismine. kendisi aktif bir cumhuriyetçi olan shirley temple, 1969 'da birleşmiş milletler' de amerikan temsilcisi oldu.1974-76'da gana büyükelçiliğini, 1989-1992'de çekoslavakya büyükelçiliğini yürüttü.
  • wallis simpson ile evlenebilmek için haklarından feragat ederek tahtını kardeşine* bırakan edward viii'in, yıllar sonra tahta çıkan yeğeninden* bahsederken kullandığı rumuz. çeşitli sebeplerle ülkesine* dönmesi gerektiğinde karısına* yazmış olduğu mektuplarda kraliçeden bu şekilde bahsedermiş eski kral.
  • 6. yaşında noel babaya olan inancını kaybetmiş ninemiz. buna sebep olan olay ise annesiyle noel alışverişine çıktığı günlerden birinde noel baba kendisinden imza istemiş bu bıcırıkta ' lan noluya lan? noel baba imza mı ister ? havada uçmalar geyik sürmeler yoksaa hayırr bunların hepsi yalan mıydı? ' gibi bir iç sesle de olayı pekiştirerek erken yaşta olgunluğa erişmiş.
  • pedofilinin bilinçaltlarına yerleştirilmesi amacıyla kullanılmış çocuk yıldız. o yıllardayken bile hollywood'un ne denli iğrençleşebileceğini görmek çok sinir bozucu. televizyonda onunla aynı ismi taşıyan bir içeceğin üretim aşamalarını anlatan bir belgesel izlemem sonucu hayal meyal hatırladığım kendisini merak edip video'larına bakmak istedim. bir video'sunu izlerken beni rahatsız eden görüntülere denk gelmem üzerine biraz araştırma yaptım ve berbat şeyler gördüm. bu filmler hastalıklı kafalar tarafından çekilmiş!
    hayatıyla ilgili açıklamalarda bulunurken geç çocukluk döneminde uğradığı taciz girişimleriyle ilgili açıklamaları olmuş; fakat daha 3 yaşındayken filmlerde oynamaya başlamış olan bir çocuğun farkında olmadan nelere alet edildiğine inanamadım: subliminal pedofili görüntüleri
    onun adına çok üzgünüm.
    bunları izleyip etkilenen yaratıkların sebep olduklarına çok daha üzgünüm...
  • kendisinden the crown sayesinde haberdar olduğum çocuk oyuncu. aslında simasını biliyor adını bilmiyormuşum.
    kraliçe elizabeth'e tahttan çekilen amcası tarafından takılan takma isimmiş efendim.
  • sut dislerini dusurdugu zamanlarda californiali dis hekimi charles pincus tarafindan kendisine porselen laminate veneer kuronlar yapilan, bu sayede eksik dislerle gulumsemek zorunda kalmayan oscar’li aktris.
  • 85 yaşında ölmüş. zamanında holivıd müzikalleri bol bol verilirken trt'de gene kelly, fred astaire ve bu küçük kızın dans ediş biçimine tutulmuş, epey bi uğraşmıştım. tabi bu dans stili o devirde zamanının ötesinde bir iş olduğu için, düğün salonu pistlerinde yapılan kendini kızlara satmaya çabalama aktivitelerinde komik duruma düşülmüş, ivedilikle bu işten vaz geçilmişti. shirley temple çocukluğumun çok çok gerisinde yaşamış bir çocuk olsa bile çocukluk, gençlik kahramanımdır. çocukluk kahramanları yaşlılıktan bir bir öldükçe, insan kendi yaşlılığının da farkına varıyor. shirley temple bu müthiş yeteneğiyle amerikan film endüstrisinin amelesi olmak yerine 20'li yaşlarında hayatına başka bir şekilde yön vermiş, iyi de yapmış.

en iyi performanslarından bir yuyup.
hesabın var mı? giriş yap