• zamanında commandos'u ve hatta sonrasında desperados'u sevenlere ilaç gibi gelecek bir oyun. atmosferi olsun, arayüz ve oynanışta getirdiği kolaylıklar olsun, dakikalarca ekran başında düşünmenizi sağlayacak görevleri olsun gerçekten harika.

belki en harika taraflarından birisi de, commandos'taki spy'ın karşılığı olabilecek aiko karakterleriyle düşmanlarla konuşurken, arada bir tıpkı spy gibi "guten tag!" demesi. böyle bir gönderme, böyle bir saygı duruş gerçekten de çok tatlı olmuş.
  • commandos çok zordu, 10 saniyede bir quicksave almaktan gına geliyordu buna rağmen günlerimizi alan felaket zevkli bir oyundu. shadow tactics ise nispeten daha kolay ama hakkını vermek de lazım, duygusallığı bir kenara bırakıp 20 yıl önceki bir oyundan, commandos serisinden daha iyi olduğunu kabul etmek gerek.

bu arada oyunun resmi versiyonunu türkçeleştiren arkadaş her kimse akşam akşam güldürdü.

https://eksiup.com/5dbc98dcc84
  • xcom oynamaktan evde uzaylı otopsisi yapabilecek kıvama gelmişken karşıma çıkan oyun.

+demosu var oyunun. demo yahu! en son ne zaman demo gördük a dostlar?
    +çıkarmadan önce adamlar bitirmiş oyunu. gene son zamanlarda görmediğimiz bir özellik. bug yok.
    +"bu oyun controller'la mı oynanır" demeyin ama acayip bir controller desteği var. öylesine deneyeyim dedim, hayran kaldım.
    +ekstra karakter için falan dlc yok.
    +karakterler çok iyi.
    +ilk bölümü 1 saat 12 dakikada geçtim en zor seviyede. bi de achievement koymuşlar 11 dakikada bitir diye. ulan ekran başında 4 bardak çay içtim! ne 11 dakikası?
    +hikaye ve seslendirme iyi.
    +görevi geçmek için çok fazla değişik seçenek var.

bilemiyorum arkadaşlar. xcom ve uzaylılarla olan maceramdan sonra şimdi de sensei'mden kalma katanayı çıkarıyorum ben.
  • oyunla ilgili şöyle bir şeyler yazmıştım (bkz: #64663064) lakin o aralar son görevi bitirmeden oyunu terketmiştim nedense. bugün işsiz işsiz takılırken "
    vay ben bu oyunu bir bitireyim" dedim. tüm pazarımı son bölüme harcadım.
    quick saveler loadlar, failler felan neyse bitirdim. biraz alarmsız perfect stealth olsun diye de kastım. sonra bunun proları savesiz loadsuz nasıl oynuyor diye merak edip youtube gezdim azcık. şu https://www.youtube.com/watch?v=afdyq4bmgwu videoyu buldum ve oturup ağladım.

--- spoiler ---
    tabiki spoiler içeriyor video. normalde iki segment olan ve guardların arasından uçarak kaçarak kalenin en tepesindeki şahsı indirmemiz gereken bölümü arkadaş ilk segmentten; yalnızca tek adam kullanarak 2 dkda bitiriyor. bakın fast run sınırı 30 dk olan bölümü 2.39'da bitiriyor diyorum **

--- spoiler ---
  • yıllardır commandos ruhunu yakalayan bir iş için bekliyorum, ilaç gibi geldi.

forumlara baktım yeni nesil hiç bilmiyor bunları. şaşırmışlar, ilginç gelmiş onlara.
  • --- spoiler ---

"hasta çıktığım bir yolculukta,
    hayallerim dağıldı ortalığa,
    kurumuş toprakların ortasında..."

"tabi ni yande
    yume wa kareno wo
    kake-meguru..."

(bkz: haiku)

--- spoiler ---

pek bilinmesede oyun dünyasının en büyük delikanlılarından birini barındırır.

(bkz: mugen)
  • commandos'u oynayamamış, oynamaya maçası yememiş benim gibi yeni yetmeler için aranan kan.

hikayesiyle, müzikleriyle, oynanışıyla mükemmel bir oyun. ne beni oynamamaya iten commandos zorluğunda, ne de ''herkesi öldür hızlı hızlı geç.'' kolaylığında. ben yine çoğu bölümü 1 saatten aşağı bitiremedim o ayrı.

bu türün diğer oyunlarını bilmiyorum ancak birden fazla karakterle oynamak çok güzel bir özellik. özellikle de hepsine sırayla taktik verip domino taşının devrilmesi gibi o taktiğin işe yaradığını görmek paha biçilemez.

stealth severler için zaten diyecek bir şey yok, onlar çoktan oynamışlardır ama her oyunseverin mutlaka denemesi gereken bir oyun olduğunu düşünüyorum. alın, oynayın, oynattırın efenim.

ha ayrıca üstteki entrylerde de dendiği gibi mutlaka japonca oynayın. en gerçekçi ve duygu yoğunluğu olan seslendirme o.
  • xbox için microsoft store fiyatı yanlışlıkla 28.75 tl yerine 2.87 tl olarak girildi. xbox türkiye facebook grubunda görmemle yumuldum. hala düzeltilmemişse desperados ve commandos tarzı oyunları sevenlerin acilen saldırması gerekiyor.
  • az önce bitirdiğim muhteşem oyun, neredeyse kusursuz. oyunu oynayacaklara en büyük tavsiyem, seslendirme dilini japonca yapmaları. atmosfere çok büyük katkısı oluyor. commandos zamanına yetişememiş fakat efsanesini çok duymuş birisi olarak ilk kez bu tür bir oyun oynamak nasip oldu. aklımdan uzun bir süre çıkmayacak.

karakterlerin hepsi ile ayrı ayrı bağ kurdum. favori karakterim canım ciğerim yuki darbe aldığı anda bir önceki kayıt noktasına dönerek oynadım. kıyamam ben ona, burnu bile kanamasın.

mugen reis desen iki koltuğuna iki adam alıp koşabilen bir koca çınar. önüne geleni deviriyor. onuruna ve bağlılığına saygı duymamak mümkün değil.

aiko ablamıza başta ısınamasam da zamanla aramızdaki buzlar eridi. o da sevgilisi mugen reis kadar onurlu ve sağlam bir karakter.

tontiş amcamız takuma yüzemese de, tırmanamasa da, onu bir yerlerden kurtarmak için çoğu zaman tüm ekip uğraşsa da bazen tek bir atışla oyunu çözüyor, neden ekipte olduğunu kanıtlıyor. hem hiçbir şey yapmasa da yuki'nin üzerine titremesi, ona olan sevgisi yeterliydi. içimi ısıttı oyun boyunca.

ve en çok oynadığım, oyunun en işlevsel silahı olan shuriken sahibi hayato'ya da buradan saygı ve sevgilerimi gönderiyorum.

yani anlayacağınız karakterlerin hepsi ile ayrı ayrı bağ kurdum, kalbimde onlara yer açtım. hikaye ise oyun başında pek umursamadığım, oyun türü itibari ile göstermelik olacağına inandığım bir unsurdu fakat bir yerden sonra hikaye oyunun önüne geçti. yaptıklarımı gerçekten bir amaç uğruna yaptığımı hissettim. üzüldüm, sinirlendim, gururlandım vs. bu kadar güzel mekanikleri, insanı içine çekmeyi başarabilen bir hikaye ile birleştirince ortaya böyle güzel bir eser çıkıyor. oynayın oynattırın efenim.
  • commandos benzeri oyun arayan bünyelere ilaç gibi gelen oyun. bu tarz strateji oyunları neden piyasada bu kadar az üretiliyor, insanı üzmektedir.
hesabın var mı? giriş yap