• şu an ligde olan en iyi 2 pivot embiid ve jokic. ikisini de severim özelikle joker reisi.

lakin 1 sahne düşün; jokic ya da embiid pota altında shaqla tek tek kalmış, shaq götü dayamış geri geri gitmeye hazırlanıyor. ne olur sonunda bu sahnenin? robinson, ewing, sabonis gibi adamlar durmaya çalıştı o götün arkasında hatırlatırım ve duramadılar.

ben sana söyleyim ne olacağını üzücü olur, poster olur, ayıp olur.

bu mvp finalistlerinin biri 3 lük filan atıyor diğeri asist kralı olacak neredeyse ama er meydanın boyalı alanda yokedilirler. bunun bütün maç süreceğini düşün birde. psikolojik yıkım lan. iyi ki yok shaq valla bozardi kurguyu tonla kural değişirdi gene. ben seviyorum şimdiki homo pivotlari valla tavşan gibi koşturuyorlar amk.tam mahalle maçı çok zevkli.
  • ibrahim kutluay’ın kendisiyle nefis bir anısı var. gerçekten shaq’ın nev'i şahsına münhasır bir adam olduğunu buradan bile anlayabilirsiniz.

link: https://youtu.be/yq_tci_epec?si=bqol3ugl7ltkkunr

izlemeye üşenenler için özet spoiler:

--- spoiler ---

shaq kutluay’ın türkiye’den geldiğini ve adının ibrahim olduğunu kondisyonerden öğrenir. bunu öğrendiğine çok mutlu olmuş ki aralarında bir muhabbet de oluşmuş.

shaq: ooow brother are u muslim?!! (sarılarak)

ibrahim: yes, i’m muslim.

shaq: elhamdülillah brother.

bu olaydan sonra, seattle’da süre almadığını öğrenince araya girip onu miami’ye takas ettirmeye çalışır.

seattle gm’nin tepkisi ise müthiştir. takas teklifi geldiğinde şu cümleyi sarf etmiş: “yirmi seneden fazla bu işi yapıyorum oynamayan bir oyuncuya takas teklifi edildiğini ilk defa görüyorum.”
    shaq etkisi.

--- spoiler ---
  • prime dönemi aslında kısa sürmemiş oyuncu.shaq 21 yaşında 29.3 sayı 13.2 rib 2.9 blok ortalamasıyla oynayan bir canavardı.peşi sıra buna benzer istatistikleri tam olarak 2002-2003 sezonuna kadar yaptı yani bu ne demek bu adam zaten 21 yaşından 31 yaşına kadar 10 sezon canavar gibi oynadı he prime denilen süre 26-27'de falan başlar ama shaq'tan bahsediyoruz adam insan değil.
    şimdi biz bu adamı niye goat konusuna sokamıyoruz?bu tartışmada adı geçen hemen hemen herkes gibi shaq'ta şampiyonluklar,mvpler vs bir çok ödülü sildi süpürdü.şunu çok net söylüyorum 90'ların sonu 00'lerin başında kobe yerine t-mac,iverson,carter hangisi olsa lakers yine kazanırdı çünkü ana faktör shaq'tı.bu basketbol onun kadar bu oyunu net domine eden bir adam görmedi.benim için eğer mj haricinde bir adamı tartışacaksak bu tartışmada shaq en başlarda olur.
  • şayet yüzde 70 ile serbest atış atabiliyor olsaydı, tüm zamanların en iyi oyuncusunun kim olduğu konusu hiç konuşulmuyor olurdu. serbest atış atamaması, skor gücünü azalttığı gibi, fazladan dayak yiyip sindirilmesine de neden oldu.

bu arada oyun zekası yok, şutu yok vs denmiş ama şut dediğiniz nedir mesela? üçlük veya orta mesafe mi? potaya yakın attığında çok çok yüzdeli bir şutu, yumuşak bir eli, yüksek bitiriciliği var. oyun zekasına ve saha görüşüne gelince, shaq'ı shaq yapan şeylerden birisi de double team'leri boş adamı bularak inanılmaz bir yüzdeyle cezalandırması olmuştur. adam yıllarca üçgen oyununun merkezi oldu. saha görüşü, oyun zekası olmayan bir pivot üçgen hücum oynayamaz.
  • 93 senesinde nets'e karşı 24 sayı 28 ribaund 15 blokluk bir maçı vardır. modern zamanlarda profesyonel basketbolda görülen en absürd istatistiklerden biridir.
  • la lakers'in faul atisi ozurlu ayisi. yuzelli kilo civarinda seyreder. nba, bu adami durdurmak icin alan savunmasi kuralini serbest birakmis, 60'li 70'li skorlarla biten maclara giden yolu acmistir. ben daha iyi faul atarim diyenler, bakkaldan bir plastik top alip o sekilde mukayeseye gitsinler cunku basket topunun bu biftegin elindeki relatif agirligi ve boyutunu o sekilde tutturabilirler.
  • abd başkanı george w. bush'a ayar vererek kişisel takdirimi kazanmış insan azmanı.
    olayın gelişimi..
    bush basına show yapmak amacıyla elindeki havası inik basket topunu zıpltmaya çalışıyo ve kalabalığın kahkahalarına maruz kalıyor. shaq'in yorumu ise harika. "sayın başkan kendisine zarar vermesin diye topun havasını indirdik.."
  • querasma,guti,iverson'ı istanbul'a getiren beşiktaş shaq'ı da getirecekse diyorum ki iron maiden'ı da ancak beşiktaş getirir istanbul'a ,inönü stadyumuna.
  • "alonzo mourning benden daha iyi oyuncuydu draft olduğumda, ligdeki diğer pivotlar da benden daha iyi basketbolcuydular. tim duncan lige geldiğinde benden daha iyiydi. ben de yeteneklerim sınırlı olduğu için en dominant olmak için uğraştım. fiziğimi ve hızımı en iyi şekilde değerlendirdim. şut atamam, rebound konusunda çok iyi değilim. ama topu boyalı alanda aldığımda karşıma kaç kişi gelirse gelsin ezerim."

shaq - nba open court 2012
hesabın var mı? giriş yap