• medyascope'ta yer alan ve 2 haftada bir yayinlanan kultur muzik programi. dun aksam konuklari olma serefine nail oldum ve plak koleksiyonculugu uzerine guzel bir soylesi yaptik. ilgilenenler icin video asagida:

https://www.youtube.com/watch?v=jvkafzahumu
  • cd,mp3,long play vs vs... gibi cesitli formatlarda, ses dalgalarının daha sonra tekar dinlenebilmesi santaj yapılabilmesi album yapılıp satılması gibi cok cesitli amaclarla kaydedilmesidir.gunumuzde bunu bilgisayar uzerinden de yapmak mumkundur.ha ben windowsun dandik ses kayıt progamını kullanmıycam diyorsanız sonraki entrylerde sahsımla beraber beles progamlara ornek verilmesi adına yatmadan once dua edebilirsi niz tabii.
  • bir araştırma yapılsa bununla ilgili, her bokun kaydını alan ülke olarak birinci sıraya çıkarız kesin.
  • herhangi bir yerde kendimizinkine denk geldiğimizde aslında düşündüğümüzden çok farklı karakterler olduğumuzu suratımıza çarpan şeydir.
  • son günlerde, fatih altaylı, tayyip erdoğan, bakanlar ve iş adamlarının konuşmalarının deşifre edildiği kaynaklar.

not: rezilliğin daniskası ortaya çıkıyor ben inanmakta güçlük çekiyorum. allah youtube dan razı olsun.
  • biriyle telefonda konuşurken bu konuşmanın ses kaydı alınabiliyormuş.
    gece vakti s. ile konuşurken her zamanki gibi uykusu geldi ve uykuya daldı. ben de bir kere aramışım konuşuyoruz falan kendiside uyuyorken rahatsızlık vermeden içindekileri usul usul döktüm. bunu bir değil iki defa yaptım. aynı boku iki defa yemişim. ikincisinde söyledi bunu ben konuşurken tüm konuşmanın kaydını almış pislik. tüm o söylediklerimi biliyormuş.
    bunu yeni öğrendim. evet teknolojiye o kadar da yakın değilim sözlük. kendimi kasedi çıkmış siyasetçi gibi hissettim.*
    öyle bir utanç içindeyim. bu da bu geceki ayıbımdır.
    teknolojiye güven olmuyor.*
    saygılarımla.
    mal.
  • mahkeme sürecinde ses kaydı delillerinin rolü
    mahkemelerde adaletin sağlanması süreci, çeşitli delillerin toplanması, değerlendirilmesi ve sunulmasıyla ilerler. bu deliller arasında, son yıllarda teknolojinin de gelişmesiyle birlikte, ses kayıtları önemli bir yer tutmaktadır. ancak ses kayıtlarının delil olarak kabul edilip edilmeyeceği, birkaç önemli unsura bağlıdır. ses kayıtları, türk hukuk sistemi içerisinde özellikle ceza muhakemelerinde ve hukuk davalarında kanıt olarak kullanılabilir. türk ceza kanunu ve hukuk muhakemeleri kanunu, delilin elde ediliş biçimine ve sunuluş şekline dair çerçeveleri belirler. bu bağlamda, ses kayıtlarının mahkemede delil olarak kabul edilebilirliği genellikle nasıl elde edildiği ve ilgili tarafların mahremiyetine olan saygısıyla ilintilidir. ses kaydının delil olarak kullanılabilmesi için yasalara uygun şekilde elde edilmiş olması gerekmektedir. özel hayatın gizliliği, anayasa tarafından korunan temel bir haktır. dolayısıyla, bir kişinin bilgisi ve rızası dışında yapılan ses kayıtları genellikle hukuka aykırı kabul edilir ve mahkeme tarafından delil olarak değerlendirilmeyebilir.

ancak, bazı istisnai durumlar söz konusu olabilir. örneğin, bir suçun işleniş anına dair kayıt yapılması veya açıkça suç teşkil eden durumların belgelendirilmesi gibi hallerde, ses kaydının delil olarak kullanılması mümkün olabilmektedir. bu tür durumlar, mahkemenin takdirine bağlı olarak değerlendirilir.

mahkeme pratiğinde ses kayıtlarının değerlendirilmesi
    bir ses kaydının mahkeme tarafından kabul edilip edilmemesi, sunulduğu davanın bağlamına ve kaydın içeriğine de bağlıdır. ses kaydının, olayın aydınlatılmasına katkı sağlayıp sağlamadığı, kaydın netliği ve anlaşılabilirliği, kaydın manipüle edilip edilmediği gibi unsurlar da göz önünde bulundurulur.
    ses kayıtları ayrıca teknik ve etik sorunları da beraberinde getirebilir. teknik olarak, ses kayıtlarının manipüle edilmesi mümkündür, bu nedenle kaydın orijinalliğini doğrulamak önemlidir. etik olarak ise, kişilerin özel hayatına müdahale ve mahremiyet ihlali riskleri vardır. bu nedenle, mahkemeler ses kayıtlarını delil olarak kabul ederken oldukça dikkatli davranır. ses kaydı delil sayılır mısorusu oldukça fazla sorulmaktadır.
    ses kayıtlarının mahkemede delil olarak kabul edilmesi, bir dizi hukuki, teknik ve etik düşünceye tabidir. ses kaydının elde edilme yöntemi, kaydın içeriği, sunum şekli ve ilgili yasal düzenlemeler, bu delillerin kabul edilip edilmeyeceğini belirleyen faktörler arasındadır. her durumda, bir ses kaydının mahkeme tarafından değerlendirilmesi, davanın şartlarına ve somut olayın özelliklerine göre değişkenlik gösterebilir. hukukun üstünlüğünü ve bireysel hakların korunmasını teminat altına alacak şekilde hareket edilmesi esastır.
  • bir gün arkadaşlarla geyik makara derken bağıra bağıra "yerine seveeeemmemmm" modunda şarkı söylerken kullandığımız özellik.

dokunmatik telefon ve silmeyi unutmanın meydana getirdiği kaza sonucu mağazanın ortasında çalmaya başlayınca kasiyere sırıtıp "hı hıı amatörler ya" dememe sebep olmuştur.
  • (bkz: seks kaydı)
  • #156066892 numaralı entrye ilaveten;

ilgili olay başka şekilde ispatlanması mümkün olmayan bir hal içerisinde olmalıdır.
    örneğin, ortamda bulunanların bir şekilde tanıklıktan çekinmeleri olabilir.

kanıtların hukuken geçerli olmaları için; video, ses, fotoğraf alan kişinin kendisine ya da yakınlarına karşı insan onurunu zedeleyen bir olaya maruz kaldığını ispata ya da önlemeye çalışması gerekir.
    örneğin tekrarlayan ve rutinleşen hakaretler gibi durumlarda.

ortamda video, ses, fotoğraf, alınırken başka kişilerin de bulunması ve ses kaydı alınan kişinin bu konuşma ya da fiilin üçüncü kişiler tarafından fark edilmesini önlemek amacıyla bir davranışta bulunmaması durumu özel hayatın gizliliği sınırından çıkarır.

bu tür kayıtlar sadece bir suçu ispatlamak için değil, kişinin suçsuzluğunu ispat için de kullanılabilir.
hesabın var mı? giriş yap