• senaryo ve kurgunun alelade bir şekilde bestelenmediği kanaatinde olduğum güzel bir film. buna mukabil olarak woody harrelson, christopher walken, colin farrell ve sam rockwell gibi her biri ayrı bir vasıfa sahip olan oyuncuların yapımdaki performansları ise derin ve genişti. kısacası benim açımdan güzel bir filmdi.

--- spoiler ---

2 no'lu psikopatın boğazını kestikten sonra sigarasından bir fırt çekmesi, gözümde efsanelere oynayan bir sahne olmuştur.

--- spoiler ---
  • martin mcdonagh, colin farrell'ın kaşları ve bol fuckingli diyaloglar dışında in bruges ile pek benzerliği olmayan filmdir. in bruges'ün tadı ayrı bu psikopatların tadı ayrı, iki filmi karşılaştırıp bu filme "- yok aga bu olmamış." veya "- bir in bruges değil." demek olmaz. tek handikapı in bruges'den sonra çekilmesi, o kadar. izlerken beklentilerinizi düşük tutarsanız kesinlikle zevk alacağınız bir film. bol bol hassssktir ! çektiren sahnesi mevcut, diyaloglar eğlenceli, renkler sıcak, tarantinovari absürt kanlı sahneleri bile var daha ne olsun.

ps : tom waits'i gördüğümden midir nedir bilemedim ama filmin ikinci yarısında wristcutters a love story'nin ikinci yarısını seyrettiğimde oluşan tuhaflık gibi bir tuhaflık hissettim böyle sıkkınlık gibi ama değil tuhaf bişey. ola ki siz de öyle bişey hissederseniz sakın filmi kapatmayın, aksiyon devam ediyor.

--- spoiler ---

- ne zaman, içinde hırsızlık olmayan bir iş bulacaksın hans ?
    - 63 yaşındayım ve 20 yıldır işsizim myra. kim bana iş verir ki ?
    - devlet.
    - devlet demek... "içinde hırsızlık olmayan bir iş" dedin ? devlet mi ? devlet ?

--- spoiler ---
  • eğlenceli hikayesi ve eğlenceli karakterleri olan, bu karakterleri de sağlam oyuncuların canlandırdığı eğlenceli bir film. izlerken keyif alanlardan biri olarak senaryoyu çok senaryo buldum. filmde bahsedildiği üzere sadece ekşın olsaydı klasik aksiyon filmi olacaktı, filmdeki yazarın ılıklığıyla başka yöne çekiliyor film.

ben beğendim. demek ki yine ekşi sözlük yazarı değilim.
  • bir tek benim beğenmeme şaşırdığım film. halbuki kötü yorumları okuduktan sonra gayet ön yargı ile başlamıştım filme..
    christopher walken ve sam rockwell tek kelime ile döktürmüşler, tom waits'i bir süre tanımadıktan sonra kendimi camdan aşağı atasım geldi..
    bu arada in bruges'a da bayılmıştım buna da bayıldım, filmi beğenmeyen nutellacıları ise klişe holivud filmlerine davet ediyorum.
  • --- spoiler ---

güzel film. oyuncular muhteşem, senaryo güzel, çok başarılı ve komik.

filmlerin çekilme prensiplerini filmde açıklıyor, üstüne çölde geçen sahnelerde sıkıntı olacağını filmin içinde karakterler söylediği halde ilk yarı iyi ikinci yarı çok uzadı falan diyenler var. filmlerin iyi, kötü, duygusal, çatışmalı aksiyonlu tepe noktaları olan sonlarında bu filmin seyircinin beklentisini karşılamayacağını söylüyor. hatta yapacakmış gibi yapıp gene feyk atıyor ama filmde söylenen dışında olan bir şey yok.

seyirci filme göre bir son bekler (tatmin), duygusal dramalarda bu kötü bir olay, açılan bir düğüm, trajedi, aksiyonlarda ise genellikle bol kanlı savaş veya devasa patlamalardır. bunu alamayan seyircinin bir eksiklik duyması normal ama film ivaadettikleri ile ters düşen bir durum yok bence. çok güzeldi, çok güldüm, hatta tekrar seyretmek lazım illa kaçan bir şeyler vardır.

psikopatlık mevzusu ise başka bir olay, illa filmde elinde dev palalar ile adam doğramaya gerek yokmuş, böylesi de olabiliyormuş. bir de bence bu filmi burda gösterseler devletimizin alkol karşıtı büyükleri beğenirlerdi. ortalık katil, psikopattan geçilmiyor millet yazarın içkisine takık, psikopat patron köpek peşinde vurulmuş, ölümün kıyısında alkollü araç kullanacak diye elemandan tırsıyor heheh...

--- spoiler ---
  • beğenmeyenlerin büyük çoğunluğunun, bir in bruges beklediğini ve onunla karşılaştırdığı o kadar açık ki. peşinen söyleyeyim, öyle bir beklentiniz varsa çok üzülürsünüz.

derinlemesine film eleştirisi yapmayacağım, fakat çok beğendim bunu ben.
  • özellikle senaryo yazarlarının ilgisini daha çok çekebilecek bir film. seyir zevki veriyor ancak kör gözüne parmağım bir gerçeküstü havası olduğundan bu türü - ki bu kara mizah olabilir ama değil - sevmeyenler için absürt gelecektir. bu tür absürt mizahı sevenler için harika. bunun dışında diyaloglar fena değil ve kadın karakterler de tam filmin içinde dendiği gibi. ben tatmin oldum.
  • ilk sahnesiyle boardwalk empire'a götürür.
  • --- spoiler ---

- "an eye for an eye leaves the whole world blind." (goze goz felsefesi tum dunyayi kor birakir.)

--- spoiler ---
  • ilginç bir film epeydir böyle bir film izlememiştim son zamanlarda güzel değerlendiğim en iyi iki saatti benim için...

-spoiler-
    yanmış amerikan bayrağı, yüzeysel vietkong övgüsü, artık kendilerine ibne denmesini sevmiyorlar eşcinsel denmesini istiyorlar, bir kadını cinayetiyle başlayacakken - kadınlar için zor bir dünya denmesi ve sonra bir de karı kocanın biri diğerine baskın gelmeden ortaklaşa cinayet işlemesi, alkolizmden uzaklaştırmaya çalışırken içecen tabi olum yazarsın sen falan demeler...
    -bitte-
hesabın var mı? giriş yap