• bir röpörtajda şöyle demiştir.
    "küfür güzeldir, severim ben. samimi bi arkdaşım 'ne güzel yapmış orospu çocuğu' derse sevinirim."
  • türkiye'nin tartışmasız en yetenekli aktörlerinden biridir. gişe kaygısı çeken yapımcıların saçma inatlarla adam gibi fırsat vermediği büyük cevherdir. en iğrenç dizilerde bile doğal, rahat, yağ gibi oyunculuğunu döktürebilir. ben çok kızıyorum bu adamın değerinin anlaşılmamasına. tepem atıyo hatta. çok ciddiyim.
  • artık iyice şöhret olup, tanınmaya başlayıncaya kadar -ki bu da eşkiya filminden sonraya rast geliyormuş. kadıköy salı pazarında köfte, bostancı'da da sandviç satarak geçinmiş. bu seyyar işini bırakmasının nedeni de esas parayı dizi ya da filmlerden kazanmaya başlaması değil, insanların '' filmde uğur yücel yeşim salkım ile gerçekten yattı değil mi abi?'' filan gibi saçma sapan sorular sormasından bunaldığı ve işin böyle yürümeyeceğini anladığı içinmiş.

4 seneden bu yana da elektrik olmayan bir köy evinde yaşıyor, dizi veya film çekimlerine buradan gidip geliyormuş settar abi.
  • bugüne kadar izlediğim tüm filmlerinde, çok ince detayları yansıtan, "yahu nereden aklına geldi" dedirten jestler yapan müthiş bir oyuncuydu. elbette yetenekli nefis bir oyuncu.

mesela vavien filminde engin günaydın'a şaka yapan esnafın gevşek gevşek kolunu kaşıması mükemmel bir detaydır. enfes bir buluştur.

lakin; bir başkadır adlı dizide bir hocayı, çok dindar birini canlandırıyor. öyle ki, evin kapısından çıkarken, eşikten adım atarken bile besmele çekiyor. dizinin son bölümünde, kapıdan çıkarken besleme çekiyor fakat o kafada bir adam sol ayakla dışarı çıkmaz. sağ ayağını önce atar ve bunun bir sünnet olduğunu bilir. büyük hataydı settar abi. o besmeleyi solla değil, sağ ayakla eşikten çıkarken söylemeliydin...

edit: bir arkadaştan mesaj geldi. ev, cami gibi yerlere girerken sağ, çıkarken sol adım atılması salık verilir dedi. yani sol adımla çıkması doğruymuş. settar abi bunu da boş geçmemiş. ben yanılmışım.
  • saldiray abi rolünün gerçek kişiliği olduğunu sanan birtakım insanlar yolda laf atmaya rahatsız etmeye başladıkları için rolden vazgeçmiş galiba
    bir vakitler yine aynı rolden yola çıkan cin fikirli bir ikiz yatak firmasının reklam teklifini reddetmiş
  • bir türlü dört büyüklere transfer olamamış futbolcular gibi sanatçı. hep anadolu kuüplerinde, hep gözden uzak.
  • kendisinin ezeliyatından hastasıyımdır.

yani bu adamda acayip bi sıcaklık var hacı abi. şener şen de mesela o hissi verebiliyor. erkan can da.
    diyeceğim odur ki, bu adamları şöyle bir rakı sofrasında karşıma alsam, yanlarına da nejat işler ve serdar akar, lan o gün biter mi be?

adamı her gördüğüm yerde yüzümde abimi, babamı görmüşçesine bir salak gülümseme oluşuyor. lan keşke böyle oyuncu felan olsaydık da, kendisi ile bir film çekip iki üç ay aynı kaptan yemek yeseydik diyesim geldi.

hörmetler.
  • vavien'de sazıyla müthiş bir solo atarak ağzımı açık bırakan büyük insan, büyük oyuncu.
  • çoğunluk ve kader filmlerinde oğluna karşı sert, ailesi ile mesafeli ve gerçek hayatta da sıkça karşımıza çıkan baba profilini muhteşem bir şekilde icra eden üstad.

bunların dışında birbirinden çok farklı roller olmasına rağmen; bir demet tiyatro'da saldıray abi, takva'da ali bey, vavien'de cemal, eşkıya'da laz naci, bir başkadır'da ali sadi hoca ve çoğunluk'ta müteahhit kemal bey ile kader'de bekir'in babası ile oyunculuk dersi verir. bunların dışında yer aldığı diğer tüm yapımlara da kalite katar.

ayrıca hacettepe üniversitesi'nde okumuştur, arkeoloji ve sanat tarihi mezunudur.

keyifle izliyoruz.

--- spoiler ---

vavien filmindeki bağlama sahnesinde neşet ertaş ile birlikte senkronize çalar ve soloyu bitirdikten sonra rakısını seyirci ile fondipleyiverir. yalnızlık temasını en güzel işleyen sahnelerden birisidir.

--- spoiler ---
  • herhangi bir yapımda settar tanrıöğen adı geçiyorsa bu demektir ki; orada en az 1 oyunculuk performansını, en üst düzeyde izleyeceğimden emin olabilirim.

(bkz: oyunculuğun tavan yaptığı filmler/@nickdediginnedirkigulum)
hesabın var mı? giriş yap