• "passed away"i grup isimlerinde özellikle "past away" şeklinde kullandıklarını umuyorum.
  • ülkedeki post-punk/darkwave/synth yokluğunda, ülkeden çıkacak pek bir numarası olmayan, orta halli bir post-punk grubu bile beklentileri fazlasıyla karşılayabilecekken, çok sevindiğim, çok kaliteli bir oluşum ortaya çıktı. kendi zevkimi bir kenarı bırakıyorum, şarkıların türkçe olmasına rağmen, türkiye'den çok, yurtdışında konser vermeleri ve yurtdışındaki hayran sayılarındaki artış her şeyi açıklıyor zaten. şu an dünyadaki genel post-punk/darkwave sahnesi içinde çok daha yükseleceklerdir diye düşünüyorum. umarım türkiye'de de daha geniş çapta konser verebilirler ve bu yoldan başka gruplar da ortaya çıkar.

rituel'deki baslar musicgasm değil de nedir, sorarım?
  • bu grubun videolarından birinin altında şarkı sözlerinin anlamlarını soran kitleye karşı bir türkün ingilizce yazdığı "ben türküm ama sözlerini bende anlamıyorum" yorumu kopartmıştır
  • durdu dünya isimli şarkılarına fena tutulduğum, bursa çıkışlı şu anda özellikle avrupa, güney ve kuzey amerika'yı çok fena sallamakta olan elektronik gotik synth post-punk grubu.

türkiye'de doğal olarak pek bilinmese de dünyanın batısının damarını çok fena yakalamış görünüyorlar. cidden "sultans of darkwave" yazanlar mı dersiniz, harıl harıl sözlerini ingilizceye çevirmeye çalışanlar mı dersiniz. kimileri grubu hayatına depeche mode ve joy division ile birlikte üçüncü olarak koyduğunu söylüyor. internette benzer yorumları gözlerim buğulu olarak okudum. dünyanın dört bir yanında verdikleri konserleri 7'den 70'e bir çok insan seyrediyor.

bursa, hem mahalle baskısının ağır olduğu, hem de türkiye'nin en büyük sanayi şehirlerden biri. gerçekten yeraltı kültürü olağanüstü zengin bir şehir. 90'lı yılların türkiye'sinde rock city olarak anılan şehirde bulunan adliye arkası çayevi ve mahfel'in she past away gibi başka bir mezun vermesi şaşırılacak bir şey değil. :)
  • yukarıdaki arkadaş "kırk yıl önce yapılmışın üstünebir şey koyamayacak kadar, bayat, bayık ve kalitesizler." gibi bir ibare kullanmış. fakat post-punk/darkwave'i çok iyi dinleyen herkes aslında bu grubun ne kadar türüne sadık, orijinal ve yaratıcı müzik yaptığını çok rahat anlar diye düşünmekteyim. adamlar türk müziği sevenler kitlesine müzik mi yapmak istiyor sence? hiç zannetmiyorum.

yaptıkları müzikteki gitarlar tek kelimeyle akıcı. bass gitarlar inanılmaz güçlü (ben uzun zamandır bir post-punk grubunda bu kadar güçlü bass gitar duymadım). arka planda kullandıkları elektronik sound ise hipnotik ve bir şekilde dans etmeni sağlıyor. bu elementlerin hepsini bir arada çok nadir görüyoruz. she past away çok güzel harmanlıyor müziğini. bu yüzden yurtdışında kimse "aa türkçe'ymiş geç o zaman demiyor".

her sanatçı, grup, müzisyen kendi fırsatını kendi yaratır. bu grup türünde çok iyi müzik yaptığı için dikkat çekiyor.

edit: imla
  • jakuzi'ye benzemez. jakuzi she past away'e benzeyebilir ancak.
  • son 10 yılda, yurtdışında en geniş kitleye seslenebilmeyi başarmış türk grubu, üstelik türkçe sözlerle. hatta daha öncesinde de yurtdışında, gurbetçiler tarafından değil, o ülkelerin insanları tarafından bu kadar sevilen bir türk grup veya müzisyen olmamıştır. post-punk, darkwave, gothic vb. tarzları dinleyen yabancılar, grubu 'yeni bauhaus' veya 'yeni sisters of mercy' diye nitelendirecek kadar beğeniyorlar. 2021 için abd ve güney amerika turnesi açıkladılar.
  • bir ara takibe aldığım, müzik zevkinin iyi olduğunu düşündüğüm bir yazar tarafından talihsiz şekilde olumsuz eleştirilmiş grup. olmamış.

bir kere bu grup kalitesini daha sıra parçaları dinlemeye gelmeden belli ediyor. milyon şarkı arasından kesmeşeker'in gerçekten özleyince'sini cover'lamış ilk ve tek gruba kalitesiz demek çok enteresan. bırak cover'ı, bu şarkıyı bilmek* dahi bir nevi kalite göstergesi. (zaten hem kesmeşeker hem de she past away'i bilen 5 kişi olsa dünyada, ikisi bu adamlar. hatta bakın burası çok önemli, ilginçtir ki hem kesmeşeker bilen hem de she past away mensubu olan iki kişinin ikisi de bu adamlar. kalan iki kişiden biri cenk taner desek, son kişi dişi ise talibim demek isterdim ama o da idris akbulut oluyor şansıma. neyse, amsterdam yolu gözükmeden bu bahsi kapatıyorum)

https://shepastaway.org/lyrics/turkce/

edebiyatın hiçbir türüyle yıldızı barışmamış biri olarak arada yukarıdaki bağlantıyı açıp sözler arasında geziyorum. anlamlı, minimal, tertemiz. hadi sözleri de geçtim, grubun spotify sayfasına girince topluca ekrana gelen şarkı adları, albüm adları bile ben kaliteliyim diye bağırıyor.

"sorun türk kültürüyle türk kültürüne ait olmayan müzikler yapmaya çalışmak" denmiş; yapılabiliyorsa sorun nerede? adamlar yapmış, hatta daha da iyisini yapmış. iyi müzik kulağına sahip olan bunu görebilir; sorun kulakta olabilir.
  • adamlar taa portekizlerde filan çok güzel sahnelerde,güzel kalabalıklara müzik yapıyorlar.

işte

gurur duymamak elde değil, hemşehriyiz hem de.
  • dinler dinlemez görür görmez hastası olduğum ...olmayan partim seçim kazanmışcasına şapşal bir sevince kapıldığım grup.sempati patlaması yaşattı.afelüm.

http://vids.myspace.com/…ndividual&videoid=62595511
    http://vids.myspace.com/…pt=1&i=1&videoid=101458117
hesabın var mı? giriş yap