• sevdalı bulut'un çok orijinal bir yorumuna denk geldim. ruslar 1959'da animasyonunu yapmışlar yahu! o kadar erken tarihte, üstelik sırf islâmî motifler; girihler, şemseler, hatailer, rumiler vb. kullanarak nâzım hikmet'in masalına masal gibi bir . alkışlık.
  • hüngür hüngür yağmak için haklı bir sebebi olan bulut..
  • ankara belediyesi tarafından 1979 yılında (dünya çocuk yılı) "bir milyon çocuk kitabı" serisi dahilinde basılan derleme öykü kitabının ve kitaba adını veren, kitapta da yer alan nazım hikmet öyküsünün adı. içindeki öyküler sırayla: sevdalı bulut-nazım hikmet; sırça köşk-sabahattin ali; öküz başkan-aziz nesin; palyaço-ihmal amca; harika çocuk-orhan kemal'dir. kitap yılmaz aysan tarafından çizgilenmiştir.

bu kabasaba teknik bilgilerden sonra kitaptan bahsetmem gerekirse;
    benim kitap ile tanışmam annem sayesinde oldu. gençken almış kitabı, kitaplığımızda duruyormuş, bir kitaplık kurcalama seansında bulmuştum, arkalarda arada bir yerde. aziz nesin'e de zaafım var o dönem, üstünde ismi yazan ne bulsam okuyorum, bunda da görünce sevinçle okudum, öyküler ayrı ayrı çok güzeldi, sevdalı bulut, öküz başkan, sırça köşk(bkz: #19959493), hepsi güzeldi. kimisini konuşmalarıma karıştırıp orada burada hikaye niyetine anlattım (hatırladığımca referans göstererek), kimisini dönüp dönüp okudum.

bugün de yıllar sonra, o yıllarca dönüp dönüp baktığım için sıkıldığım kitaplığı kurcalarken elime geldi, yine arkalara sıkışmış bir halde. çocuk kitapları içinde en sevdiğim bu olabilir. bu öyküler ya da bu kitap bulunabiliyor mu bilmiyorum ama öykü seven, masal seven her kişinin yolu düşmeli bu kitaba. iyisi mi tarayıp yükleyeyim bir yerlere.
  • tiyatro oyunu versiyonu da vardir, yunus emre'de gosterilmi$ti. liseden bir arkada$imi izlemeye gittik. meger rolu papatyaymi$, bir bucuk saatlik oyunun tamaminda sahnede repliksiz dekor olarak bulunmasindan oturu suflore hic ihtiyac duymami$, ayakta alki$lanmi$tir.*
  • sovyetler döneminde yapılan animasyonunu (türkçe altyazıları ile) youtube'da bulmak zor, çünkü sık sık kaldırılıyor paylaşımlar (telif nedeniyle).

animasyonda anlatıcı nazım'ın kendisi.

şurada parça parça takip edilebilir (yakın tarihten bir olayla paralel kurgu halinde üstelik):
    https://twitter.com/…gi_/status/1435701769347215362
  • çağdaş yunancaya da "to erotevmeno synnefo" adı ile yunanistan devlet radyosunun talebi ile 1979 yılında tercüme edilmiş ve daha sonra da yayınlanmış olan masal kitabı.
  • can göknil'in resimlediği, yapı kredi yayınlarının çıkardığı ve çocuklara okutulması elzem olan kitap.
  • sevdalı bulut : nazım’ın güzel yüreğinden bir çocuk saflığı ile ürettiği, büyükten küçüğe insanlığa gönderdiği masal kitabıdır.
  • bende yıllar yıllar önce can yayınlarından çıkma bir baskısı bulunan, içinde birbirinden güzel çizimler olan kitap. çocukken en az on kez okumuşumdur.
  • yanlışlıkla bile olsa meb'in 100 temel eserinde bulunan hatta bu sene türkçe öğretmen kılavuzlarında öğrencilere okuması tavsiye edilen kitap
hesabın var mı? giriş yap