• şarkılarında teokrasiye,yoksulluğa,cinsiyetçiliğe,sansüre,çocuk işçiliğine,homofobi ve uyuşturucu bağımlılığına karşı çıkan iranda hakkında "din aleyhine suç işlediği" gerekçesiyle ölüm cezası verilen müziğin salman rüşdi'si.dinlenesi ses.https://m.youtube.com/watch?v=dfuktq3ctbg
  • demin blue çalarken gözüm single kapağına kaydı. büyük b harfi şeklindeydi derhal mevcut kelime oyununu merak ettim ve hemen farsça nasıl yazıldığına baktım. b'nin tamamlanışı iyi düşünülmüştü ama hangi harfleri birleştirdiğini anlayabilmem için farsça el yazısını bilmediğimden arapçasına baktım; zel, re, kaf. (elif, düz çizgi olarka yazılır malum, b nin çizgisi olmuş. diğer üç harf b'nin iki tombul kısmına kapatılarak büyük b yapılmış)

mai arapça olduğundan başta ne ki bu kelime acaba dedim, zarak, ı ıh. zerak? ahah. zerak tuttu. gök rengi demekmiş. denizle gökyüzü için aynı maviyi kast etmek bana çok tatlı geldi. jeton da o an düştü, kast ettiği blue'nun b'si değildi, esas deniz b ile başlıyordu:) (bkz: bahr)
  • hakkında 2012'de ölüm cezası verilmiş iranlı şarkıcı. allahtan almanya'da yaşıyordu. (bkz: salam)
  • fou ile 2017'de en cok dinledigim sarkilar listesine ilk siradan giren sarkici. köln'de yasiyor. aslinda basindaki ödüle ragmen cok rahat da yasiyor sanki, yeri yurdu belli gibi, konserler falan veriyor. enteresan.
  • video

baya cesur bir insan. şarkı da güzelmiş.

q bu da muhsin namcu'yla beraber bir şarkısı.
  • 21. yüzyıl ömer hayyam'ı. kendisinin böyle bir derdi olduğunu da hiç sanmıyorum ya, neyse :).
    (bkz: mammad nobari)
    (bkz: sade)
    (bkz: when god sleeps)
  • zamanında sansasyonel birkaç klibini izledikten sonra dinlemeyi bırakmıştım. iran'daki baskıcı yönetimin sonucu ortaya çıkan isyankarlardan biri sadece.

geçen ay böyle iran'dan kaçmaya çalışan bir kızla tanışmıştım. eşarp sevmediği ve sosyal olarak daha rahat bir yaşam istediğinden türkiye'de denklik alma peşindeydi. bizde de yakın tarihe kadar başörtüsü yasaktı. çok tuhaf değil mi ya. yakın coğrafyalar birbirine tamamen zıt kaderler...

her yasak kendi isyancısını yaratıyor. muhabbet duymak ise tüm bu zıtlıkların orta yolu.

şimdi daha anlaşılır gelen isyanını ve kendisini anlattığını düşündüğüm şarkısı ranandegi dar masti.
  • bibibisican bibibi bibibibisican.
  • muazzam bir insandır, muazzam
  • geç tanışdık ama olsun
    kadife sesi ile ruha işleyen yetenek.
    "aram" ile başlamanız tavsiye edilir.
hesabın var mı? giriş yap