• ing. parlak, cillop
  • hayat kurtaran r pakedi. danismaniniz yuzlerce grafik ister, bunlardan birkac tanesini sececektir. hem olusturmasi, hem transferi, hem secip karsilastirmasi ayri dert. yazarsiniz bir shiny app, verirsiniz linkini. sec-begen-indir. shiny'i sevin, r'i opun!
  • firefly konsepti dahilinde "cool" manasında kullanılan terimdir ayrıcana. cümle içinde kullanacak olursak: "ooh, shiny!"
  • yararlı bir r paketi.

bir ara gaza gelip öğrencilerim için php'de veri analizi yapan bir site yazmaya başlamıştım. yüklediğiniz csv dosyasından değişkenleri ilk satırdan okuyup, seçilen değişkene ait betimsel istatistikleri bile hesaplatmıştım.

bağımsız gruplar için t-testi, tek yönlü anova vb. ilerletecektim fakat php dili ile tüm bunları kodlamak, yazılımcı olmayan şahsımı bir süre sonra yordu.

django ve python kullanarak yaparım günün birinde diye öteliyordum. sonra bir aydınlanma yaşadım, "az çok r bilgim var, shiny'i bir kurcalayım bakalım" dedim ve iki günde kafamdaki uygulamayı oluşturmayı başardım.

hem kullanımı kolay, hem de pratik. elbette uzmanlaşılması gereken çok yeri var fakat şimdilik işimi görüyor. kendi akademik çalışmalarım için kullanmaya başladım. üstteki entryde denildiği gibi yapılan işi bir başkasına aktarırken muazzam kolaylık.

ara tatil ya da yaz tatilinde öğrencilerim için de bir uygulama yazabilirsem harika olacak.
  • mdk gibi efsanevi bir bilgisayar oyununu yapmış firma.
  • aşık olduğum dilin (bkz: r) aşık olduğum interfacesi http://shiny.rstudio.com/
  • çin 'in kıytırık elektronik markalarından biri. kablosuz mouseunun harcadığı pille çalışan otomobiller mevcut.
  • kullanıcıdan input alıp aldığı inputa göre farklı output verebilen web uygulamalarının tasarlanmasını sağlayan reaktif ve faydalı bir r paketi. buraya da beğendiğim bir tutorial bırakayım.
  • r programlama dilini kullanarak uygulama yazmaya yarayan bir r paketidir. base r bildiğimiz anlamda bir uygulama yapmaya elverişli değildir ama bu paket açığı giderir ve html bazlı olarak uygulama yapmanıza olanak sağlar. shinyapps.io sitesinde bu şekilde oluşturulan uygulamalara göz atabilirsiniz.
  • alman akademik dünyasinin, özellikle endüstri 4.0 tanitimindan sonra, cok büyük ilgi gösterdigi, r programlama dili icin üretilen paketlerden birisidir. bu paket sayesinde, cok rahat bir sekilde bir internet sayfasi olusturabilirsiniz. r ve shiny’nin son zamanlarda yaygin kullanilmasindaki bir diger amac ise; cok rahat bir sekilde fiziksel dünyaya tamas edip, bunlari sanal düzeyde yorumlayip, geri dönüsler saglayabilmesidir.

elimizde bir mancinik oldugunu farz edelim. bu mancinik, tenis topunu istenilen belirli bir uzakliga atabilmek icin programlanabilir olsun. bunun icin verilerin ilk önce basit bir sekilde r ile degerlendirilip, hangi parametrelerin mancinigi etkiledigi belirlenebilir. bu parametreler, atis icin gerekli olan mancinigin normal düzey ile olan acisi ve atisin yapildigi yükseklik olsun. öncelikle, r sayesinde istenilen atis mesafesi icin bir regresyon modeli olusturulup; sonrasinda da shiny sayesinde basit bir ara yüyüz programlanip, bu sistemin otomasyonu saglanabilir, bu ara yüz iki dakika icerisinde cok rahat olusturulabilir. yani sizin sadece istenilen atis mesafesi, ya da yukarida belirtilen iki parametreyi girmeniz durumunda sistem kendi kendisini yönetebilir. shiny ve r paketini kullanan ünlü firmalar arasinda, dünyanin en büyük otomotiv üreticilerinden birisi olan volkswagen sayilabilir.
hesabın var mı? giriş yap